Reklama

Turystyka

Chrystusowcy na Peloponezie

pl.wikipedia.org

Duszpasterzuję na Peleponezie od roku i stąd chciałbym przekazać Wam garść wiadomości z mojego terenu misji. Jestem duszpasterzem w Nafplio (Nauplion) przy kościele Przemienienia Pańskiego.

Samo miasto jest najpiękniejszym miastem Peloponezu. Swój czar zawdzięcza średniowiecznej architekturze malowniczych zamków i starego miasta pochodzącej z okresu drugiej okupacji weneckiej z lat 1686-1715. Widok morza dodaje szczególnego uroku. To miasto warto odwiedzić z następujących powodów: wspaniałego położenia, pięknych widoków na zatokę i góry wschodniego Peloponezu. Dalej jego wąskie uliczki i wiekowe białe domy starej jego części przypominają greckie wyspy. Swoistego zaś wdzięku przydają temu miastu dwie twierdze górujące nad jego niską zabudową, twierdza Palamidi i twierdza Its Kale.

Do twierdzy Palamidi warto się wybrać przy zdrowym sercu schodami, a jest ich do pokonania aż 999 lub okrężną drogą asfaltową samochodem lub pieszo. Kto tu się znajdzie, nie żałuje poniesionego trudu. Może bowiem podziwiać wspaniałe widoki i obejrzeć w obrębie murów ślady trzech wcześniejszych twierdz. Główna część twierdzy pochodzi z czasów weneckich (XIII w.).

Druga twierdza Its Kale z tureckiego języka "zamek wewnętrzny" robi mniejsze wrażenie od poprzedniej. Znajduje się na miejscu dawnego akropolu, gdzie w przeszłości zbudowano kilka kolejnych zamków, z których niewiele pozostało. Spacer zarówno po twierdzy, jak też ścieżką wokół cyplu dostarczy Wam wiele satysfakcji widokowej i dla zdrowia.

Na wysepce w zatoce jest też trzecia mniejsza twierdza o nazwie Bourtzi. Jej budowa miała miejsce w XV w. w czasach okupacji weneckiej. Twierdza ta miała dla miasta wielkie znaczenie obronne, gdyż strażnicy blokowali z niej jedyny żeglowny pas morza, rozciągając łańcuchy między wyspą a miastem. Na tej twierdzy realizowano różne cele, między innymi służyła ona za dom dla miejscowego kata do roku 1930. Następnie stała się ona luksusowym hotelem, dziś stoi pusta, ale swym wyglądem zachęca turystów do jej odwiedzenia.

Reklama

W samym zaś mieście zachęcam do odwiedzenia muzeów. Na głównym placyku Plateia Szntagmatos, w eleganckim XVIII-wiecznym weneckim magazynie mieści się Muzeum Archeologiczne, które jest zamknięte w poniedziałki i można się upewnić co do godzin otwarcia telefonując pod nr 2752027502. W tym muzeum znajdziecie prawie nienaruszoną zbroję z brązu pochodzącą z epoki mykeńskiej (ok. 1500 r. przed narodzeniem Chrystusa).

Obok tego Muzeum są jeszcze dwa: Muzeum Folkloru z najciekawszą kolekcją stroi ludowych z całej Grecji i Muzeum Wojskowe, w którym można zobaczyć obok autentycznej broni wiele dokumentów, między innymi z czasu, kiedy to Nafplio było stolicą młodego niepodległego państwa (1829-34). To tutaj z rąk zamachowców zginął pierwszy prezydent, Kapodistrias, tutaj też znajdowała się w latach 1833-1834 pierwsza rezydencja bawarskiego księcia Ottona, pierwszego króla Grecji.

To on przekazał katolikom w czerwcu 1839 r. w obecności kard. Vlanghi, delegata apostolskiego, meczet turecki na katolicki kościół. Mieszkało wtedy w Nafplio około 300 katolików - Greków i cudzoziemców. Nie brakło na nabożeństwach również samego króla, który był katolikiem. Po przeprowadzonych remontach w 1840 r. kościół został poświęcony i otwarty przez ojca Francisa Koukoulasa, przyjmując imię Przemienienia Pańskiego. Ta świątynia ma kształt kwadratu, której boki mierzą 8 i pół metra. Jest ona świetnym przykładem tureckiej architektury. W jej wnętrzu znajdują się dwa marmurowe grobowce i malowidło Świętej Rodziny kopia Rafaela Santi ofiarowana przez króla Ludwika Filipa królowi Ottonowi, który ją ofiarował 1843 r. kościołowi katolickiemu w Nafplio.

Nie można również nie wspomnieć o francuskim pułkowniku Touret i o łuku nad drzwiami wyjściowymi z nazwiskami filhellenów, którzy zginęli w walce o niepodległość Grecji. Obok kościoła mieści się krypta i plebania, w której murach znajdziecie wspaniałe miejsce dla spędzenia kilku dni na modlitwie i odpoczynku. Warto zapisać sobie ten adres i jak tylko przyjdzie chęć wyjazdu do Grecji, do mnie zadzwonić lub wysłać e-mail, aby sobie zarezerwować tu pobyt. Oto porządek Mszy św. w tygodniu i w niedziele i święta w Nafplio, Tolo, Kalamata i Patra.

Reklama

Oto moje dane adresowe: ks. Jerzy Chorzempa TChr, duszpasterz Polonii na Półwyspie Peloponeskim,
Catholic Church /Eglise catholique/ Metamorphosi Sotira, odos Ath. Fotomara, 211 00 Nafplio;
E-mail: jchorzempa@chrystusowcy.pl ,
www.tchr.org, www.ide.chrystusowcy.pl
http://www.rae.chrystusowcy.pl/
tel. 0030 275.20.24.568 -
Portable: 0030 6947864914;
http://catholique-nauplie.blogspot.fr/;
Skype: chj1234. Facebook.com

Polska Parafia w Atenach : www.ateny.deon.pl/

Msze św. dla Was, drodzy Rodacy:
w kościele Przemienienia Pańskiego w Nafplio:
w tygodniu od poniedziałku do środy i w piątek o godz. 9. 00.
W czwartek każdego tygodnia od godz. 17. 00 do 18. 00 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi. Msza św. o godz. 18. 00.
Msze św. niedzielne w sobotę o godz. 18.00 do ostatniej niedzieli marca, a od pierwszej niedzieli kwietnia o godz. 19. 00 i w każdą niedzielę i w święta o godz. 10. 30. (Od pierwszej niedzieli lipca do połowy września również o godz. 19. 00).
Msza św. wielkanocna z procesją rezurekcyjną i z poświęceniem pokarmów na stół świąteczny o godz. 9.00 20 kwietnia. W tym dniu będą jeszcze dwie Msze św. o godz. 10.30 i o godz. 19.00. W poniedziałek wielkanocny o godz. 10. 30.
W Tolo w sali hotelu Tolo od pierwszej niedzieli maja do ostatniej września o godz. 14.30.

2014-02-19 09:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie ma to jak w… Chacie

Małgorzata Cichoń

Mszana Dolna, dworzec. Ostatni dzień roku szkolnego 2012/2013. W mieście korki, czekam więc chwilę na dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. ks. Karola Wojtyły (MOW).

Więcej ...

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Więcej ...

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Wiara

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...