Reklama

Miłość do świętych i zmarłych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeśli chcemy mówić o miłości do świętych i tych, którzy jeszcze pokutują w czyśćcu, trzeba najpierw pamiętać, że to przede wszystkim oni bardzo nas kochają, a będąc w bliskości Boga oraz mając doświadczenie życia ziemskiego i szczęścia niebieskiego, a także rzeczywistości czyśćca, nieustannie pomagają nam, abyśmy tu, na ziemi, zasłużyli na szczęście zbawionych. Mieszkańcy nieba - będąc w stanie niebiańskiej szczęśliwości z Bogiem, pociągani miłością - nieustannie wstawiają się za nami, ofiarując Bogu swoje zasługi za pielgrzymujących, a także za pokutujących w czyśćcu. Święci uszlachetniają i różnorako obracają na większe zbudowanie Kościoła cześć, jaką Kościół na ziemi oddaje Bogu w Chrystusie. Wspomagają nasze modlitwy przez uszlachetnianie liturgicznego kultu Kościoła. Owo uszlachetnianie ziemskiej liturgii następuje przez uczestnictwo w niej świętych, którzy celebrują liturgię w jasnym oglądzie Boga. Każda nasza modlitwa, prośba lub dziękczynienie zanoszone do Boga spotyka się ze wsparciem i orędownictwem ze strony tych, którzy są w bliskości Pana. Naturalnie, trzeba w tym miejscu jeszcze zauważyć, że szczególnego wstawiennictwa, szczególnego wspierania naszych próśb i modlitw możemy spodziewać się ze strony jakiegoś świętego lub społeczności zbawionych, jeśli będziemy o nie prosić.
Pośród świętych Boża Rodzicielka ma szczególną moc wstawienniczą u Syna. Jako nasza Matka ogarnia nas miłością wstawienniczą, bo pragnie dla nas największego szczęścia, chce, aby każde z Jej dzieci doszło do szczęścia zbawionych. Maryja ze względu na szczególne miejsce we wspólnocie mieszkańców nieba może najbardziej skutecznie orędować i wstawiać się za nami u Syna.
Przez podobieństwo do mieszkańców nieba również pokutujący w czyśćcu - którzy już należą do Chrystusa, choć jeszcze nie zażywają chwały nieba, ale po śmierci oddaleni pokutują, poddając się oczyszczeniu - mogą okazywać nam miłość w Chrystusie, tym bardziej, im bardziej się już oczyścili.
Trzeba podkreślić, że każda forma kultu świętych i czci, jaką im okazujemy, jest ostatecznie kierowana do Boga i łączy nas z Jezusem. Nasza miłość do zbawionych wyraża się w dziękczynieniu Bogu za nich. Kult świętych przejawia się we wzywaniu ich imienia w prośbie o wstawiennictwo, zaś szczytem jednoczenia się ze świętymi w miłości jest liturgia Kościoła, gdzie razem z nimi oddajemy chwałę Bogu w Chrystusie, naszym Panu. Miłość do świętych ma swoje przedłużenie w miłości tych wszystkich naszych braci, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności i już przynależą do Chrystusa, ale nie osiągnęli jeszcze szczęścia nieba, lecz boleśnie oczyszczają się po śmierci. Zmarłych w miłości braterskiej wspieramy naszymi modlitwami i ofiarowaniem wszelkich naszych zasług jako wsparcia duchowego w ich pokucie. Modlitwy, akty strzeliste, odpusty, uczynki miłosierdzia i różne inne formy zasług, ofiarowane ze szczerą miłością w Chrystusie, są wielką pomocą dla pokutujących po śmierci. Szczytem naszych modlitw jest Eucharystia. Msza św. jest największą modlitwą, jaką tu, na ziemi, możemy ofiarować za zmarłych.
Łączność ze świętymi i zmarłymi we współczesnej kulturze wiary ma różny koloryt, często trąci „duchowym folklorem”, a nawet ma wymiary zabobonne. Trzeba więc jeszcze raz podkreślić, że prawdziwa łączność między nami a świętymi i zmarłymi polega na wymianie dóbr duchowych, kiedy przez Chrystusa, z Nim i w Nim jednoczymy się we wzajemnej miłości, oddając we wszystkim chwałę Bogu, bowiem prawdziwa miłość mieszkańców nieba i zmarłych zawsze prowadzi do jednego celu - do jedności wszystkich z Bogiem w Chrystusie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst