Reklama

Obraz z Ostrej Bramy w Wilnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Brama, zwana Ostrą, została wybudowana w Wilnie jednocześnie z murem miejskim w latach 1497-1506. Nad bramą we framudze umieszczono obraz Matki Bożej. Ok. 1630 r. zastąpiono go nowym obrazem, namalowanym przez nieznanego malarza. Kult obrazu rozpoczął się po najeździe moskiewskim na Wilno w 1655 r. - wymordowano wówczas 20 tys. mieszkańców miasta. W 1668 r. magistrat wileński oddał obraz pod opiekę wileńskich karmelitów. W 1671 r. ukończono budowę kaplicy nad Ostrą Bramą, w której umieszczono obraz. Od tego czasu kult Matki Bożej Ostrobramskiej przybierał na sile. Wprawdzie podczas pożaru Wilna w 1715 r. spłonęła też kaplica, ale obraz został uratowany. Przeniesiono go do kościoła św. Teresy. O czci, jaką cieszył się obraz, świadczy Inwokacja w Mickiewiczowskim „Panu Tadeuszu”. W 1829 r. obudowano bramę istniejącą do dziś, z kaplicą w stylu późnoklasycystycznym.
W okresie zaborów na ulicy przed kaplicą miały miejsce patriotyczne manifestacje, szczególnie w czasach powstania styczniowego (1863-64). Kult Matki Bożej Ostrobramskiej stał się wówczas częścią polskiego ruchu niepodległościowego przeciw rosyjskiemu zaborcy. W 1844 r. klasztor karmelitów nakazem carskim został skasowany i przekazany duchowieństwu prawosławnemu, zaś kościół św. Teresy i Kaplicę Ostrobramską przejęło katolickie duchowieństwo diecezjalne.
Po odzyskaniu w 1918 r. niepodległości kult Matki Bożej Ostrobramskiej stał się częścią narodowej religijności Polaków. Uroczysta koronacja obrazu z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się w 1927 r. Karmelici wrócili do Wilna w 1926 r., jednak dopiero w 1935 r. przejęli znów pod opiekę kościół św. Teresy i Kaplicę Ostrobramską.
Podczas II wojny światowej i okupacji „ostrobramski” kościół nadal służył wiernym. Władze sowieckie wysiedliły wprawdzie karmelitów do Polski, ale kościół pozostał otwarty. W litewskim Wilnie długo oczekiwał na renowację. Dopiero w latach 1971-76 mogli przeprowadzić jego odnowę polscy konserwatorzy. Dziś nabrał znów splendoru, a uliczkę wiodącą do „Tej, co w Ostrej świeci Bramie”, napełniają codziennie rzesze pobożnych pielgrzymów.
Obraz Matki Bożej Miłosierdzia, o wymiarach 200 x 165 cm, namalowany jest na dębowych deskach. Najprawdopodobniej powstał w latach dwudziestych XVII wieku. Jego twórca jest nieznany, ale wiadomo, że należał do kręgu artystów formacji zachodnioeuropejskiej. Matka Boża jest bez Dzieciątka, o przemiłym obliczu, z głową nieco pochyloną w prawo i skrzyżowanymi na piersiach rękami. Jej oczy są przymrużone i spuszczone w dół, zatopione w pokornej, głębokiej kontemplacji. Na obraz nałożona została w XVIII wieku srebrna szata, zdobna w kute ręcznie róże, tulipany, goździki. Na głowie Najświętszej Matki - dwie nałożone na siebie korony. Jej głowę otacza aureola ze złocistych promieni. Księżyc umieszczony na obrazie - to wotum z 1849 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny mojego odkupienia

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-34.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj