Reklama

10-lecie wznowienia działalności

Lwowskie Seminarium Duchowne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyższe Seminarium Duchowne archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego we Lwowie-Brzuchowicach obchodzi 10-lecie wznowienia działalności. Z tej okazji w dniach 26-28 października br. odbyło się w jego siedzibie sympozjum z udziałem prelegentów z Ukrainy i Polski, poświęcone historii Seminarium oraz jego działalności w latach 1996-2006, a także dziejom duchowieństwa lwowskiego w różnych okresach historycznych. W dniu inauguracji roku akademickiego - 28 października br. poświęcono nowy budynek im. Jana Pawła II, w którym znajdzie się biblioteka i sale dydaktyczne.
W kaplicy seminaryjnej odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem metropolity lwowskiego i rektora seminarium - kard. Mariana Jaworskiego. Wraz z nim Liturgię koncelebrowali: ordynariusz diecezji łuckiej bp Marcjan Trofimiak, biskupi pomocniczy archidiecezji lwowskiej Marian Buczek i Leon Mały oraz biskup pomocniczy kijowsko-żytomierski Witalij Skomarowski. Kard. Jaworski w homilii podkreślił, jak ważna jest formacja kapłanów. Przypomniał, że w okresie komunistycznej dyktatury robiono wszystko, aby ludzie nie mieli dostępu ani do Biblii, ani do żadnej książki, która wyjaśniałaby prawdy wiary. - Chcemy dzisiaj dziękować Panu Bogu za to, że mamy bibliotekę, a nasi alumni będą mogli korzystać z wszystkiego, co nowe i w dobrym sensie posoborowe - mówił kard. Jaworski.
Podczas uroczystości odczytano list, który z okazji jubileuszu nadesłał do kard. Mariana Jaworskiego w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI substytut Sekretariatu Stanu - abp Leonardo Sandri. Papież zapewnił o modlitwie za kleryków z lwowskiego Seminarium oraz za odpowiedzialnych za ich przygotowanie.
Historia starań o lwowskie Seminarium rozpoczyna się 3 marca 1701 r. Wtedy po raz pierwszy abp Konstanty Zieliński przedstawił Kapitule prośbę dotyczącą jego utworzenia. Po wielu dramatycznych momentach w swojej historii, po zmianie granic po II wojnie światowej Seminarium podzieliło losy repatriantów. Obecny metropolita lwowski kard. Marian Jaworski był w tym czasie klerykiem pierwszego roku WSD. 13 października 1945 r. nastąpiła ewakuacja Seminarium ze Lwowa. Podróż do nowego miejsca trwała tydzień. 20 października pociąg dotarł do Kalwarii Zebrzydowskiej. W klasztorze Bernardynów Seminarium działało pięć lat. Decyzją władz PRL rozwiązano je w październiku 1950 r.
Archidiecezja lwowska odrodziła się w 1991 r. Seminarium wznowiło działalność dopiero 5 lat później, 12 grudnia 1996 r. Niestety, nie dokonało się to w jego historycznych budynkach w centrum Lwowa, ale w podlwowskich Brzuchowicach. Od 20 marca 2000 r. patronem Seminarium jest św. Józef.
Ważnym dniem w dziejach Seminarium był 26 czerwca 2001 r. Tego dnia gościł w nim Jan Paweł II. Po Mszy św. sprawowanej na lwowskim hipodromie spożył w seminarium posiłek. Papież nawiedził seminaryjną kaplicę i pozostawił w darze monstrancję.
Dotychczas Seminarium ukończyły cztery roczniki absolwentów. W sumie wyświęcono trzynastu kapłanów. Obecnie do kapłaństwa przygotowuje się dziewięciu diakonów - 8 z archidiecezji lwowskiej i 1 z diecezji łuckiej. Na rok zerowy zostało przyjętych 4 kleryków. Na wszystkich latach studiuje obecnie 45 kleryków. Są również klerycy ze Stowarzyszenia Księży Pallotynów oraz dwóch kleryków z Zakonu Bazylianów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...