Reklama

Wiara

14 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych: Udziel pokoju dniom naszym

2022-05-14 09:59

sanktuaria.maps24.eu

Kontynuujemy naszą wędrówkę po ziemi ukraińskiej. Zatrzymujemy się dziś w miejscowości tak małej, że nie ma jej nawet na mapach. Dotarliśmy bowiem do Zachodniego Podola, gdzie w zakolu rzeki Strypy leży miejscowość Zarwanica. To właśnie tutaj znajduje się największe sanktuarium Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie.

Miejscowość do której dziś pielgrzymujemy, stała się ośrodkiem maryjnego kultu już w XIII w. Według przekazu historycznego w 1240 r. trafił tu mnich uciekający ze zrujnowanego i spalonego przez Mongołów Kijowa. Śpiąc ujrzał we śnie Matkę Boską. Gdy się obudził, zobaczył ikonę Matki Bożej z małym Jezusem. Mnich uznał to za cud i zbudował dla ikony kapliczkę. Przy wybudowanej przez mnicha kapliczce wytrysło źródełko, z którego woda miała wartości lecznicze i szybko uznano je za cudowne.

Przez te wydarzenia Zarwanica bardzo szybko stała się znana w okolicy a wspominaną ikonę otoczył kult wiernych, którzy wierzyli, że pielgrzymując do niej doznają licznych cudów. Za przyczyną Matki Bożej miał m.in. zostać uzdrowiony książę trembowelski Wasylko, który kazał się zanieść do Zarwanicy, gdy opiekujący się kapliczką mnich nie zgodził się na przewiezienie ikony do Trembowli. Książę jako votum za swoje uzdrowienie wybudował w Zarwanicy cerkiew dla cudownego wizerunku. Według współczesnych badań obraz z Zarwanicy jest istotnie jednym z najstarszych na dzisiejszej Ukrainie przedstawień Matki Bożej. Jego powstanie datuje się na XIII- XIV w.

Reklama

Historia Zarwanicy na stałe już powiązała się rozwijała się z cudowną ikoną. W opisach historycznych odnajdziemy informacje, że dla obrony cerkwi przed rabusiami zbudowano tu zamek i wały obronne. Mimo to, miejscowość była zdobywana i niszczona. W latach 1662- 1688 kilkakrotnie zdobywali ją Tatarzy i Turcy. Ikona jednak ocalała ze wszystkich zawieruch. Po zakończeniu wojen tureckich umieszczono ją w kolejnej drewnianej cerkwi. W 1740 r. w świątyni tej umieszczono Cudowny Obraz Ukrzyżowanego Zbawiciela , koronowany w 1742r. przez metropolitę Atanazego Szeptyckiego. W 1754 r. z fundacji hrabiego A. Mączyńskiego zbudowano w Zarwanicy murowaną cerkiew Świętej Trójcy, która istnieje do dziś. Jest to świątynia na planie krzyża, z zaokrągloną absydą, do której przylegają dwie przybudówki. Jej front jest zwieńczony barokowym szczytem, ściany wzmocnione są szkarpami, a na dwupasmowym dachu wznosi się wysoka ażurowa wieżyczka.

W 1867r. papież Pius IX wyraził zgodę na koronację ikony i podniesienie świątyni, w której była czczona, do rangi sanktuarium. Przyczyniło się to niewątpliwie do dalszego rozpowszechnienia kultu Matki Bożej Zarwanickiej i przekształcenia Zarwanicy w znany ośrodek pątniczy, ściągający tysiące pielgrzymów rocznie.”

Wpatrzeni w ikonę Matki Bożej Zarwanickiej, wołajmy: Najświętsza Panno Maryjo, wielokrotnie dawałaś mieszkańcom Zarwanicy poczucie troski i bezpieczeństwa. Okazałaś swą moc podczas najazdów Tatarów i Turków. Gdy teraz ziemią ukraińska jest niszczona i plądrowana przez wojska rosyjskie, okaż się Matką i udziel pokoju dniom naszym.

ks. Krzysztof Hawro

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Reuters: USA przerzucą do Polski z Grecji 12 śmigłowców bojowych AH-64 Apache

wikipedia.org

USA zdecydowały o przerzuceniu do Polski z Grecji 12 amerykańskich śmigłowców bojowych AH-64 Apache - poinformowała we wtorek wieczorem agencja Reutera, powołując się na niewskazane z nazwiska źródło w Pentagonie

Więcej ...

Patriarcha Bartłomiej: patriarcha moskiewski powinien przeciwstawić się Putinowi

2022-05-26 08:18
Bartłomiej I

Episkopat News

Bartłomiej I

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej wyraził niezadowolenie z powodu poparcia przez patriarchę moskiewskiego Cyryla wojny Rosji z Ukrainą. W wywiadzie dla greckiego kanału telewizyjnego ERT duchowy zwierzchnik światowego prawosławia powiedział 23 maja, że oczekiwałby od Cyryla potępienia tej inwazji.

Więcej ...

Kijów - Babi Jar: międzynarodowa delegacja liderów różnych religii modliła się o pokój w Ukrainie

2022-05-26 17:47
Kijów

PAP/OLEG PETRASYUK

Kijów

We wtorek rano uczestnicy międzynarodowej i międzyreligijnej delegacji zorganizowali publiczne nabożeństwo modlitewne w Babim Jarze, miejscu masakr dokonanych przez niemieckich nazistów i kolaborantów podczas II wojny światowej. Odwiedzili również miasto Irpień, które mocno ucierpiało ze strony rosyjskich agresorów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Nieznane cuda Ojca Pio

Wiara

Nieznane cuda Ojca Pio

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Najbliższa. Kto potrzebuje dziś...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Najbliższa. Kto potrzebuje dziś...

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"

#TrzymajSięMaryi: Opiekunka Boga. A jak Bogu jest pod...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Opiekunka Boga. A jak Bogu jest pod...