Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Łagiewniki

Czciciele Maryi u Jezusa Miłosiernego

Rycerze Niepokalanej przybyli do sanktuarium ze swoimi sztandarami

Małgorzata Pabis

Rycerze Niepokalanej przybyli do sanktuarium ze swoimi sztandarami

    W sobotę, 14 maja do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyli czciciele Maryi. Eucharystii, która stanowiła centralny punkt spotkania, przewodniczył o. Piotr Cuber OFM Conv.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Jak przypomniał na początku Mszy św. ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, na pielgrzymkę zaprosiło „Stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej”. -W tym roku mija sto pięć lat od założenia Rycerstwa Niepokalanej. Jego powstanie wynikało przede wszystkim z pragnienia ratowania dusz, ale i z potrzeby czasu. Wówczas bowiem dogasała I wojna światowa, rozpalało się zarzewie Rewolucji Październikowej i nasilały się antykościelne działania masonerii. Z drugiej strony Matka Boża w Fatimie objawiła tajemnice i wezwała do nawrócenia. W takich okolicznościach, 16 października 1917 roku, ojciec Maksymilian Maria Kolbe - wówczas jeszcze jako kleryk -wraz z sześcioma innymi franciszkanami, inicjuje ruch maryjny – Rycerstwo Niepokalanej. Ruch był otwarty na wszystkich: na świeckich i na duchownych, na dzieci, młodzież i dorosłych. Warto zauważyć, że Rycerstwo Niepokalanej powstało trzy dni po ostatnich objawieniach Matki Bożej w Fatimie i było niejako odpowiedzią na Orędzie z nieba – mówił i dodawał: - Na plakacie zapraszającym na dzisiejsze spotkanie widnieje wizerunek Matki Bożej, Matki Miłosierdzia oraz 3 wezwania z litanii loretańskiej: „Matko Miłosierdzia, Królowo pokoju, Królowo Polski…”. Niech one wyznaczają intencje naszej modlitwy. Prośmy o miłosierdzie, przeżywając rok przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał na tym miejscu św. Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 roku; prośmy o pokój dla udręczonej wojną Ukrainy, prośmy o potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny…

    W homilii ks. Bogusław Nagel, asystent kościelny Stowarzyszenia „Rycerstwa Niepokalanej” archidiecezji krakowskiej podkreślał rolę Maryi w dziejach zbawienia. Przypominał, że Maryja jest Matką Boga. Kaznodzieja – w nawiązaniu do obecnej sytuacji, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, mówił o potrzebie i roli pokoju. - Aby ten pokój był w rodzinie – jeżeli jest w sercu ojca i matki – będzie w sercu dzieci. Jeżeli będzie w rodzinie, będzie w społeczeństwie. Jeżeli będzie w społeczeństwie, będzie w świecie. Pokój rozpoczyna się od ludzkiego serca – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

    Asystent kościelny Stowarzyszenia „Rycerstwa Niepokalanej” Archidiecezji Krakowskiej przypomniał słowa św. Maksymiliana Marii Kolbe, założyciela Rycerstwa Niepokalanej: - Pewnemu cierpiącemu człowiekowi św. Maksymilian tak radzi: „Zrób tak – przede wszystkim unikaj smutku i zmartwień, bo nie ma racji do smutku. Czyż Opatrzność Boża nie kieruje światem? Czy może się wydarzyć cokolwiek, o czym by Pan Bóg nie wiedział i czego nie dopuścił? Jeżeli zaś to dopuszcza, to bez wątpliwości dla dobra naszego. Stąd i twoje cierpienia, które opisujesz i które, rzeczywiście są przykre, nie powinny ci odbierać pokoju ani trapić”. Często jest tak, że ten niepokój tracimy w obliczu jakiejś choroby, nieszczęścia. Jak wielu traci pokój serca w dzisiejszych czasach. I mówi do nas św. Maksymilian: „więcej pokoju, bardzo dużo pokoju w oddaniu się całkowitym na wolę Bożą, wolę Niepokalanej.

    Ks. Nagel podkreślał, że każdy człowiek został powołany do świętości. - Pomimo naszej słabości, jesteśmy wezwani do świętości. Ja też mam zostać świętym. Również mnie do świętości zaprasza Pan Bóg – mówił, wskazując na postać św. Maksymiliana, który został męczennikiem, oddał życie za drugiego człowieka.

    Czciciele Maryi wspólnie odmówili różaniec, uczestniczyli w nabożeństwie majowym oraz wysłuchali konferencji, w czasie której ks. Bogusław Nagel mówił o roli Kościoła w Polsce. Nawiązując do różnych wydarzeń z przeszłości, zaznaczał, że to właśnie Kościół przyczynił się do zachowania naszej tożsamości narodowej.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-14 14:55

Wybrane dla Ciebie

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Więcej ...

Prezydencka Rada: alienacja rodzicielska powoduje wzrost samobójstw dzieci i młodzieży

2024-04-26 17:30

Adobe.Stock

Prezydencka Rada ds. Rodziny Edukacji i Wychowania zaapelowała o zmianę przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących orzeczenia o winie jednego z rodziców. Wpływają one na skalę zjawiska alienacji rodzicielskiej i przyczyniają się do wzrostu samobójstw wśród dzieci i młodzieży - dodała Rada.

Więcej ...

Bądźmy razem

2024-04-26 14:30

WSD

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego