Reklama

Niedziela Częstochowska

Docenić ceremoniarza

Karol Porwich

Msza św. odprawiona 14 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, dopełniła swym uroczystym charakterem prawie półroczny czas przygotowań młodych ludzi do sprawowania posługi ceremoniarza.

Koncelebrowanej Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który udzielił specjalnego błogosławieństwa nowym ceremoniarzom, a w homilii powiedział: – Jesteście już zdolni do wyboru i opieczętowani, aby potwierdzać dar z siebie samego wobec Chrystusa. Nie powiem, że już dziś macie zadecydować kim macie być, ale chodzi o takie zadysponowanie sobą, aby całym ciałem i duszą przynależeć do Chrystusa, niezależnie od darów waszych przyszłych życiowych powołań.

Podczas obrzędu ceremoniarze złożyli przyrzeczenia wierności Bogu i wspólnotom, w którym będą służyć.

Seminaryjny kościół szczelnie wypełnili rodzice, przyjaciele, księża z parafii, w których ceremoniarze będą pełnili już oficjalnie swoją odpowiedzialną funkcję koordynatora działań liturgicznych. Uczestników kursu było 41. Wszyscy pozytywnie zdali końcowy egzamin. Mówi duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Paweł Wróbel: –  Myślę, że czas kursu na ceremoniarza był bardzo owocny. Bardzo cieszyło mnie to, że uczestnicy byli bardzo sumienni, systematycznie brali udział w zajęciach. Są to w przeważającej liczbie młodzi ludzie ze szkół ponadpodstawowych, ale są też ludzie dorośli, a nawet mężowie i ojcowie, którzy bardzo świadomie podejmują bardzo ważne zadanie w Kościele, a mianowicie, chcą być odpowiedzialni za piękno liturgii w swoich parafiach.

Zobacz zdjęcia: Docenić ceremoniarza

Reklama

Ceremoniarz, to najwyższy stopień w formacji liturgicznej. Jest on odpowiedzialny za całościowe przygotowanie liturgii, koordynowanie działań pozostałych ministrantów. Musi również znać przepisy liturgiczne.

Celem kursu było pogłębienie duchowości liturgicznej i znajomości przepisów liturgicznych oraz przygotowanie do prowadzenia grup ministranckich i organizacji od strony liturgicznej różnego rodzaju przedsięwzięć w parafii.

Więcej informacji z uroczystości pasowania na ceremoniarza będzie można znaleźć w nowym numerze Tygodnika Katolickiego Niedziela na 22 maja.

2022-05-14 15:13

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca do szerzenia dobra, pokoju i gościnności

2023-09-23 11:16

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

„Bądźcie morzem dobra, aby stawić czoła dzisiejszemu ubóstwu z solidarną harmonią. Bądźcie gościnnym portem, aby wziąć w ramiona tych, którzy szukają lepszej przyszłości. Bądźcie latarnią pokoju, aby poprzez kulturę spotkania rozproszyć mroczne otchłanie przemocy i wojny” – zachęcił 23 września Franciszek uczestników dobiegającego końca w Palais du Pharo, w Marsylii III Spotkania Śródziemnomorskiego.

Więcej ...

Śląskie/ Podejrzany o podpalenie drzwi zabytkowej bazyliki w Dąbrowie Górniczej aresztowany

2023-09-23 15:08
Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Ks. Tomasz Zmarzły/Niedziela

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Sąd przychylił się do wniosku prokuratora o aresztowanie 38-letniego mężczyzny podejrzanego o podpalenie w czwartek wieczorem drzwi zabytkowej bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej – przekazała prokuratura.

Więcej ...

Dziś 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - nauczanie papieża Franciszka

2023-09-24 08:27

Grzegorz Gałązka

Migranci i uchodźcy są jednym z głównych priorytetów obecnego pontyfikatu. Franciszek niemal od pierwszych dni wykazuje wielkie i żywe zainteresowanie tą grupą ludzi, poświęcając im wiele uwagi w swych wystąpieniach publicznych, dokumentach i w różnych innych okolicznościach. Z kolei w niedzielę, 24 września, pod hasłem „Wolni by wyjechać, wolni by pozostać” Kościół obchodzić będzie 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Kościół

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Tomasz Samołyk widział film

Wiadomości

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi,...

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Święci i błogosławieni

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Kochaj jak Ojciec Pio

Wiara

Kochaj jak Ojciec Pio

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Wiara

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Komentarze

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Matka Boża Płacząca

Wiara

Matka Boża Płacząca

Kontakt

Kontakt