Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: młodzi mówią - Kościół żyje!

2022-05-14 18:21

Agata Kowalska /Niedziela

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej tętniło dziś życiem. Wszystko za sprawą zgromadzonej tam młodzieży i kleryków, którzy pragną pokazać, że Kościół jest miejscem dla wszystkich.

14 maja w częstochowskim WSD spotkało się ponad 60 młodych ludzi, szukających swojego miejsca w Kościele, chcących robić coś więcej, niebojących się mówić głośno o tym, jak bardzo kochają Pana Boga.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej i klerycy WSD połączyli więc swe siły i zorganizowali spotkanie dla młodzieży.

Podziel się cytatem

Reklama

- Naszym celem było dotarcie do osób, które ciągle szukają swojego miejsca w świecie, w Kościele. Chcieliśmy pokazać młodą, otwartą na innych wspólnotę; młodzież, która cieszy się z tego, że może świadczyć o Panu Bogu innym ludziom; która chce ewangelizować. Wszyscy tu daliśmy dużo serca; włożyliśmy dużo siły w to, żeby wszystko się udało - mówi „Niedzieli” prezes KSM Kamila Suchańska.

Zobacz zdjęcia: Częstochowa: młodzi mówią - Kościół żyje!

Zebrana w WSD młodzież miała możliwość zwiedzenia gmachu seminarium, integracji podczas rozgrywek sportowych i gier kreatywnych prowadzonych przez kleryków i KSM-owiczów. Nie zabrakło wspólnego ogniska, a także Q&A (ang. questions and answers - pytania i odpowiedzi).

Młodzi mieli szansę zapytać kleryków o to, jak wygląda ich dzień, czy zadać trudniejsze pytania o wiarę i Kościół, ale i KSM-owicze mogli podzielić się swoim doświadczeniem wspólnoty.

Reklama

- Rozpoczęliśmy i zakończyliśmy nasze spotkanie wspólną modlitwą. Najpierw podczas uwielbienia, następnie podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia. Wysłuchaliśmy także konferencji ks. Kamila Zadrożnego. To dzięki Bożej pomocy to wszystko nam się dziś udało. Wszystko na chwałę Pana! - dodaje Kamila Suchańska.

Wspólnymi siłami da się zrobić więcej. KSM i klerycy z częstochowskiego WSD są tego najlepszym przykładem.

- Rodzinna atmosfera, miło spędzony czas, ogólne widoczne zadowolenie u młodych - to widzimy dziś i to bardzo cieszy nas, kleryków. Cieszymy się, kiedy możemy się zaangażować się w życie młodych ludzi, kiedy możemy dać swój czas i serce - mówi kl. Karol Iwańczak, który za niedługo przyjmie święcenia diakonatu, a podczas tego spotkania koordynował wiele spraw.

Młodych dziś odwiedził metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Dziękował za ich zaangażowanie i wyrażał wdzięczność za ich obecność w życiu Kościoła.

Podziel się cytatem

- Arcybiskup wykazuje ojcowską troskę o wspólnotę, o młodych, o Kościół. To nas umacnia w dalszej posłudze i służbie Panu Bogu. Czujemy, że jesteśmy bliscy sercu naszego metropolity - kontynuuje prezes KSM ACz. Jeden z najmłodszych uczestników spotkania - 11-letni Alan z parafii św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie mówi, że to spotkanie przybliżyło go do wstąpienia w szeregi wspólnoty w przyszłości.

- Jeszcze nie mam odpowiedniego wieku, aby być w KSM-ie, ale jestem już ministrantem. Spotkałem tu dziś wielu nowych ludzi. Dowiedziałem się sporo ciekawych rzeczy podczas Q&A. Dobrze by było, żeby takich spotkań był więcej - mówi 11-latek.

- Dzięki uprzejmości i sercu rektora seminarium ks. Ryszarda Selejdaka i otwartości naszych kleryków mogliśmy dziś wiele zrobić i pokazać, że Kościół żyje, jest piękny, jest każdego z nas. Mamy nadzieję, że przyniesie to owoce na przyszłość - kończy prezes Kamila.

Więcej w edycji częstochowskiej „Niedzieli” 22 maja

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości ku czci Matki Bożej z Góry Karmel

Ks. Janusz Płaszczyk

Więcej ...

Franciszek: starsi powołani do walki z cynicznym postrzeganiem świata

2022-05-25 09:23

Grzegorz Gałązka

Na powołanie osób starszych do umiłowania sprawiedliwości i przeciwstawiania się cynicznej wizji świata wskazał Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież nawiązał do Księgi Koheleta, stawiającej pytania o sens istnienia, w kontekście wiedzy o życiu oderwanej od umiłowania sprawiedliwości, której gwarantem jest sam Bóg.

Więcej ...

Abp Depo: modlitwa i miłosierdzie to konkretna synteza nauczania Ojca Pio

2022-05-25 21:33

Maciej Orman/Niedziela

– Modlitwie Ojca Pio towarzyszyła również intensywna działalność charytatywna – powiedział abp Wacław Depo. 25 maja metropolita częstochowski przewodniczył w sanktuarium św. Ojca Pio na Świętej Górce Przeprośnej w Siedlcu k. Częstochowy Mszy św. z okazji 135. rocznicy urodzin i 20. rocznicy kanonizacji słynnego stygmatyka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Kościół

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Kościół

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"