Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji 500-lecia Gwardii Szwajcarskiej

Muzeum „Szwajcarów”

Od kilku dni Szwajcaria ma swoje własne Muzeum Gwardii Szwajcarskiej i jej historii. „Centro Guardia” (Centrum Gwardii) otworzyła uroczyście przedstawicielka władz Konfederacji Szwajcarskiej Micheline Calmy-Rey. Uroczystość odbyła się11 listopada, w dniu św. Marcina - patrona Gwardii Szwajcarskiej. W tym roku osobista straż papieży obchodziła 500-lecie istnienia. Jak poinformowały władze miasteczka Naters, w starej twierdzy artyleryjskiej nad doliną Rodanu, obok muzeum, znajdują się również archiwum i biblioteka tematycznie związane z Gwardią Szwajcarską.
Od 500 lat - z niewielkimi przerwami po „sacco di Roma” w 1527 r. za Karola V oraz w latach 1797-1815, gdy Rzym znajdował się pod okupacją wojsk francuskich - Gwardia Szwajcarska troszczy się o bezpieczeństwo papieża.

Turcja

Wizyta Papieża w Turcji krokiem w dialogu

Reklama

Wizyta Papieża w Turcji „nie rozwiąże wszystkich problemów, ale będzie krokiem w kierunku dialogu” - oświadczył wielki mufti Turcji Ali Bardakoglu. Spotka się on z Benedyktem XVI w Ankarze, w pierwszym dniu papieskiej wizyty.
Bardakoglu, który jednocześnie kieruje departamentem spraw religijnych w rządzie tureckim, był jednym z pierwszych, którzy krytykowali Ojca Świętego za jego wykład w Ratyzbonie we wrześniu br. Powiedział wówczas, że słowa Papieża wyrażają „nienawiść, jaką ma w sercu” i że jego wizja islamu jest „pełna uprzedzeń”.
Nawiązując obecnie do tamtego wykładu w wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa”, Bardakoglu stwierdził, że „wystarczy chwila, by zniszczyć pokój, ale trzeba wielu lat, by go zbudować”. Wyjaśnił, że islam „nie wyklucza racjonalizmu”, zaś muzułmanie są otwarci na krytykę, na dyskusje o doświadczeniu religijnym, ale nie o podstawach swojej wiary: Bogu, Proroku i Koranie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kamerun

Spotkanie polskich misjonarzy

Planom misyjnym i większemu zacieśnianiu współpracy poświęcone było pierwsze spotkanie polskich misjonarzy pracujących w Kamerunie. Odbyło się ono 11 listopada w maryjnym sanktuarium w Nguélémendouka w diecezji Doumé-Abong-Mbang.
Okazją było polskie Święto Niepodległości, a inicjatorami - konsul generalny RP w Nigerii Stanisław Pisarski oraz konsul honorowa RP w Kamerunie Mirosława Etoga. Gospodarzem spotkania był natomiast ordynariusz diecezji - bp Jan Ozga.
Było to pierwsze tego typu spotkanie. Przybyło na nie prawie 60 misjonarzy z całego Kamerunu. Wielu nie mogło dotrzeć ze względu na odległości oraz panującą obecnie porę deszczową. - W Kamerunie pracuje ponad 100 polskich misjonarzy - powiedział ks. Mirosław Bujak, misjonarz.

USA

Sytuacja w Iraku

Konferencja Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych domaga się „prawdziwej sprawiedliwości i pokoju” w Iraku. Zdaniem hierarchów, sytuacja w tym kraju jest niebezpieczna i z punktu widzenia bezpieczeństwa i eskalacji przemocy pogorszyła się w 2006 r.
Coraz bardziej naglącym zadaniem jest więc postulowane przez biskupów w styczniu br. odpowiedzialne przekazywanie władzy Irakijczykom. Jednocześnie, według hierarchów, amerykańscy żołnierze powinni pozostać w Iraku tak długo, jak ich obecność będzie konieczna w tym okresie przejściowym.
295 biskupów amerykańskich, obradujących na dorocznej sesji Episkopatu w Baltimore, zaapelowało do republikanów i demokratów o przezwyciężenie podziałów, aby wspólnie próbować znaleźć rozwiązanie konfliktu. Podkreślili, że administracja republikańskiego prezydenta George’a Busha i zdominowany przez demokratów Kongres muszą podjąć konstruktywny dialog nt. sytuacji w Iraku, uznając trudności i błędy z przeszłości.

Ludzie

Bp Demetrio Fernández González

Biskup Tarazony oświadczył, że płci się nie wybiera, nawet gdy zezwala na to parlament. W liście zatytułowanym „Bóg kocha także homoseksualistów” skrytykował propozycję Komisji Sprawiedliwości Kongresu Deputowanych, pozwalającą każdemu na zmianę płci w swoim dokumencie tożsamości, nawet bez przejścia operacji chirurgicznej czy decyzji sądu.
56-letni hierarcha wyjaśnił, że propozycja ta jest „sprzeczna z prawdą o człowieku”. Jego zdaniem, nie pomoże ona osobom o skłonnościach homoseksualnych, za to „zasieje zamęt w środowisku społecznym”.
Bp Fernández González uważa, że bez względu na to, jaką by nie była własna orientacja seksualna, trzeba ją przeżywać w klimacie czystości. Miłość bowiem nie musi koniecznie wyrażać się w aktywności seksualnej.
Bp González urodził się w lutym 1950 r. W 1974 r. przyjął święcenia kapłańskie w Toledo. Dwa lata temu został biskupem Tarazony.

Krótko

Bp Wojciech Polak z Gniezna został wybrany na nowego przewodniczącego Komisji ds. Powołań przy Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Pogarsza się sytuacja w Iraku, co przekłada się na sytuację polityczną w USA. Po przegranych wyborach do Kongresu Republikanie otrzymali kolejny cios. Notowania prezydenta George’a Busha jeszcze nigdy nie były tak niskie jak w chwili obecnej. Dwóch na trzech Amerykanów ocenia bardzo krytycznie działania obecnego prezydenta.

Zwycięzcy ostatnich wyborów w USA - demokraci forsują swój pomysł na zakończenie wojny w Iraku. Chcą do tego wciągnąć Iran i Syrię, i razem ze wszystkimi sąsiadami Iraku zorganizować międzynarodową konferencję, aby poszukać drogi wyjścia z nieciekawej sytuacji.

USA wiernie broni Izraela na forum ONZ. Już po raz piąty w ciągu ostatnich trzech lat przedstawiciel tego kraju złożył weto wobec rezolucji potępiającej Izrael.

Neonaziści rosną w siłę w Niemczech. Przekonał o tym niedawny zjazd Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD). Za główny element scenografii służyła mapa Niemiec z 1937 r.

Napięcie na linii Polska - Rosja. Polskie władze zagroziły zablokowaniem porozumienia UE-Rosja. Domagamy się uregulowania spraw energetycznych oraz zniesienia embarga na eksport żywności. W sprawie żywności poparła nas Francja.

W Belgii, kraju, gdzie dopuszczalna jest eutanazja, notuje się każdego dnia jeden taki przypadek. Ich liczba rośnie w zastraszającym tempie.

Kto przez ostatnie lata rządził Rumunią? Były szef rumuńskiego wywiadu ujawnił szokujące informacje, że czołowi politycy kierujący tym krajem po obaleniu dyktatora Nicolae Ceausescu to ludzie byłej policji politycznej Securitate.

Schwytano sprawców zamachu na konwój wojskowy, w którym 11 listopada zginął polski żołnierz st. sierż. Tomasz Murkowski. Czterej mężczyźni trafili w ręce międzynarodowej dywizji w Iraku.

Najbardziej znana arabska telewizja al Dżazira uruchomiła kanał anglojęzyczny. Twórcy programu chcą pokazywać świat z telewizji bliskowschodniej.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy film "Śladami Ojca" już do obejrzenia!

2025-04-02 18:41

Materiał prasowy

Święty Jan Paweł II, to człowiek przeprowadzający Kościół w nowe millenium, w czasach kiedy potrzeba było kogoś autentycznego, prawdziwego. Papież, który na oczach milionów ludzi zmieniał losy świata.

Więcej ...

Badanie: księża diecezjalni w Polsce czują się zagrożeni i zjawisko to się pogłębia

2025-04-03 14:50

Karol Porwich/Niedziela

Blisko 50 proc. badanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego księży doświadczyło w ostatnich dwunastu miesiącach agresji. Blisko 20 proc. wskazało ataki na obiekty sakralne, a ponad 15 proc. na zakłócenia Mszy i nabożeństw. Badania wskazują na narastanie tego zjawiska.

Więcej ...

Dyskwalifikacja amerykańskiej florecistki za odmowę walki z transpłciową "rywalką"

2025-04-03 21:20

zrzut ekranu x.com

W Stanach Zjednoczonych szerokim echem odbiła się informacja o dyskwalifikacji florecistki Stephanie Turner za odmowę walki z transpłciową "rywalką". Do kontrowersyjnej sytuacji doszło 30 marca podczas zawodów na Uniwersytecie Maryland.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!