Reklama

Krakowska wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II

Zawsze prowadził ludzi do Boga

Wśród wielu propozycji Dni Jana Pawła II, organizowanych od 8 do 10 listopada br. w Krakowie przez środowiska uczelniane, do jednych z najciekawszych należy wystawa pt. „Prowadzi nas szlakami prawdy”. Ekspozycja prezentuje ok. 100 zdjęć w różnych formatach z wypraw górskich, kajakowych i rowerowych, jakie ks. Karol Wojtyła odbył z przyjaciółmi, z tzw. „Rodzinką”, w latach 1952-56. Wernisaż wystawy odbył się 10 listopada br. w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, przy ul. Pijarskiej 8.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwierając wystawę, metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz nawiązał do Dni Jana Pawła II i podkreślił, że mieliśmy okazję na różne sposoby zbliżyć się do Ojca Świętego - od strony filozoficznej, teologicznej, a teraz mamy okazję poznać jego życie w tzw. „Środowisku”, zwłaszcza w czasie wakacji. - To jest piękny okres w jego życiu. Często do niego wracał, a zwłaszcza pod koniec swojego życia. Za każym razem, kiedy przyjeżdżali przyjaciele ze „Środowiska”, wracał do przeżyć okresu młodzieńczego, wtedy gdy rozpoczynał pracę z młodzieżą. Mogę powiedzieć, a tu są świadkowie - że to była jego radość bycia z młodymi ludźmi w naturze. Był to okres nie tylko wypoczynku, ale i wielkiego duszpasterstwa. Mogą to poświadczyć ci, którzy uczestniczyli w tych wyprawach - to był okres wielkiego zbliżenia do Boga. On zawsze prowadził ludzi do Boga. I ta wystawa też nas prowadzi do Pana Boga. Kroczymy jego śladami przez Bieszczady, Mazury, Tatry... To ślady, które wiodły całe Środowisko do Pana Boga.
- Wystawa poświęcona jest Ojcu Świętemu i tym ludziom, którzy mu towarzyszyli w wyprawach. Są oni świadkami i towarzyszami i dzięki nim poznajemy tamte czasy - mówił o wystawie jej twórca, ks. Paweł Danek, dyrektor Wydawnictwa i Studia Filmowego „Anima Media”, należącego do diecezji bielsko-żywieckiej. „Anima Media” podjęło się bowiem inwentaryzacji, archiwizacji i digitalizacji zdjęć dokumentujących duszpasterską posługę Karola Wojtyły jako kapłana, biskupa, kardynała i papieża. Dzięki przychylności „Środowiska” i innych osób udało się zabezpieczyć ponad 2 tys. unikatowych zdjęć z lat 50. i 60. Efektem tej pracy jest pierwsza wystawa i towarzyszący jej album. Obejmują pierwsze lata duszpasterstwa młodzieżowego ks. Wojtyły w Krakowie. Zdjęcia uzupełnione zostały opisami i komentarzami uczestników wypraw. Oprócz zdjęć na wystawie znajdują się przedmioty, które Karol Wojtyła i jego przyjaciele zabierali ze sobą na wędrówki: plecaki, narty, menażki, kociołki oraz książeczki GOT jako pomoc dokumentujące wyprawy. Twórcy wystawy przygotowali katechezy dla katechetów i nauczycieli aby były pomocne dla grup, które będą ją zwiedzały.
Po wystawie licznie przybyłych na wernisaż kapłanów, siostry zakonne, posłów, przedstawicieli świata kultury, młodzież, a przede wszystkim przedstawicieli „Środowiska” oprowadził Stanisław Rybicki. Przypomniał, jak przy kościele św. Floriana w Krakowie rodziło się „Środowisko”, które dziś liczy ok. 60 osób, łącznie z trzema pokoleniami - ok. 250 osób. Choć były to ciężkie stalinowskie czasy i nie wolno było działać księżom poza kościołem, zachęcani przez ks. Wojtyłę, zaczęliśmy od 1952 r. organizować wycieczki. - Od wycieczki na Turbacz w 1952 r. wszyscy mówiliśmy do siebie po imieniu i mieliśmy „Wujka” - opowiadał pan Rybicki. Przybliżył też zebranym poszczególne wyprawy i ich uczestników, z których wielu rozpoznawało się na fotografiach, oraz opowiadał, jak wielkie znaczenie miały one dla nich i dla „Wujka”.
Wystawa będzie czynna do 3 grudnia 2006 r., a następnie zostanie przeniesiona do Warszawy, Wrocławia, Rzymu i innych miast.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

W intencji Ojczyzny

2024-05-02 09:41

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ponad 120 mężczyzn pielgrzymowało z janowa Lubelskiego do Kocudzy w IV Pielgrzymce Mężczyzn do św. Józefa. Główną intencję była modlitwa za Ojczyznę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst