Reklama

Europa

Abp Szewczuk: wiemy, że z Bożą pomocą możemy się obronić

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Widzimy, że Pan Bóg błogosławi naszym żołnierzom, a my intensywnie się za nich modlimy. Wiemy, że Ukraina może się obronić – mówi w swym codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk. Dziś w sposób szczególny zachęcał do wyrozumiałości i łagodzenia wewnętrznych sporów. Okazją ku temu było rozważanie o kolejnym uczynku miłosierdzia: krzywdy cierpliwie znosić.

Chrystus zmartwychwstał!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest środa, 18 maja 2022 r., i już 84. dzień Ukraina stawia opór rosyjskiej inwazji, która niszczy naszą ziemię, prowadzi wojnę z naszymi miastami, wsiami i domami.

Z tego, co możemy zaobserwować, wnioskujemy, iż nastąpiło dziwne spowolnienie walk na frontach. Ukraina skutecznie broni się i powstrzymuje ataki wroga. W rzeczywistości nieprzyjaciel nie osiągnął żadnego z celów militarnych, które sobie wyznaczył, najeżdżając nasze ziemie. Chociaż trwają intensywne walki, w szczególności w obwodach ługańskim i donieckim, a obwód dniepropietrowski doznał dziś rano ataku rakietowego, Ukraina trwa i walczy.

Czujemy coraz bardziej, że Ukraina może się obronić w tej trudnej wojnie. Widzimy, że Pan Bóg błogosławi naszym wojskom, bo my modlimy się za nie. Bóg podtrzymuje tych, którzy kochają innych ludzi, kochają swoją Ojczyznę, swoich najbliższych. Pan Bóg jest tam, gdzie ludzie pomagają sobie wzajemnie w swojej biedzie. I dzięki tej Bożej pomocy jesteśmy niepokonani.

Dziś chciałbym zastanowić się nad innym uczynkiem miłosierdzia względem duszy bliźniego, który w warunkach wojny nabiera szczególnego znaczenia: „Krzywdy cierpliwie znosić”. Taki uczynek miłosierdzia objawia przede wszystkim w miłości do bliźniego cechy samego Boga. Bóg bowiem jest cierpliwy. To On długo czeka na grzesznika, aby się nawrócił i pokutował. Gdyby Pan Bóg natychmiast ukarał wszelką ludzką niesprawiedliwość i grzech, być może każdy z nas teraz byłby nie żył. Cierpliwość w miłości Bożej pozwala człowiekowi uświadomić sobie swój stan i w ten sposób zmienić swoje postępowanie. Pan Bóg czeka, dając człowiekowi szansę, by stał się lepszy.

I jest oczywiste, że w naszych relacjach, zwłaszcza osobistych, z najbliższymi, ważne jest, aby nie spieszyć się z reakcją na zło złem na zło, ale umieć żyć właściwie nawet w takich okolicznościach, które nazywamy kryzysami relacji międzyludzkich, aby dać innym czas na to, by stali się lepsi. A nasza miłość, zwłaszcza wzglądem tych, którzy nas otaczają, do naszych bliskich, nie powinna się zmieniać w zależności od tego, jak traktuje mnie druga osoba. Kiedy kocham, dzielę się tym, co jest we mnie - dzielę się miłością, którą obdarzył mnie Pan Bóg. A ta moja miłość, która jest doświadczana w wielkoduszności, staje się jasna i czynna, i jest w stanie zmienić drugą osobę.

Reklama

Dlatego cierpliwość, czyli umiejętność czekania w miłości na nawrócenie drugiego człowieka, jest podobna do czasu uzdrowienia. Każdy lekarz, lecząc pacjenta, musi czekać na jego uzdrowienie, które nie może przyjść natychmiast.

Niech Pan Bóg pomaga nam, zwłaszcza w czasach wojny, gasić konflikty, które pojawiają się w naszych rodzinach, parafiach i wspólnotach, z miłości do bliźniego. Cierpliwość w miłości, jako przejaw Bożej cierpliwości, staje się wielkim skarbem dla tych, którzy umieją kochać.

Boże, pobłogosław Ukrainę! Boże, pobłogosław armię ukraińską! Boże, pobłogosław wytrwałość naszego ludu! Boże, spraw, abyśmy okazując cierpliwość, wzrastali w Twojej miłości, abyśmy codziennie umacniali się w obliczu niesprawiedliwości. Boże, okaż swoją miłość ukraińskim dzieciom. Niech Pan Bóg da stokrotną nagrodę tym, którzy dziś wspierają tych, którzy są w największych trudnościach!

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na Jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

2022-05-18 19:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk w 59. dniu wojny: dzisiaj prosimy Boga, aby udał się do podziemi Azowstal i uratował nasz lud od piekła

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Ratuj kobiety i dzieci, które naprawdę są w piekle i czekają na Twoją wyzwalającą, życiodajną rękę” - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), Światosław Szewczuk, w swoim codziennym wideoprzesłaniu w 59. dniu rosyjskiej wojny z Ukrainą, wzywając Boga do ratowania braci i sióstr zablokowanych przez rosyjskich okupantów w hucie Azowstal w Mariupolu.

Więcej ...

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37
Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Więcej ...

Licheń. Dziś święto patronalne księży marianów

2022-12-08 16:43

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Księża marianie posługujący w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej obchodzą dziś swoje święto tytularne. Przypadająca dziś uroczystość Matki Bożej Niepokalanie Poczętej jest dla nich jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku – Maryja Niepokalanie Poczęta jest bowiem patronką mariańskiego zgromadzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...