Reklama

Kościół

21 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Łanowicach

Monika Książek

Nasza dzisiejsza wędrówka zatrzymuje się na południowo-zachodniej Ukrainie, gdzie kilka kilometrów od Sambora leży polska wieś Łanowice. To tutaj znajduje się jedyne na Ukrainie Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, obok którego znajduje się kalwaria, przypominająca miejsce objawienia Matki Bożej we francuskim La Salette.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w Łanowicach powstała w 1462 roku. Założył ją ówczesny właściciel Paweł Odrowąż, który także zbudował pierwszy kościół. Drugą świątynię, której fundatorem był Marcin Łyczko, konsekrował w roku 1591 arcybiskup Jan Solikowski. W 1727 r. z funduszy kolejnego właściciela wsi Dominika Kossakowskiego zbudowano trzecią świątynię, którą w 1753 r. w czasie wizytacji biskup przemyski Wacław Sierakowski konsekrował. Czwarty drewniany kościół zbudowano w 1817 roku z funduszy Ignacego Konarskiego, do którego należały wtedy Łanowice.

Kościół ten przetrwał zawieruchę obu wojen i zachował się niemalże do naszych czasów. Niestety w 1948 r. władze sowieckie aresztowały ks. Dominika Czeszyka – miejscowego proboszcza i zesłały go na Syberię. Opiekę nad parafią przejął wtedy o. Aleksander Kałużewski – redemptorysta z Mościsk. Kapłan ten został jednak szybko zmuszony do wyjazdu z kraju. Przez kolejne pięć lat Msze św. w większe święta sprawowali księża z Sambora. W 1963 r. świątynie i parafię definitywnie zamknięto ale najgorsze miało się dopiero wydarzyć. W latach osiemdziesiątych władze komunistyczne wydały decyzję o zburzeniu kościoła. Wtedy to traktory otoczone kordonem milicji rozerwały świątynie na strzępy. Drewno ze zburzonej świątyni zostało wywiezione z Łanowic i przeznaczone na opał dla jednej ze szkół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bardzo przejmującym wydarzeniem w historii tutejszego kościoła był pochówek prochów zniszczonej świątyni. W konspiracji mieszkańcy Łanowic pozbierali rozwleczone traktorami fragmenty wyposażenia i drobne drzazgi ze zburzonego kościoła, spalili je i z wielką czcią pochowali na cmentarzu. Była to z pewnością jedna z wielu oznak zwycięstwa wiary tutejszych mieszkańców oraz ich przywiązania do Pana Boga i kościoła.

Już w 1985 roku na cmentarzu wybudowano niewielką kapliczkę, którą poświęcił ks. Kazimierz Mączyński z Sambora. W latach 1989 – 1994 opieką duszpasterską objął parafię ks. Gerard Liryk z Rudek.

W 1989 kiedy dało się zauważyć już pierwsze oznaki odwilży ustrojowej odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dzisiejszego kościoła. Warto podkreślić, że czynny udział w budowie świątyni wzięła cała wioska. Budowa została ukończona w roku 1992 roku, rok później 25 września 1993 roku nowo wybudowany budynek kościoła poświęcił bp. Rafał Kiernicki ze Lwowa.

Od 1994 r. posługują tu Księża Saletyni. Staraniem duszpasterzy i wiernych rozwija się tu kult Matki Bożej Saletyńskiej. 11 września 2004 r. kardynał Marian Jaworski poświęcił Kalwarię Saletyńską, a dwa lata później kościół w Łanowicach otrzymał drugi tytuł – Matki Bożej Saletyńskiej. Z czasem dobudowano boczną kaplicę, w której szczególne miejsce znalazła figura Matki Bożej. Orędzie maryjne z La Salette, dzięki Księżom Misjonarzom, zostało przybliżone wiernym okolicznych parafii. Wiele parafii przyjęło figurę Matki Bożej, która była przekazywana z domu do domu.

3 listopada 2009 roku abp Mieczysław Mokrzycki erygował w Łanowicach pierwsze na Ukrainie Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej.

Dzisiejsze sanktuarium, choć położone na Ukrainie, sięga aż po francuskie Alpy, gdzie dwoje pastuszków: Maksymin Giraud i Melania Calvat, dnia 19 września 1846 roku na górze La Salette rozmawiało z Matką Bożą. Wspominając te wydarzenia i patrząc na znak obecności Maryi w figurze saletyńskiej, wołajmy:

Maryjo, Matko ma, płacząca w La Salette, za nami Syna proś, by nam przebaczył grzech i udzielił daru pokoju.

Podziel się:

Oceń:

+8 0
2022-05-20 21:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prof. A. Zubow: polityka Putina wobec Ukrainy ponosi klęskę

Marc Veraart / Foter.com / CC BY-ND

Manifestacje na ulicach Moskwy to znak, że tu, w Rosji, nie wszyscy są przeciw Ukrainie, że jest tu wielu ludzi, którzy się z nią solidaryzują i życzą jej jak najlepiej - mówi prof. Andriej Zubow, rosyjski historyk i religioznawca, komentując dla KAI wczorajszy "Marsz Pokoju". Dodaje, że polityka Władimira Putina w dłuższym okresie jest skazana na klęskę.

Więcej ...

Rekordowa ilość polskich pielgrzymów w Fatimie

2025-02-10 07:51

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie osiągnęło w 2024 r. nienotowane wcześniej dochody na poziomie prawie 24,5 mln euro, poinformowały władze miejsca kultu maryjnego znajdującego się na środkowym zachodzie Portugalii.

Więcej ...

Zachowajmy czujność, bo po wyborach edukacja zdrowotna może wrócić jako obowiązkowa

2025-02-10 19:45

Adobe Stock

Mamy świadomość, że minister Barbara Nowacka nie uznała naszych racji i konstytucyjnych praw jako rodziców. Zmiana edukacji zdrowotnej z obowiązkowej na nieobowiazkową to efekt nacisków w koalicji, ale po wyborach prezydenckich to się może zmienić. Dlatego musimy być dalej czujni, organizować protesty i tłumaczyć, dlaczego nie posyłać dzieci na ten przedmiot oraz walczyć, aby Wychowanie do Życia w Rodzinie nie zostało zlikwidowane - mówi KAI Agnieszka Pawlik-Regulska, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Nauczyciele dla Wolności” oraz koordynator Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Wiadomości

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Uczona siostra

Wiara

Uczona siostra

Ratunku! Ksiądz

Kościół

Ratunku! Ksiądz "nie chce dać nam ślubu"!

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?