Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: przygotowania do pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Wyszyńskiego

Instytut Prymasowski

Jasna Góra już przygotowuje się do pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, które przypada 28 maja, w rocznicę jego śmierci. Tego dnia do Kaplicy Matki Bożej wprowadzony zostanie nowy relikwiarz z krwią Błogosławionego, odprawiona zostanie uroczysta Msza św., odbędą się specjalne koncerty. Na murach klasztoru pojawił się nowy napis przypominający o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i jego związkach z tym miejscem.

„Jezus spotyka Matkę swoją” - te słowa IV stacji drogi krzyżowej własnoręcznie napisane przez Prymasa Wyszyńskiego w Rywałdzie, gdzie był więziony w 1953 r., stanowią motto tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę.

- Pielgrzymów, którzy będą przybywać na Jasną Górę od strony alei NMP, przy ołtarzu polowym powita ten szczególny napis - powiedział KAI kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak. Dodał, że paulini życzą, by „wszyscy pielgrzymi, którzy tutaj przybywają, wchodząc w progi sanktuarium, spotkali Matkę naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Wielkich rozmiarów baner umieszczony jest na tle biało-czerwonej flagi. Po prawej stronie znajdują się słowa z faksymile Prymasa, natomiast po lewej herb kard. Stefana Wyszyńskiego, na którym widnieje wizerunek Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Na murach klasztoru od ubiegłego roku, od beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie jasnogórskim, jest już dużych rozmiarów portret błogosławionego.

Na Jasnej Górze pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Wyszyńskiego, sobota 28 maja, będzie czasem szczególnej wdzięczności za tę, także tu wymodloną beatyfikację.

Podziel się cytatem

Reklama

Ks. prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego zaznacza, że liturgiczne wspomnienie to dopełnienie aktu beatyfikacji z 12 września ub. roku, bo od tego momentu rozpoczyna się właściwy kult w Kościele. - Oczywiście tytułu można używać wcześniej, ale liturgiczne przeżycie jest tym, które właściwie nadaje rangę temu wydarzeniu prawnemu, jakim była beatyfikacja - wyjaśnia duchowny.

Mariolog przypomina, że w liturgii podkreślamy, że „przykład świętych nas pobudza, a ich bratnia modlitwa nas wspomaga, byśmy osiągnęli pełnię zbawienia”. Dodaje, że „przykład i wstawiennictwo” to jest właściwe streszczenie tego, kim dla nas są święci.

Msza św. dziękczynna sprawowana będzie 28 maja na jasnogórskim Szczycie o 14.30 pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. W świętowanie wpisze się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk "Jak Ojciec i Syn" o godz. 10.00 w Sali Papieskiej. Wstęp wolny. O godz.11.30 na Wałach odprawiona zostanie Droga Krzyżowa z bł. Prymasem „Moje życie było Wielkim Piątkiem i za to Bogu dziękuję”.

W Kaplicy Matki Bożej o godz. 14.00 wprowadzone zostaną relikwie krwi bł. Prymasa Tysiąclecia. Jak przypomina ks. Królikowski umiejscowienie relikwii w ołtarzu wskazuje na więź świętych ze stołem ofiarnym, bo świętość wyrasta z Eucharystii.

Specjalny nowy relikwiarz przygotowywany jest już od kilku miesięcy. Zostanie umieszczony tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej, obok znajdującego już tam w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego Prymas Wyszyński był inicjatorem.

Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego przypada w rocznicę jego śmierci. W tę datę, 28 maja, od ponad 40 lat wpisuje się pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w 2013 r. oficjalnie przyjęło Prymasa Tysiąclecia za patrona.

Liturgiczne wspomnienie poprzedzi nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27 na 28 dzień miesiąca. Tym razem poprowadzą ją przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

2022-05-20 14:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Jasna Góra/Facebook

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zostały uroczyście wprowadzone na Jasną Górę. Przekazano je podczas Mszy św. sprawowanej w ramach Rekolekcji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Eucharystii przewodniczył przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

Więcej ...

Prezydent Zełenski: rosyjski pocisk trafił w centrum handlowe w Krzemieńczuku, gdzie było ponad 1 tys. osób

2022-06-27 17:25

PAP/DSNS

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że rosyjski pocisk trafił w centrum handlowe w Krzemieńczuku, gdzie było ponad 1 tys. cywilów. "Nie sposób nawet pomyśleć, ile jest ofiar" - dodał, nie podając szczegółów.

Więcej ...

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę otrzymają paliusze od papieża

2022-06-28 12:16
ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich jest Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...

Kościół

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Wiara

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa