Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Święcenia prezbiteratu 2022 A.D.

Wyświęceni na prezbiterów w katedrze świdnickiej 21 maja 2022 roku

ks. Mirosław Benedyk

Wyświęceni na prezbiterów w katedrze świdnickiej 21 maja 2022 roku

Biskup świdnicki przewodniczył liturgii święceń prezbiteratu, które po raz 18 odbyły się w świdnickiej katedrze.

Zanim jednak bp Marek Mendyk na nowych kapłanów nałożył ręce w geście przekazania władzy Ducha Świętego, skierował do nich słowa, które mają być dla nich programem w pełnionej posłudze.

- Obudźcie w sobie szczególną uwagę na ludzi chorych i grzesznych. To prawda, że o wiele łatwiej jest być we wspólnocie ludzi świętych i spotykać się z tymi, którzy wszystkiego mają pod dostatkiem, są szczęśliwi, zdrowi, mocni, stale młodzi. Serce biskupa cieszy się, że kapłani chcą pracować z młodzieżą, zajmować się służbą liturgiczną, chcą prowadzić chór parafialny. To wszystko prawda – podkreślił hierarcha, wskazując, że czułby się spokojny i uradowany, gdyby swój czas i swoje zdolności nowi kapłani kierunkowali na opuszczonych, żyjących na marginesie, głodnych i potrzebujących, chorych, niepełnosprawnych, żyjących w permanentnym grzechu. - Miejcie czas i serce dla tych, którzy są daleko od Pana Boga. Miejcie zrozumienie i cierpliwość na tych, którzy są zbuntowani. Szukajcie tych, którym zarosła droga do kościoła. Zostawcie dla nich tych 99 sprawiedliwych i szukajcie tej jednej owcy, który się w życiu pogubiła. Szukajcie tej drachmy, która leży gdzieś pod szafą, która się zagubiła – zachęcał.

Następnie bp Mendyk cytując papieża Benedykta XVI, przypomniał, co czynić, kiedy spada ilość powołań do kapłaństwa. - Kiedy spada liczba księży trzeba zrobić dwie rzeczy: pierwsza to jest budzić posługi, charyzmaty, działania w ludziach świeckich, być przy ludziach świeckich, pomagać im rozeznawać to wszystko co Duch Święty wkłada im w ich serca i umysły. Żeby współbudowali Kościół, towarzyszyć im, pomagać im, formować do posługi w Kościele i posyłać. A drugie: kiedy spada liczba księży to księża się muszą skupić na tym co jest ich wyłączną posługą i w czym ich nikt nie zastąpi - cytował, następnie wskazując modlitwę, jako niezastąpiony element życia kapłańskiego.

Reklama

- Potrzebujecie modlitwy! Nikt was w tym nie zastąpi! Bez modlitwy to wszystko co będziecie czynić, sprawować będzie bez życia. To będzie prosty mechanizm, który z czasem przerodzi się w rutynowe działania. I niewykluczone – że doprowadzi do wypalenia, zniechęcenia a może nawet i utraty wiary. I nie chodzi tu tylko o brewiarz i te praktyki, do których zdążyłeś się już przyzwyczaić. Godzina dziennie przed Najświętszym Sakramentem, czas medytacji i kontemplacji nad słowem Boga - mówił.

Bp Mendyk także przestrzegł, przyszłych kapłanów, aby nie byli dysponentami i zarządcami łaski, aby nie decydowali, kto ma przystęp do Jezusa i Jego łaski. 

- Ktoś może pomyśli: skoro Jezus nas tu postawił to my będziemy o tym decydować, kto ma iść do Pierwszej Komunii Świętej, kto do bierzmowania, a komu należy się chrześcijański pogrzeb, kto ma wejść do Królestwa Bożego. A Jezus stawia pytanie: a wy sami macie pewność, że do tego Królestwa wchodzicie? Decydujecie czy kto inny wejdzie, ale czy sami jesteście pewni, że do niego wejdziecie? Jezus mówi nam bardzo konkretnie: wchodzicie, jeśli macie w sobie postawę dziecka. Dziecko przyjmuje wszystko jak dar. Zapytajcie waszych rodziców, jakie było pierwsze słowo, któreście się nauczyli. Wielu myśli, że jest to słowo mama albo tata. Tymczasem pierwszym słowem jest DAJ! Nie dasz – będzie płacz. Dziecko przyjmuje wszystko jako dar, prezent. „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!” – cokolwiek miałoby to znaczyć. Dostaliście Królestwo Niebieskie za darmo. Niezapracowane, niezasłużone, nie wchodzicie w kapłaństwo bo się ono wam należy. Wchodzicie w nie, bo Was Bóg powołał za darmo i Matka Kościół wam je daje za darmo - wyjaśniał.

Zobacz zdjęcia: Święcenia prezbiteratu w katedrze świdnickiej

Na zakończenie homilii biskup złożył życzenia przyszłym prezbiterom.- Dzisiaj kiedy przyjmujecie święcenia trzeba, abyście spojrzeli na siebie w inny sposób: nie jako tych, których spotkała wyjątkowa łaska, przywilej, ale jako dłużnicy Bożej łaski. I niech ta postawa w was trwa: nie tylko na czas święceń, prymicji i tego czasu potem. Życzę wam, drodzy bracia, abyście mieli w sobie takie przekonanie zawsze, byście je przechowali na kapłańskie jubileusze.

Reklama

Przywołam słowa biskupa Ignacego z jednych z kapłańskich rekolekcji, kiedy przywołując soborowy dokument o kapłaństwie przypominał: „księża są dłużnikami Kościoła. Ich życie i kapłaństwo nie jest dla nich samych. Jest darem dla innych, nie zawsze dla tych, których sobie sami wybierzemy”.

Inni też czekają na Twoją służbę. Nie przyzwyczajajcie się do jednego miejsca, do tych samych ludzi i tych samych zadań, które dają bezpieczne i stabilne życie. Idziecie do świata trudnego. Potrzebują was zarówno wierzący jak i niewierzący. Jesteście dłużnikami Bożej łaski! Daj wam Boże pracować, posługiwać w Kościele długie lata, daj wam Boże pracować z tak wielką gorliwością i żarliwością jaka wam dzisiaj towarzyszy. Ale i tak nie spłacicie Kościołowi tego długu powierzonej wam łaski. To Kościół - Matka udzielając wam sakramentów, rozgrzeszając w sakramencie pokuty, karmiąc was Najświętszą Eucharystią, to ta właśnie Matka - Kościół zrodziła was na chrzcie świętym, umocniła duchem w sakramencie bierzmowania, to ta Matka ciągle daje i daje i będziecie ciągle żyć z tego Kościoła. Nie z pensji tego Kościoła, ale z jałmużny ludzi biednych, bo ci wam najwięcej dadzą. Będziecie ciągle dłużnikami Bożej łaski. Darmo otrzymaliście, jak dziecko dostaliście, darmo dawajcie! Niech wam do głowy nie przyjdzie w Kościele czegokolwiek dawać w zamian za coś; niech wam do głowy nie przyjdzie w Kościele czegokolwiek sprzedawać.

Niech to słowo się na was spełni. Ponieście je odważnie do świata i zachowujcie w sobie radość, zachowujcie w sobie pokój. Nie ten pokój jaki dzisiaj niesie świat, ale ten który daje wam zmartwychwstały Pan - posumował.

Reklama

Święcenia kapłańskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku dla całej wspólnoty diecezjalnej. Nowymi kapłanami zostali: ks. Marcin Kirkiewicz z Dzierżoniowa, ks. Paweł Nowotyński z Kudowy - Zdroju, ks. Paweł Kruk z Idzikowa oraz ks. Krystian Stasiak z Boguszowa – Gorc.

2022-05-21 20:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież wyświęcił 19 nowych kapłanów

www.youtube.com/Vatican Media Live

Dzisiaj rano Franciszek udzielił w bazylice watykańskiej święceń kapłańskich 19 diakonom.

Więcej ...

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę otrzymają paliusze od papieża

2022-06-28 12:16
ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich jest Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską.

Więcej ...

Łódź: W Szkołach OO. Bernardynów warto czekać do ostatniego dzwonka

2022-06-28 12:00

Archiwum Szkoły

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...

Kościół

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Wiara

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa