Reklama

Niedziela Lubelska

Perspektywa wspólnego domu

Punkt powitalny dla Ukraińców w Markuszowie

Anastazja Szaszkowa

Punkt powitalny dla Ukraińców w Markuszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misją Kościoła jest włączanie uchodźców w lokalne wspólnoty.

Codzienne komunikaty Straży Granicznej pokazują nieustanny ruch na przejściach granicznych z Ukrainą. W połowie maja na Lubelszczyznę wjeżdżało prawie 10 tys. uchodźców na dobę, z kolei do Ukrainy wyjeżdżało 4-5 tys. Taka sytuacja potrwa zapewne jeszcze długo; nastroje wśród Ukraińców wciąż wahają się pomiędzy strachem a nadzieją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół przy powitaniu

W pewnym sensie można powiedzieć, że przybyszów z Ukrainy wita najpierw Kościół. Na dwóch największych przejściach granicznych w Dorohusku i Hrebennem znajdują się punkty aprowizacyjne prowadzone przez Caritas, w pierwszym przypadku przez lubelską, w drugim zamojsko-lubaczowską. Ponadto nasza diecezjalna Caritas działa także przy obleganym dworcu PKP w Chełmie. Pracownicy i wolontariusze organizacji całodobowo służą uchodźcom z Ukrainy, rozdają bezpłatne posiłki, podstawowe środki higieniczne i zaopatrują na dalszą drogę. Wiele instytucji kościelnych stało się rzeczywistymi domami dla gości z Ukrainy. Zamieszkali w ośrodku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Częstoborowicach, domach rekolekcyjnych w Księżomierzy i w Firleju. Trafiają także do punktu recepcyjno-informacyjnego przy centrali Caritas w Lublinie. Praktycznie każda parafia podjęła wyzwanie troski o uchodźców. W Markuszowie funkcjonuje przydrożny punkt wsparcia, zainicjowany przez tamtejszych parafian z proboszczem ks. Maciejem Staszakiem. Na plebanii parafii św. Michała Archanioła w Lublinie gościnę znalazło ponad 20 matek z dziećmi.

Integracja obywatelska

Godne uwagi są inicjatywy podejmowane przez organizacje obywatelskie, które włączyły się nie tylko w proces powitania uchodźców, ale tworzą również ciekawe formy integracji. Lubelskie wspólnoty Emaus w Zemborzycach i Krężnicy Jarej wzięły pod swoje dachy kilkanaście osób, część z nich znalazła pracę w spółkach charytatywnych prowadzonych przez organizację. W centrum Lublina Fundacja Leny Grochowskiej otworzyła Dom Uchodźców dla 130 osób, już trzeci w Polsce. Oprócz bezpłatnego lokum i wyżywienia mieszkańcy mają zapewnioną naukę języka polskiego. Dom przyjmuje także osoby z niepełnosprawnościami. Lubelskie Centrum Wolontariatu, najdłużej działająca na Lubelszczyźnie organizacja pomagająca uchodźcom, wdraża kompleksowy program integracyjny. Uczestnicy tego programu mieszkają w kilkunastu Domach Nadziei, mają bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, dzieci uczęszczają do świetlic stowarzyszenia, młodzież i dorośli przychodzą do Szkoły Nauki Języka i Kultury Polskiej. Wszyscy mają zapewnioną opiekę lekarską i wsparcie terapeutyczne, funkcjonuje również partnerstwo rodzin, w ramach którego rodzina polska obejmuje troską jedną rodzinę uchodźczą. Wydaje się, że wobec nadal niepewnej sytuacji w Ukrainie, integracja przybyszów staje się sprawą bardzo pilną. Nie można pozwolić na odseparowanie się środowisk ukraińskich od reszty polskiego społeczeństwa.

Reklama

Przed Dniem Uchodźcy

W perspektywie mamy przed sobą Światowy Dzień Uchodźcy (20 czerwca), przez ONZ obchodzony od 2001 r. Kościół ma z kolei sięgającą ponad 100 lat tradycję pamięci o uchodźcach i migrantach; co roku papieże piszą specjalne orędzia z tej okazji. W tym roku Franciszek zatytułował swoje przesłanie „Ku stale rosnącemu my”, podkreślając konieczność włączania przybyszów w tkankę społeczną, ale i do wspólnot kościelnych. Po dobrze zdanym egzaminie z powitania uchodźców, podjąć musimy misję zakorzeniania Ukraińców w naszych społecznościach i parafiach. To zadanie szczególnie ważne dla naszej diecezji, która pozostanie na długo domem dla przybyszów ze Wschodu.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-05-23 04:56

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Więcej ...

Meksyk: 18 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu

2024-04-29 11:17

Adobe Stock

Co najmniej 18 osób zginęło , a 12 zostało rannych w wypadku autobusu 28 kwietnia w Meksyku. Według lokalnych mediów większość ofiar, to pielgrzymi z Guanajuato, którzy udawali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Chalma.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego