Ze wsparciem duchowym ale i finansowym dla Ukrainy pospieszył Kościół w Polsce. Prezydium Episkopatu ogłosiło 28 lutego dniem modlitwy i postu, ale w kościołach już odprawiane są Msze i modlitwy w intencji sytuacji na Ukrainie. O modlitwę zaapelowali też polscy luteranie. Zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych prowadzi Caritas Polska, oprócz wpłat na konto, uruchomiła również specjalny SMS charytatywny pod numerem 72052.
Biskupi zachęcają wiernych do modlitwy w intencji Ukrainy, zwłaszcza w czasie Mszy świętych. „Prosimy dobrego Boga, aby to wezwanie do modlitewnej solidarności zaowocowało, mimo wszystko, rozwiązaniem pokojowym tego dramatycznego konfliktu. Naszą braterską pamięcią obejmujemy wszystkie ofiary, a rodzinom poległych pragniemy wyrażać słowa serdecznego współczucia i modlitewnej pamięci” – brzmi apel prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Jak poinformował bp Wojciech Polak, apel ten zostanie odczytany w najbliższą niedzielę 23 lutego w kościołach w całym kraju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ponadto Caritas Polska zbiera fundusze na zakup lekarstw i żywności dla potrzebujących na Ukrainie. Osoby chcące przyłączyć się do pomocy mogą dokonać wpłaty na konto Caritas Polska: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Ukraina”. Można też wysłać SMS charytatywny pod numer 72052 - koszt wynosi 2,46 zł. W czwartek Caritas Polska przekazała Caritas Spes we Lwowie pierwszą transzę pomocy w wysokości 50 tys. zł. Z pierwszych funduszy już zakupiono medyczne środki pomocy.
Jeszcze dziś w intencji Ukrainy w bardzo wielu świątyniach w całej Polsce zostaną odprawione Msze św. - Na Ukrainie zginęło w ostatnich dniach wielu ludzi. Nie możemy bądź nie potrafimy być z nimi na ulicach Kijowa, lecz w różny sposób wyrażamy swoją solidarność z żywymi i pamięć o umarłych. Wszystkich, którzy zmagają się w tych dniach ze swoją niemocą – niezależnie od tego, czy uważają się za wierzących, czy za niewierzących – zachęcamy do wzięcia udziału w piątkowym czuwaniu, które zakończy się o godz. 21 Mszą świętą za ofiary walk toczonych na Ukrainie – zaprasza rektor kościoła św. Marcina w Warszawie, ks. Andrzej Gałka. Ma nadzieję, że przyjdą na nią również grekokatolicy z pobliskiego klasztoru.
Właśnie w tej warszawskiej cerkwi greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, przy ul. Miodowej 16 dziś o godz. 17.30 odprawiona zostanie Msza święta w intencji ofiar.
W sobotę 22 lutego, kiedy grekokatolicy tradycyjnie modlą się za zmarłych, tym razem będą modlić się za wszystkie ofiary ostatnich walk na Ukrainie. O godz. 8 w ośrodku grekokatolików w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 20 (w pobliżu stacji metra Wilanowska) w Warszawie zostanie odprawiona Boska liturgia Jana Złotoustego a po niej nabożeństwo za zmarłych.
Reklama
Solidarność z Ukraińcami wyrażą także klerycy z łódzkiego seminarium duchownego, którzy wyszli z inicjatywą zorganizowania czuwania modlitewnego w intencji pokoju na Ukrainie. Odbędzie się ono w sobotę, 22 lutego w godz. 19.00-24.00 w kaplicy seminaryjnej. - Będzie to też gest jedności z diakonami z Ukrainy, którzy na terenie archidiecezji łódzkiej odbywają praktyki – dodaje ks. Marcin Pietrzyk, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
Natomiast w niedzielę 23 lutego w warszawskiej katedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, zgodnie z zapowiedzią kard. Kazimierza Nycza o godz. 11 zostanie odprawiona Msza w intencji pokoju na Ukrainie oraz za poległych w ostatnich dniach. Natomiast w godz. 14-18 w kościele Najświętszego Zbawiciela przy pl. Zbawiciela odbędzie się czuwanie modlitewne. Właśnie na terenie tej stołecznej parafii swoją siedzibę ma ambasada Ukrainy, gdzie warszawiacy zapalają znicze i składają kwiaty solidaryzując się z Majdanem.
Z kolei biskup grekokatolickiej diecezji wrocławsko-gdańskiej Włodzimierz Juszczak zapowiedział, że w niedzielę 23 lutego o godz. 16 w greckokatolickiej katedrze przy pl. Nankiera 15a we Wrocławiu zostanie odprawiona Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma w intencji Ukrainy, oraz za jej naród. Po liturgii zaplanowano nabożeństwo żałobne „Panachyda” za wszystkie ofiary starć zbrojnych na Majdanie w Kijowie, oraz na ulicach i placach innych miast Ukrainy.