Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas Polski na Jasnej Górze

W rocznicę stanu wojennego

W 25. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego - 13 grudnia modlili się na Jasnej Górze świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń. Mszy św. w intencji Ojczyzny oraz za ofiary stanu wojennego przewodniczył kard. Józef Glemp - prymas Polski.
Podczas homilii Ksiądz Prymas przypomniał, że rocznica ta jest podziękowaniem za to, że potrafiliśmy mimo tych wielkich niebezpieczeństw przetrwać i odzyskać wolność. - Dzisiaj przed nami to wielkie zadanie: utrzymać wolność, nie wypaczyć jej, nie skarykaturować - zaapelował do wiernych zebranych w jasnogórskiej Kaplicy.
Dokładnie 25 lat temu, w dniu ogłoszenia stanu wojennego, Prymas Polski również w godzinach rannych przyjechał na Jasną Górę. Przemawiał wtedy do młodzieży i studentów NZS-u zgromadzonych w sanktuarium.
Ksiądz Prymas tak wspomina 13 grudnia: - To była ponura rzeczywistość, wtedy trzeba było budzić nadzieję, choć był też wtedy duży gniew za popełnione krzywdy. Jednym z zadań, jakie postawiliśmy sobie jako Kościół, było to, by nie doszło do krwawych wydarzeń, do nieobliczalnych demonstracji, ale także i to, żeby wygaszać nienawiść, która z punktu widzenia moralnego byłaby grzechem, uszczerbkiem.
Obecna na Mszy św. Komisja Krajowa Federacji „Solidarność ’80”, w podziękowaniu „za historyczną rolę w przeprowadzeniu Polski i Polaków do wolności i demokracji oraz wielką posługę kapłańską”, uhonorowała kard. Józefa Glempa Złotą Odznaką „Solidarność ’80”. Modlitwa na Jasnej Górze była przede wszystkim podziękowaniem Panu Bogu i Matce Najświętszej za duchową opiekę w tamtych czasach. To była i jest niesłychana siła wiary, która oparta na Bogu, na zaufaniu Maryi, sprawia, że człowiek nie jest sam, że czuje się bezpieczniejszy i odważniejszy.

A. P.

Kościelna Komisja Historyczna

Komunikat

Dnia 12 grudnia 2006 r. w Warszawie odbyło się kolejne zebranie Kościelnej Komisji Historycznej, na którym szczegółowo omówiono zasady pracy Komisji.
1. Członkowie Komisji dyskutowali nad formami represji SB wobec Kościoła. Analizowali kryteria ocen współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa PRL. Określenie tych kryteriów jest niezbędne do stwierdzenia współpracy tajnej, aktywnej, świadomej i szkodliwej dla Kościoła lub innych osób.
2. Prace Komisji będą się koncentrować głównie na latach 80. XX wieku. Kościelna Komisja Historyczna przewiduje współpracę z odpowiednimi komisjami diecezjalnymi i zakonnymi. Będzie też inspirować badania nad represjami organów bezpieczeństwa wobec Kościoła w diecezjach. Zwrócono uwagę na możliwość badania przez Komisję indywidualnych przypadków podejrzeń o współpracę z organami bezpieczeństwa PRL. Może to nastąpić na wniosek zainteresowanych osób lub na prośbę Konferencji Episkopatu Polski, z zachowaniem wymogów prawa kanonicznego.
3. Wyniki badań Komisja będzie przedstawiać Konferencji Episkopatu Polski. Informacje na temat prac Komisji przekazywać będzie rzecznik Episkopatu.

Ks. dr Józef Kloch, rzecznik

Warszawa, 12 grudnia 2006 r.

Abp Wielgus w swoim nowym domu

Nowy Metropolita przyjechał do Warszawy

W sobotę 9 grudnia abp Stanisław Wielgus po raz pierwszy przyjechał do swojej nowej rezydencji w Warszawie. Jako jedyni dziennikarze towarzyszyliśmy mu w „zwiedzaniu” Kurii.
Nowego Ordynariusza powitał prymas Polski kard. Józef Glemp wraz z biskupami pomocniczymi, kanclerzem Kurii oraz najbliższymi współpracownikami. Abp Wielgus przyjrzał się pracy wszystkich wydziałów kurialnych, zapoznał się z jej pracownikami, odwiedził diecezjalną księgarnię. Na koniec swej krótkiej wizyty obejrzał mieszkanie, w którym najprawdopodobniej zamieszka. Wspólnie z Księdzem Prymasem abp Wielgus ustalił też szczegóły dotyczące ingresu, czyli uroczystego objęcia rządów nad archidiecezją warszawską. Ingres odbędzie się 7 stycznia 2007 r. o godz. 11.00.

(as)

Krótko

Przy okazji 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego kilka ośrodków sondażowych przeprowadziło badania opinii Polaków na temat tego wydarzenia. Wyniki pokazują, że w świadomości wielu rodaków nadal obowiązują stereotypy propagandy komunistycznej, utrwalonej przez rozwadnianie tego zła po 1989 r. Prawie połowa Polaków uważa wprowadzenie stanu wojennego za „zdecydowanie słuszne” lub „raczej słuszne”.

LPR i Samoobrona w związku z ostatnimi atakami na te partie proponują zaostrzenie prawa prasowego. Chcą większej odpowiedzialności materialnej za podawanie nieprawdy oraz skuteczniejszych zapisów wymuszających zamieszczanie sprostowań.

Po aferze obyczajowej w Samoobronie, według GFK Polonia, spadło o osiem punktów procentowych poparcie dla PiS.

Trwa prokuratorskie dochodzenie w sprawie obyczajowej afery w Samoobronie. Przesłuchano już kilkudziesięciu świadków. Pojawiają się sprzeczne doniesienia na temat ich zeznań. Mimo że badanie DNA wykluczyło ojcostwo Stanisława Łyżwińskiego Andrzej Lepper wykluczył go z partii. Prawdopodobnie taki był warunek pozostania w koalicji stawiany przez PiS.

Wraca pomysł poprawki do konstytucji, która wykluczałaby z polskiego parlamentu osoby skazane prawomocnymi wyrokami. Jest szansa na powstanie takiej większości w obecnym parlamencie. Zdecydowanie przeciw - ze zrozumiałych względów - jest tylko Samoobrona.

Małe zamieszanie z kandydaturą na szefa Narodowego Banku Polskiego.
Na następcę prof. Leszka Balcerowicza prezydent Lech Kaczyński wytypował prof. Jana Sulmickiego. Ten po kilku dniach wycofał swoją zgodę na kandydowanie.

Sąd uniewinnił policjantów z Poznania, którzy dwa lata temu pomyłkowo ostrzelali samochód, myśląc, że jadą w nim bandyci. Policjanci śmiertelnie postrzelili jednego z nastoletnich pasażerów, a drugi do końca życia pozostanie kaleką. Sąd, choć wskazał uchybienia, przyjął wersje policjantów i zdecydował o uniewinnieniu. Po tym wyroku przywrócono ich do pracy.

Sejm uchwalił ustawę pozwalającą prezydentowi ujawnić nazwiska oficerów WSI i agentów tych służb w sytuacjach, gdy ich działania nie mieściły się w standardach demokratycznego państwa.

Po ostatnich wydarzeniach lider LPR Roman Giertych odciął się od Młodzieży Wszechpolskiej. Partia ma założyć własną młodzieżówkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Karol Porwich/Niedziela

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Więcej ...

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35
Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

Więcej ...

Aby pomóc żołnierzom na froncie

2024-03-29 15:21

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia