Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Jasna Góra: Pielgrzymka Kobiet Miłujących Pokój

Justyna Kunikowska

22 maja 2022 roku, w liturgiczne wspomnienie świętej Rity, Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet oraz Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej zorganizowali Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet - kobiet miłujących pokój – na Jasnej Górze.

Kilka dni przed Dniem Matki, w miesiącu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie, w pielgrzymce uczestniczyło ponad 2 tysiące kobiet z różnych wspólnot, stowarzyszeń, fundacji i parafii w Polsce, a wśród nich również kobiety z Ukrainy. Zgromadzone u tronu Królowej Polski prosiły Boga o miłosierdzie dla świata i pokój w sercach dotkniętych nienawiścią. Modlitewnemu spotkaniu towarzyszyły relikwie św. Rity. Historię świętej przybliżyła siostra Stella, ze Zgromadzenia Sióstr Augustianek.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą Anioł Pański oraz konferencją wygłoszoną przez siostrę Annę Marię Pudełko oraz Magdalenę Kleczyńską. Prelegentki na przykładzie kobiet biblijnych i swoich własnych doświadczeń podkreśliły, że kobieta od zawsze była ważna dla Boga i miała duży wpływ na to, co działo się w historii zbawienia.

Homilię, którą wygłosił delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet – biskup Wiesław Szlachetka, rozpoczął od pozdrowienia kobiet z Ukrainy, które przyjechały na Jasną Górę modlić się o pokój.

- Jeśli Mnie kto miłuje będzie zachowywał Moją naukę. Pokój zostawiam wam, Pokój Mój daję wam, nie tak jak daje świat. To słowo naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa rozbrzmiewa dziś w całym Kościele drogie panie, a także drogie dziewczęta, które bierzecie udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet na Jasną Górę, a jest to pielgrzymka kobiet miłujących pokój. Takie hasło towarzyszy nam w tym roku. Szczególnie pozdrawiam nasze siostry zmęczone wojną z Ukrainy, które to razem z nami modlą się o pokój – rozpoczął kaznodzieja.

W dalszej części rozważań Biskup nawiązał do mowy pożegnalnej wygłoszonej przez Jezusa na Ostatniej Wieczerzy. W tym fragmencie uwypuklone zostały dwa bardzo ważne wątki, które ściśle łączą się ze sobą. Są nimi miłość i pokój.

Reklama

- Pan Jezus zaznacza, że tylko ten prawdziwie miłuje, kto zachowuje Jego naukę, a Jego nauka jest słyszalna Dzięki Duchowi Świętemu, która rozbrzmiewa w Piśmie Świętym, w nauczaniu Kościoła, ale też w naszym sercu, w głosie sumienia oraz w każdej dobrej myśli, w każdym dobrym słowie i w każdym dobrym czynie, bo każde dobro czynione dobrze to tak naprawdę wcielona w życie nauka Jezusa, która jest też nauką Jego Niebieskiego Ojca, przekazywana przez tchnienie Ducha Świętego, który naucza i przypomina nam to wszystko co Jezus powiedział – dodaje bp Szlachetka.

- Głos Ewangelii, głos Bożego Słowa, Bożych przykazań, Bożego prawa, to głos Ewangelii, samego Jezusa. To Jego nauka, to głos, który dzięki Duchowi Świętemu jest blisko nas. Jeśli słuchamy tego głosu, jeśli przyjmujemy tę jego zbawczą troskę, to wtedy mamy pokój prawdziwy, to wtedy też ten prawdziwy pokój będziemy wprowadzać w relacje między nami.

Jakże potrzebni jesteśmy Jezusowi i Duchowi Świętemu, aby świat mógł przez nas usłyszeć i zobaczyć naukę Jezusa. Jak ważne jest spostrzeżenie papieża Franciszka, że kobiety przepojone duchem Ewangelii, mogą uczynić wiele, by pomóc ludzkości przetrwać, właśnie dlatego drogie panie, że byłyście tutaj, aby uczyć się od Maryi jak przyjmować ewangelię, naukę Jezusa, by w tym czasie wojny i zamętu pomóc ludzkości przetrwać – podsumował duszpasterz kobiet.

Podczas Mszy Świętej dokonano aktu zawierzenia kobiet Maryi, koncelebrowaną przez diecezjalnych duszpasterzy kobiet pod przewodnictwem bpa Wiesława Szlachetki.

Kobiety odpowiedziały na zaproszenie organizatorów, przyjeżdżając z różą – atrybutem św. Rity – która w czasie liturgii została poświęcona. Płatki róż poświęcanych w dniu jej święta i używane z wiarą i modlitwą, wielu osobom przyniosły ulgę w cierpieniu, pociechę i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.

Ostatnim elementem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet był różaniec w intencji pokoju przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej poprowadziły kobiety w języku polskim i ukraińskim.

2022-05-24 08:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Parafialna droga pełna wdzięczności

Archiwum Parafii

Więcej ...

Prezydent Zełenski: rosyjski pocisk trafił w centrum handlowe w Krzemieńczuku, gdzie było ponad 1 tys. osób

2022-06-27 17:25

PAP/DSNS

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że rosyjski pocisk trafił w centrum handlowe w Krzemieńczuku, gdzie było ponad 1 tys. cywilów. "Nie sposób nawet pomyśleć, ile jest ofiar" - dodał, nie podając szczegółów.

Więcej ...

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę otrzymają paliusze od papieża

2022-06-28 12:16
ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich jest Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...

Kościół

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Wiara

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa