Reklama

Filmowy dokument o historii i teraźniejszości „Niedzieli”

W służbie Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trudno o lepsze miejsce na siedzibę redakcji opiniotwórczego pisma katolickiego niż to, które zajmuje Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Z okien drugiego piętra redakcji widać jaśniejącą wieżę jasnogórskiego klasztoru, a ulicą przed jej budynkiem w letnie miesiące płynie nieprzerwanie rzeka pielgrzymów. Ta bliskość Jasnej Góry określiła również charyzmat pisma: pomagać Maryi w prowadzeniu ludzi do Chrystusa, być blisko Kościoła, blisko Ojca Świętego, razem z Narodem... Te trzy wymiary tygodnika bardzo wnikliwie przedstawione są w dokumentalnym filmie pt. „80 lat w służbie Kościoła”, przygotowanym w studiu telewizyjnym „Niedzieli” na przypadający w tym roku jubileusz pisma.
Twórcom filmu udało się dotrzeć do osób, które pamiętają przedwojenne losy tygodnika, jego założycieli, redaktorów i kolporterów. Z archiwalnych numerów „Niedzieli” wybrali te, które świadczą o dynamicznym rozwoju pisma, rozprowadzanego również wśród Polaków pracujących sezonowo poza granicami kraju.
W niezwykły sposób los połączył powojennych redaktorów „Niedzieli”: ks. dr. Antoniego Marchewkę i Zofię Kossak-Szczucką, o których opowiada w filmie m.in. prof. Władysław Bartoszewski, wojenny sekretarz pisarki i współwięzień ks. Marchewki w stalinowskich kazamatach. Wsłuchując się w wypowiedzi świadka dwóch totalitaryzmów, poznajemy ludzi, dla których Bóg, honor i ojczyzna to nie były czcze słowa. Jak w kalejdoskopie przesuwają się kolejne sceny trudnych lat pisma: walka z cenzurą, z ograniczeniami w przydziale papieru i problemami związanymi z kolportażem. W 1953 r. pismo milknie na 28 lat. Jego najnowsza historia, od 1981 r., opowiadana jest przez świadków współczesnego sukcesu pisma: wydawców, redaktorów, czytelników, współpracowników i przyjaciół. Ogromną rolę odgrywa tu Duszpasterstwo Akademickie w Częstochowie, którym w latach 70. opiekował się ks. Ireneusz Skubiś. To w tym środowisku zrodził się pomysł kolportowania samizdatowego pisma „Monitor Kościelny”, zawierającego głównie nauczanie Jana Pawła II. To środowisko zasiliło pierwszą, odrodzoną w 1981 r. redakcję „Niedzieli”. Redaktorzy opowiadają o doświadczeniach z cenzurą, która wkraczała nawet w wypowiedzi Papieża Jana Pawła II i Pismo Święte. O ówczesnym poświęceniu twórców pisma, kursujących w deszcz i śnieg między drukarnią i cenzorem w Opolu a redakcją w Częstochowie, opowiada barwnie o. Jerzy Tomziński, paulin, ówczesny redaktor „Niedzieli”.
Multimedialny charakter „Niedzieli”, rosnący nakład pisma i docieranie do nowych środowisk czytelników, także za granicą, zadecydował o współczesnym sukcesie pisma na rynku mediów nie tylko katolickich. O tym fakcie, a także o roli, jaką pełni ten tygodnik wśród Polaków w kraju i za granicą, mówią dostojnicy kościelni, parlamentarzyści, ludzie kultury i sztuki.
Film dokumentalny „80 lat w służbie Kościoła”, przybliżający historię obecnie największego pisma katolickiego w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, daje świadectwo o niezwykłych ludziach, niezwykłych dziełach i niezwykłych czasach. Przygotowany z myślą o zachowaniu przeszłości, jest pięknym świadectwem kształtującym przyszłość. Może stać się doskonałym źródłem do wykorzystania przez nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i katechezy. (Zainteresowani pedagodzy mogą kontaktować się z redakcją - tel. (0-34) 365-19-17).

Film dokumentalny „80 lat w służbie Kościoła” (40 min.)
Realizacja: Jolanta Pałasz
Zdjęcia: Michał Janik, Grzegorz Gadacz
Montaż: Grzegorz Gadacz, Jolanta Pałasz
Współpraca: Anna Przewoźnik, Marcin Mysłek
Konsultacja: ks. dr Ireneusz Skubiś, ks. Mariusz Frukacz

Autorzy filmu wykorzystali materiały archiwalne ze zbiorów własnych „Niedzieli”, Instytutu Prymasowskiego, Biblioteki Narodowej w Warszawie i prywatnego archiwum redaktora naczelnego „Niedzieli” - ks. inf. Ireneusza Skubisia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 1-6.

Więcej ...

3 maja na Jasnej Górze centralne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

2024-04-26 07:49
Jasna Góra

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda zaprosił wszystkich do Częstochowy, gdzie 3 maja odbędą się główne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Abp Wojda odprawi mszę św. na Wałach Jasnogórskich.

Więcej ...

Prezydencka Rada: alienacja rodzicielska powoduje wzrost samobójstw dzieci i młodzieży

2024-04-26 17:30

Adobe.Stock

Prezydencka Rada ds. Rodziny Edukacji i Wychowania zaapelowała o zmianę przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących orzeczenia o winie jednego z rodziców. Wpływają one na skalę zjawiska alienacji rodzicielskiej i przyczyniają się do wzrostu samobójstw wśród dzieci i młodzieży - dodała Rada.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego