Reklama

Dlaczego Maryję nazywamy Matką Boga?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wertując księgi Nowego Testamentu, szczególnie literaturę epistolarną (Listy Apostolskie), bardzo często spotykamy się z tekstami, które bibliści nazywają sekcjami parenetycznymi. Aż roi się w nich od zdań i wyrażeń przepełnionych zachętami, zaleceniami oraz radami. Czasem fragmenty te wydają się przybierać brzmienie wręcz moralizatorskie, choć z założenia takimi nie są, a niekiedy czytelnik nie zdaje sobie sprawy z ich szczególnej specyfiki.
Określenie „pareneza” wywodzi się od greckiego rzeczownika „parainesis”, który oznacza zachętę, radę, ostrzeżenie. Dlatego też teksty te zawierają zwykle jakieś pouczenie, upomnienie, wezwanie bądź zachętę. Parenetycznymi zatem nazywamy takie części Listów, w których autor poucza czytelnika, dając wskazówki odnoszące się do prowadzenia życia godnego chrześcijanina. Bardzo często owe sekcje znajdują się na końcu danego pisma. Takie końcowe usytuowanie ma ważne znacznie przy ich interpretacji. Nie mogą one być zatem interpretowane i wyjaśniane bez zdawania sobie sprawy z wcześniej opisywanej dobrej nowiny o Jezusie, którą autor zamieszcza w swoim utworze. Została ona ogłoszona w innych częściach tej samej biblijnej księgi. W przeciwnym razie teksty parenetyczne stałyby się tylko jakimś kolejnym „prawem”, a nie konkretnym opisem sposobu postępowania według nauki wcześniej jasno i wyraźnie wyartykułowanej przez autora danego pisma.
Niekiedy w sekcjach parenetycznych znajdują się charakterystyczne dla nich tzw. katalogi cnót i wad (np.: Gal 5, 19-23, Kol 3, 5-8, Rz 1, 29-30). Typowe dla tych części są również tzw. tablice przykazań domowych, które wymieniają powinności różnych członków rodziny, włączając w nią także służbę.
Często owe spisy - jak zresztą cała pareneza apostolska - naśladują moralność epoki w swoich najbardziej wzniosłych formach (np. w filozofii stoickiej). Jednak umiejscowienie ich w perspektywie wiary nadaje im szczególny rys. A zatem różnica pomiędzy zwykłą laicką etyką tamtych czasów a moralnością, której fundamentem jest wyznawana wiara, jest bardzo istotna i nie należy o niej nigdy zapominać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej