Reklama

Listy z misji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy wiadomość o tym, że na papieża wybrano kard. Karola Wojtyłę, dotarła do Kapiri Mposhi, mieszkańcy wioski przybiegli do ks. Wacława Kuflewskiego z gratulacjami. Wydarzenie to uczczono modlitwą w kościele i spotkaniem na plebanii, podczas którego wyświetlano przeźrocza z Polski i odtworzono nawet hejnał z wieży mariackiej w Krakowie.
Jest to jedno ze wspomnień z czasów misyjnej pracy ks. Wacława Kuflewskiego w Zambii w latach 1972-79. Zostało ono upamiętnione w książce pt. „Dar wiary”, zawierającej listy z misji oraz ciekawą dokumentację fotograficzną.
Ks. Kuflewski był pierwszym księdzem z diecezji częstochowskiej, który wyjechał na misje do Afryki. Zbierał doświadczenia i przecierał szlaki dla następnych misjonarzy. Kiedy opuszczał Zambię, pozostawił wdzięczność w ludzkich sercach i wiele owoców swojej pracy. Parafianie żegnali swojego misjonarza ogromnym plakatem z napisem: „Lesa amupale” - Boże, błogosław mu.
Ks. Kuflewski po powrocie do kraju kontynuował pracę na rzecz misji i długo pozostawał w kontakcie korespondencyjnym z wiernymi ze swojej afrykańskiej parafii. Obecnie jest kapelanem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

A. W.

Ks. Wacław Kuflewski, „Dar wiary. Listy z Misji w Zambii”. Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Regina Poloniae”, ul. Ogrodowa 24/44, 42-200 Częstochowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Muzułmanie w kolejce do katolickiego księdza? Fenomen Stambułu i Leon XIV

2025-12-01 12:58

Vatican Media

Fenomenem jest "wtorkowa kolejka" w kościele – wielu muzułmanów przychodzi prosić katolickiego kapłana o modlitwę i błogosławieństwo nad chorymi, co świadczy o wzajemnym szacunku. Wizyta Papieża Leona XIV jest dla nich wielką radością i umocnieniem, a także okazją do zaznaczenia chrześcijańskiej obecności w Turcji, w tym w kontekście 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.

Więcej ...

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie

2025-12-01 23:01
Uroczystość w WSD

Joanna Praso

Uroczystość w WSD

W niedzielę 9 listopada o godzinie 12:00 zgromadziliśmy się w rzeszowskiej katedrze na uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem księdza biskupa Jana Wątroby. Podczas tej Mszy Świętej klerycy piątego roku – Kamil Górka i Józef Kiernicki – oraz alumni trzeciego roku – Wiktor Gondek, Kamil Jakubek, Jakub Jędrzejczyk i Dawid Kalisztan – przeżywali swoją kandydaturę do święceń.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kalendarz Adwentowy: Wiara pod osłoną Chwały

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Wiara pod osłoną Chwały

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

Kalendarz Adwentowy: Radość Mesjasza w sercach małych

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Radość Mesjasza w sercach małych

Atak na plebanię w Tuchowie. Sprawcy użyli gazu wobec...

Wiadomości

Atak na plebanię w Tuchowie. Sprawcy użyli gazu wobec...

Papież: na Ukrainie konieczne jest zawieszenie broni, jest...

Leon XIV

Papież: na Ukrainie konieczne jest zawieszenie broni, jest...

Komunikat ws. reportażu

Kościół

Komunikat ws. reportażu "Ksiądz rektor i pani Emilia"...

Co prokuratura chce zarzucić dziełom o. Rydzyka?

Kościół

Co prokuratura chce zarzucić dziełom o. Rydzyka? "Nie...

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ks. Chmielewskiego

Kościół

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ks. Chmielewskiego

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja