W 2010 r. religia stanie się jednym z przedmiotów maturalnych do wyboru przez chętnych. Poinformował o tym min. Roman Giertych na konferencji prasowej 18 grudnia 2006 r. - Jest to wynik wielu konsultacji, oczekiwań Kościoła katolickiego, a także oczekiwań uczelni, które mają wydziały teologiczne - powiedział min. Giertych. Dodał, że takie wydziały są także na uczelniach publicznych; uczelnie te z powodu braku możliwości zdawania matury z religii muszą organizować z niej egzaminy.
Jeśli chodzi o wliczanie oceny z religii do średniej ocen ze świadectw szkolnych, min. Giertych powiedział, że choć sam pozytywnie myśli o tym pomyśle, to rzecz nie jest jeszcze przesądzona. Poinformował, że „trwają prace, decyzja musi być jeszcze przekonsultowana”.
Nauka religii nie jest w szkołach obowiązkowa; obecnie uczniowie mogą wybierać między uczęszczaniem na religię lub na etykę albo nie zdecydować się na żadne z tych zajęć.
Wprowadzenie możliwości zdawania matury z religii postulował na początku stycznia ub.r. przewodniczący Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Wielgus. Koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski - ks. Piotr Tomasik przypomniał wówczas, że Rada Naukowa tylko potwierdziła stanowisko Kościoła w sprawie matury z religii, które było już w przeszłości wyrażane.
Zmiana zasad nauki religii i etyki w szkołach była również pod koniec marca ub.r. jednym z tematów obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Strona kościelna postulowała wówczas, by uczniowie musieli wybrać jedno z tych zajęć i by stopień z nich był wliczany do średniej na świadectwach szkolnych.
Oprac. na podst.
Pomóż w rozwoju naszego portalu