Reklama

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich

"Już minął rok..."

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Małgorzata Klingenberg: - Pierwsze w Polsce Gimnazjum Specjalne SPSK rozpoczęło drugi rok pracy. Jak można podsumować dotychczasową pracę Gimnazjum?

Antonina Chmielewska: - Pierwszy rok działalności Gimnazjum Specjalnego SPSK obfitował w wiele wydarzeń. W listopadzie ub. r. otrzymaliśmy list od Ojca Świętego Jana Pawła II z błogosławieństwem i podziękowaniem za życzenia, które przesłaliśmy z okazji 23. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową. W grudniu 2001 r. obchodziliśmy pierwszą wspólną Wigilię, którą zaszczycili swoją obecnością metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, prezes SPSK ks. Stanisław Gancarek, dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty Joanna Grabowska, Siostry Dyrektor Domu dla Chłopców im. św. Stanisława Kostki oraz Domu dla Dziewcząt prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa, a także ks. Zdzisław Gilski, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, na terenie której znajduje się nasze Gimnazjum, przybyli również rodzice naszych wychowanków. Dzięki staraniom pracowników Domu dla Chłopców im św. Stanisława Kostki nasi uczniowie wyjechali do Rzymu, gdzie brali udział w audiencji Ojca Świętego. Wyjazd ten stał się okazją do zwiedzenia wielu pięknych miejsc Wiecznego Miasta. Pobyt we Włoszech pozostawił w sercach naszych uczniów niezapomniane wrażenia.

- Jednak powszedni dzień szkoły to codzienna nauka. Jak wygląda program zajęć w Gimnazjum Specjalnym SPSK?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Naukę w pierwszej klasie ukończyło 23 uczniów. Program Gimnazjum obejmuje nauczanie takich przedmiotów, jak: język polski, język obcy, matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, historia, WOS, informatyka, technika, sztuka, wychowanie fizyczne, edukacja filozoficzna i religia. Ponadto w szkole działają koła zainteresowań - informatyczne i muzyczne. Uczniowie naszej szkoły objęci są terapią logopedyczną, dzięki której likwiduje się wszelkie zaburzenia w zakresie mowy. Nasi uczniowie wymagają jednak szczególnej opieki, dlatego zorganizowany został dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny w nadmorskiej miejscowości Mrzeżyno, gdzie korzystali z licznych zabiegów rehabilitacyjnych i leczniczych, mieli możliwość zdobywania wielu wiadomości i umiejętności, a także zwiedzili Kołobrzeg, Kamień Pomorski i Trzebiatów.

- O wizerunku szkoły świadczy również obecność uczniów w różnorodnych spotkaniach poza szkołą...

- To prawda, także nasi uczniowie brali udział w przeróżnych konkursach i olimpiadach. Wymienić tu należy przede wszystkim udział w II Letniej Olimpiadzie Sportowej - Sprawni Inaczej. Uczniowie brali również udział w VIII Festiwalu Szkolnych Zespołów Artystycznych Dzieci i Młodzieży dla dzieci niepełnosprawnych - Muzyczna scena integracji. Za udział w tych spotkaniach otrzymaliśmy wiele wyróżnień i nagród. To dla uczniów i nauczycieli szczególny powód do dumy.

- Dziękuję za rozmowę

Podziel się:

Oceń:

0 0
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Więcej ...

Naśladowanie Jezusa

2024-03-28 21:33

Renata Czerwińska

Biskup Wiesław Śmigiel przewodniczył Liturgii Wielkiego Czwartku w toruńskiej katedrze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...