Reklama

Franciszek Pieczka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wybitny aktor teatralny i filmowy. Urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie k. Cieszyna. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1954 r. Początkowo pracował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Później aktor przeniósł się do Teatru Ludowego w Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955-64. W latach 1964-69 Franciszek Pieczka pracował w Starym Teatrze w Krakowie, a w latach 1969-74 należał do zespołu warszawskiego Teatru Dramatycznego. Od 1976 r. związany jest z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Równocześnie z debiutem teatralnym zagrał pierwsze role filmowe. Po raz pierwszy Pieczka pojawił się na ekranie w niewielkiej roli w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy (1954). Wielką popularność przyniosła aktorowi rola czołgisty Gustlika Jelenia w serialu „Czterej pancerni i pies” (1966-70), a uznanie krytyki - tytułowa kreacja w „Żywocie Mateusza” Witolda Leszczyńskiego (1967). Jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych, m.in. Ministra Obrony Narodowej I stopnia za rolę w filmie „Czterej pancerni i pies” Konrada Nałęckiego czy Złotego Ekranu dla najlepszego aktora filmu „Blisko, coraz bliżej” Zbigniewa Chmielewskiego w 1983 r. Nagrodzony za pierwszoplanowe role męskie w filmach: „Blizna” Krzysztofa Kieślowskiego i „Jańcio Wodnik” Jana Jakuba Kolskiego na FPFF Gdańsk - Gdynia. Franciszek Pieczka pracował z najwybitniejszymi polskimi reżyserami filmowymi i teatralnymi. Występował w wielu filmach zagranicznych.
Ważniejsze role: 1960 - „Matka Joanna od Aniołów” - jako Odryn, 1967 - „Słońce wschodzi raz na dzień” - jako Haratyk, 1970 - „Chłopi” - jako ksiądz proboszcz, 1971 - „Piłat i inni” - jako Głos, 1972 - „Wesele” - jako Czepiec, 1974 - „Ziemia obiecana” - jako Müller, 1976 - „Blizna” - jako dyrektor Bednarz, 1982 - „Matka Królów” - jako węglarz Cyga, 1985 - „Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany” - jako Logan, 1993 - „Jańcio Wodnik” - jako Jańcio Wodnik, 1998 - „Historia kina w Popielawach” - jako Wujo Jan, 2001 - „Quo vadis” - jako św. Piotr, 2005 - „Jasminum” - jako św. Roch.
W postać św. Piotra Franciszek Pieczka wcielił się także w krótkim spocie promującym pomoc w ramach Fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk dla dzieci, które zapadły w śpiączkę. W kilku filmach zagrał postacie duchownych różnych wyznań: księży katolickich w „Chłopach”, „Dziurze w ziemi” oraz w „Przypadku Pekosińskiego”, rabina Lewi w „Cudzie w Krakowie” (2004), Pustelnika w „Cudownym miejscu” (1994). Usłyszeliśmy też jego głos jako Pana Boga w „Konopielce”, dubbingował również głos św. Mikołaja w „Opowieściach z Narnii”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa szturmowa - Litania Loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Jakie znaczenie ma wybór imienia przez papieża?

2025-05-06 13:03

Vatican Media

Zastąpienie imienia chrzcielnego papieskim zakorzeniło się na przestrzeni wieków w historii Kościoła jako pierwsza decyzja, którą podejmuje nowowybrany papież. I choć w pierwszym tysiącleciu niewielu papieży posługiwało się innym, niż chrzcielne, imieniem, to tradycje tej zmiany sięgają początków chrześcijaństwa i opisanej na kartach Ewangelii sceny, w której Jezus zmienił imię swojego pierwszego przyszłego następcy, apostoła Szymona na imię Piotr.

Więcej ...

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

2025-05-06 23:25

Adobe.Stock

Indie poinformowały w środę rano czasu lokalnego, że rozpoczęły operację militarną przeciwko Pakistanowi, uderzając w "infrastrukturę terrorystyczną" zarówno w Pakistanie, jak i w administrowanym przez Pakistan Kaszmirze. Ministerstwo obrony przekazało, że nie zostały zaatakowane cele militarne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Kościół

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...