Reklama

Stolica uczciła bł. Zygmunta Felińskiego

Niedziela warszawska 40/2002

17 września po raz pierwszy obchodzono w Kościele wspomnienie liturgiczne bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, beatyfikowanego 18 sierpnia na krakowskich Błoniach. Szczególnie uroczyście dzień ten przeżywał Kościół warszawski oraz Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, jego duchowe córki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym punktem uroczystości była Msza św. w archikatedrze św. Jana, w której znajdują się relikwie nowego Błogosławionego. Przewodniczył jej Prymas Polski kard. Józef Glemp, a współcelebrowało 12 biskupów oraz przedstawiciele duchowieństwa zakonnego i diecezjalnego. Wśród koncelebransów był bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji św. Józefa w Irkucku, któremu od kilku miesięcy władze rosyjskie odmawiają prawa powrotu do powierzonego mu Kościoła lokalnego. Witając go Prymas Polski zauważył: - Dawniej biskupów zsyłano na Sybir, a dziś biskup-sybirak jest skazany na Europę. To jest ta wielka różnica.
O bł. Zygmuncie kard. Glemp mówił w homilii: - On ukochał Chrystusa, z Nim się zaprzyjaźnił, był wierny przykazaniom Bożym i szedł wszędzie, gdzie był posłany. Prymas Polski podkreślił, że choć nowy błogosławiony w głoszeniu Ewangelii natrafiał na liczne udręki, nie zniechęcał się, ale w każdym dniu podejmował wolę Bożą. W jego życiu były liczne przejawy czuwania Opatrzności Bożej oraz działania Miłosierdzia Bożego. Przez wiele lat na wygnaniu był symbolem ładu, pokoju i nadziei.
Biskupi i siostry pomodlili się też przed sarkofagiem bł. Zygmunta, który znajduje się w podziemiach archikatedry. Przed Mszą św., jak zwykle w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna. Zebranych powitał prof. Wiesław Jan Wysocki, prezes Zarządu Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, który podkreślił, że postać nowego Błogosławionego i jego liturgiczne wspomnienie obchodzone właśnie 17 września, nadaje Dniowi Sybiraka szczególny wymiar.
- Nie możemy zapomnieć o Katyniu, Miednoje i Charkowie, gdzie na polecenie rządu i Biura Politycznego KPZR zamordowano ponad 21 tys. obywateli polskich, wśród których byli generałowie, oficerowie, podoficerowie, księża, inteligencja polska. Nie zapomnimy też lat 1944-56: aresztowań żołnierzy AK i ruchu oporu, zaocznych wyroków, łagrów Kołymy, Workuty, Czelabińska, Archangielska, masowych zesłań z kresów wschodnich. Nie zapomnimy naszych bohaterów narodowych zamordowanych w Polsce przez siepaczy z UB, nad którymi nadzór miała PZPR. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem. Jednocześnie obowiązkiem naszym jest budowanie silnej, niepodległej Ojczyzny w pojednaniu i w przyjaźni z innymi krajami, które były uciśnione przez system totalitarny - mówił w imieniu Zarządu Głównego Związku Sybiraków Ryszard Styczyński.
Na zakończenie uroczystości Prymas Polski oraz duchowni protestanccy i prawosławni odmówili modlitwę za wszystkich pomordowanych na Wschodzie. Odbył się apel poległych. Przed pomnikiem złożono kwiaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość popełnienia przestępstwa przez proboszcza

2025-01-22 13:03

Red.

Kuria Diecezjalna w Kielcach informuje, że 13 stycznia 2025 r. do delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży wpłynęło zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza diecezji kieleckiej.

Więcej ...

Praca organiczna od podstaw

2025-01-26 11:28

Marek Kuczyński

Co było tematem noworocznego spotkania Stowarzyszenia Praworządny Sulechów?

Więcej ...

Abp Gądecki: czytanie i słuchanie słowa Bożego jest początkiem odrodzenia duchowego

2025-01-26 20:16

Episkopat News

Słuchacze słowa Bożego byli jak wędrowcy, którym wreszcie było dane zatrzymać się i pić długo, bez pośpiechu ze źródła słowa Bożego. Tak oto w ludzie Bożym odradzał się kult słowa Bożego - mówił abp Stanisław Gądecki w Poznaniu w Niedzielę Słowa Bożego w nawiązaniu do słów Księgi Nehemiasza. Podkreślił, że także dziś czytanie i słuchanie słowa Bożego to początek odrodzenia duchowego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: 300 proroctw, które zmieniły...

Wiara

Rozważania na niedzielę: 300 proroctw, które zmieniły...

Katolicy i Orkiestra

Kościół

Katolicy i Orkiestra

Niedziela Słowa Bożego

Kościół

Niedziela Słowa Bożego

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wiadomości

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Kościół

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...