Reklama

Stolica uczciła bł. Zygmunta Felińskiego

Niedziela warszawska 40/2002

17 września po raz pierwszy obchodzono w Kościele wspomnienie liturgiczne bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, beatyfikowanego 18 sierpnia na krakowskich Błoniach. Szczególnie uroczyście dzień ten przeżywał Kościół warszawski oraz Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, jego duchowe córki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym punktem uroczystości była Msza św. w archikatedrze św. Jana, w której znajdują się relikwie nowego Błogosławionego. Przewodniczył jej Prymas Polski kard. Józef Glemp, a współcelebrowało 12 biskupów oraz przedstawiciele duchowieństwa zakonnego i diecezjalnego. Wśród koncelebransów był bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji św. Józefa w Irkucku, któremu od kilku miesięcy władze rosyjskie odmawiają prawa powrotu do powierzonego mu Kościoła lokalnego. Witając go Prymas Polski zauważył: - Dawniej biskupów zsyłano na Sybir, a dziś biskup-sybirak jest skazany na Europę. To jest ta wielka różnica.
O bł. Zygmuncie kard. Glemp mówił w homilii: - On ukochał Chrystusa, z Nim się zaprzyjaźnił, był wierny przykazaniom Bożym i szedł wszędzie, gdzie był posłany. Prymas Polski podkreślił, że choć nowy błogosławiony w głoszeniu Ewangelii natrafiał na liczne udręki, nie zniechęcał się, ale w każdym dniu podejmował wolę Bożą. W jego życiu były liczne przejawy czuwania Opatrzności Bożej oraz działania Miłosierdzia Bożego. Przez wiele lat na wygnaniu był symbolem ładu, pokoju i nadziei.
Biskupi i siostry pomodlili się też przed sarkofagiem bł. Zygmunta, który znajduje się w podziemiach archikatedry. Przed Mszą św., jak zwykle w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna. Zebranych powitał prof. Wiesław Jan Wysocki, prezes Zarządu Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, który podkreślił, że postać nowego Błogosławionego i jego liturgiczne wspomnienie obchodzone właśnie 17 września, nadaje Dniowi Sybiraka szczególny wymiar.
- Nie możemy zapomnieć o Katyniu, Miednoje i Charkowie, gdzie na polecenie rządu i Biura Politycznego KPZR zamordowano ponad 21 tys. obywateli polskich, wśród których byli generałowie, oficerowie, podoficerowie, księża, inteligencja polska. Nie zapomnimy też lat 1944-56: aresztowań żołnierzy AK i ruchu oporu, zaocznych wyroków, łagrów Kołymy, Workuty, Czelabińska, Archangielska, masowych zesłań z kresów wschodnich. Nie zapomnimy naszych bohaterów narodowych zamordowanych w Polsce przez siepaczy z UB, nad którymi nadzór miała PZPR. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem. Jednocześnie obowiązkiem naszym jest budowanie silnej, niepodległej Ojczyzny w pojednaniu i w przyjaźni z innymi krajami, które były uciśnione przez system totalitarny - mówił w imieniu Zarządu Głównego Związku Sybiraków Ryszard Styczyński.
Na zakończenie uroczystości Prymas Polski oraz duchowni protestanccy i prawosławni odmówili modlitwę za wszystkich pomordowanych na Wschodzie. Odbył się apel poległych. Przed pomnikiem złożono kwiaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Więcej ...

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Więcej ...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza

2024-04-19 12:39

IPN/diecezja.pl

19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza