Reklama

Książki

Pierwsza biografia Edmunda Wojtyły

Prezentacji pierwszej biografii Edmunda Wojtyły

Artur Stelmasiak

Prezentacji pierwszej biografii Edmunda Wojtyły

Edmund Wojtyła był lekarzem, który z chrześcijańską miłością służył ludziom i swoim pacjentom. Miał pełną świadomość, że opiekując się z oddaniem pacjentce ze szkarlatyną naraża swoje własne życie - mówiła podczas prezentacji dr Milena Kindziuk, autorka książki "Edmund Wojtyła - Brat św. Jana Pawła II".

Podczas prezentacji pierwszej biografii Edmunda Wojtyły ks. dr Sławomir Oder mówił, że książka jest przykładem zaciętego poszukiwania prawdy o człowieku, który nie żyje od wielu lat. - Wątek świętości wpisany jest w DNA każdego chrześcijanina, także tego młodego lekarza - mówił ks. Oder, postulator procesu kanonizacyjnego św. Jana Pawła II.

Zdaniem specjalisty od procesów beatyfikacyjnych Edmund Wojtyła miał bardzo duży wpływ na formację swojego młodszego brata. Nie wyklucza, że w przyszłości jest możliwe wyniesienie na ołtarze także Edmunda, ale potrzebny jest jego kult i wyraźny głos Ludu Bożego. - Ta książka jest właśnie przejawem takiego głosu - mówił ks. Oder.

Autorka książki dotarła do wielu archiwów i rozmawiała z pośrednimi świadkami jego życia. Dotarła do rodziny Wojtyłów oraz chrześnicy narzeczonej Edmunda, z którą spotykał się przez ostatnie 10 lat swojego życia. Jadwiga Urban zmarła dopiero w 2005 roku i pozostawiła poruszające świadectwo o Edmundzie Wojtyle. Nie brak w tych wspomnieniach również wzmianek o jego wierze i pobożności.

W Bielsku Białej ciągle jest bowiem żywa pamięć o lekarzu, który poświęcił swoje młode życie służąc śmiertelnie chorej pacjentce. Edmund Wojtyła jako specjalista od chorób zakaźnych, doskonale wiedział, że gdy się zarazi szkarlatyną też może umrzeć, bo w tamtych czasach nie było dostępnych antybiotyków. - Ta jego służba wypływała z inspiracji chrześcijańskiej. Z miłości do Boga obdarowywał miłością swoich bliźnich - mówiła Milena Kindziuk.

Edmund Wojtyła miał bardzo duży wpływ na młodszego o 14 lat brata Karola. To on razem z ojcem zabierał go do różnych sanktuariów, ale także na wycieczki w góry. - Sam papież wspominał, że niedzielne wizyty z ojcem u brata były najszczęśliwszymi chwilami w jego życiu. Karol Wojtyła był zafascynowany wiarą swoich rodziców, ale także wiarą swojego brata - podkreśliła Milena Kindziuk.

Reklama

Dr Milena Kindziuk zaznaczyła, że książka powstała w pewnym sensie jako ostatnia część tryptyku – po książkach poświęconych rodzicom Karola Wojtyły. W swej pracy opierała się na dokumentach, źródłach pisanych, spędzając miesiące pracy w archiwach. Udało się jej też dotrzeć do świadków życia Edmunda, choć oczywiście nie bezpośrednich – m.in. do osób, które rozmawiały z lekarzami pracującymi z nim w szpitalu. – Zaskoczyło mnie, jak żywa jest pamięć o nim w Bielsku-Białej – powiedziała.

Książka, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa WAM, jest pierwszą biografią doktora Edmunda Wojtyły. Był on uznanym lekarzem, nieprzeciętnie zdolnym, z pasją i poczuciem misji. Jego pełną perspektyw młodość przerwała przedwczesna śmierć w 1932 r. W bielskim szpitalu, gdzie pracował na oddziale zakaźnym, zaraził się szkarlatyną od chorej, której udzielał pomocy. To dla niej i dla ewangelicznych ideałów poświęcił swoje życie. Kiedy odszedł, miał 26 lat.

Milena Kindziuk wprowadza czytelnika w świat Edmunda Wojtyły. Od wielu lat podążała jego śladami, odwiedzając miejsca związane z jego życiem i śmiercią. Badała polskie i zagraniczne archiwa, rozmawiała ze świadkami. Z mozaiki dokumentów, zdjęć i wspomnień powstał wyjątkowy portret człowieka, który był autorytetem dla św. Jana Pawła II.

Artur Stelmasiak

2022-06-02 19:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Śladami Edmunda, brata Karola Wojtyły

Materiał prasowy

Ukazała się pierwsza biografia Edmunda Wojtyły – brata papieża Polaka.

Więcej ...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Więcej ...

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-02-02 17:01

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim