Reklama

Dyskusja o emigracji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji 25 stycznia br. odbyła się konferencja „Wyzwania polskiej polityki migracyjnej”, zorganizowana przez Departament Polityki Migracyjnej MSWiA. Podczas konferencji debatowano na temat kierunków rozwoju polskiej doktryny dotyczącej migracji. Udział w niej wzięli naukowcy, przedstawiciele administracji rządowej oraz reprezentanci organizacji pozarządowych.
Problematyka migracyjna w naszym kraju jest szczególnie złożona. Oprócz licznej wciąż emigracji Polaków w celach zarobkowych, mamy migracje studentów, naukowców oraz migracje nielegalne. Warto podkreślić, że w niektórych dziedzinach gospodarki brak już jest rąk do pracy (np. w rolnictwie, budownictwie, a nawet w służbie zdrowia). Ponadto prognozy wskazują, że po 2012 r. spodziewany jest głęboki niż demograficzny, który przełoży się na jeszcze większe niedobory siły roboczej na krajowym rynku pracy.
Prace konferencji podzielono na cztery panele. Panel IV poświęcony był omówieniu roli organizacji pozarządowych (świeckich i wyznaniowych) oraz międzynarodowych, działających na rzecz migrantów.
To właśnie podczas tego panelu mówiłem o obecności Kościoła wśród naszych emigrantów od zarania dziejów polskiej emigracji po czasy współczesne. Kościół polski był obecny wśród emigrantów, gdy państwo polskie oficjalnie nie istniało, również kiedy oficjalnie nie mówiło się o emigracji, np. za czasów PRL-u mieliśmy duszpasterzy polskich w NRD i w Czechosłowacji. Teraz Kościół też stara się być obecny wśród naszych rodaków wszędzie tam, gdzie oni są, bez względu na to, czy są legalnie, czy na czarno. Podkreśliłem również, że rola Kościoła jest pomocnicza, ponieważ główna odpowiedzialność za duszpasterstwo emigrantów spoczywa na biskupach diecezjalnych kraju osiedlenia. Staramy się im pomagać, mając na uwadze odrębność naszego języka, kultury i tradycji religijnych, które nie zawsze są dobrze rozumiane przez inne Kościoły lokalne. Wspomniałem także, że nowa fala emigracji zarobkowej jest poważnym wyzwaniem zarówno dla Kościoła w Polsce, chociażby z powodu rozbitych małżeństw czy pozostawionych pod opieką starszego pokolenia dzieci, jak i dla polskich misji katolickich w innych krajach, a w rezultacie - dla tamtejszych Kościołów.
W oddzielnym paragrafie nadmieniłem tylko o naszej trosce o Rodaków na Wschodzie, którzy nie są ani emigrantami, ani nie identyfikują się z Polonią, ale mamy obowiązek pomagać im, odnajdywać korzenie ich wiary i wspólnym wysiłkiem budować miejsca kultu, które zostały zniszczone. Nie chodzi tu o żaden prozelityzm czy nawet ewangelizację, ale o pomoc tym, którzy tam zostali albo byli deportowani w głąb kraju, na Syberię czy do Kazachstanu. Ponieśli oni wielkie ofiary, łącznie z przelaniem krwi, aby wytrwać w przywiązaniu do Kościoła i zachować ducha zdrowego patriotyzmu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. dr hab. Sławomir Zych - zasłużony dla Powiatu Kolbuszowskiego

2024-04-28 22:10
Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Bartosz Walicki

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Podczas sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego 18 kwietnia br. po raz pierwszy zostały wręczone odznaki honorowe powiatu kolbuszowskiego. Jest to nowe odznaczenie ustanowione 29 lutego 2024 r. przez Radę Powiatu w Kolbuszowej. Jednym z wyróżnionych odznaką został kapłan diecezji rzeszowskiej, ks. dr hab. Sławomir Zych, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL.

Więcej ...

Św. Katarzyna ze Sieny

Niedziela łowicka 41/2004

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

Sailko / pl.wikipedia.org

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

25 marca 1347 r. Mona Lapa, energiczna żona farbiarza ze Sieny, urodziła swoje 23 i 24 dziecko, bliźniaczki Katarzynę i Joannę.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego