Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Ustanowienie sanktuarium Świętej Rodziny

Grzegorz Słowikowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sanktuarium stanowi miejsce uznawane przez Kościół za święte, w którym wierni doświadczają bliskiej obecności Boga oraz otrzymują od Niego potrzebne łaski. Sanktuaria to ośrodki szczególnego kultu Bożego, które mają zapewnić wiernym obfite środki zbawienia.

Ważnym miejscem, które 9 czerwca stanie się sanktuarium, jest parafia Świętej Rodziny w Lublinie. Przybywają do niej na modlitwę ludzie z całego miasta. Wielu mieszkańców w różnym wieku uczestniczy w codziennej Mszy św. o godz. 12.00, która jest sprawowana za wstawiennictwem Świętej Rodziny i kończy się odmówieniem Litanii do Świętej Rodziny. W parafii ponadto każdy wtorek jest poświęcony kultowi Rodziny z Nazaretu. Odbywają się wtedy specjalne nabożeństwa, gromadzące wiele osób, które przynoszą ze sobą różne intencje i prośby, polecając je Świętej Rodzinie. Wyjątkowości parafii nadaje także kult i pamięć o św. Janie Pawle II, który nawiedził ją 9 czerwca 1987 r. Czas pokazuje, że to wydarzenie stało się początkiem jej rozkwitu, z którego czerpie do dziś. Ustanowienie tej lubelskiej parafii sanktuarium stanowi odpowiedź na panujący w obecnym świecie kryzys rodziny, a zarazem zachętę do gorliwej modlitwy i życia na wzór Świętej Rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Początków parafii Świętej Rodziny należy doszukiwać się w 1982 r., kiedy za poleceniem bp. Bolesława Pylaka rozpoczęto jej organizację. Formalnie zaś parafię tę erygowano 21 listopada 1984 r. Wielką uroczystość wspólnota przeżywała 9 czerwca 1987 r., kiedy to nawiedził ją Ojciec Święty Jan Paweł II. Trzy lata później, w 1990 r., ukończono budowę kościoła. Od 2015 r. pierwszego proboszcza parafii ks. Ryszarda Juraka zastąpił ks. prał. Tadeusz Pajurek. W 30. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II abp Stanisław Budzik konsekrował świątynię. W latach 2018–2020, gdy wymagała już renowacji, przeprowadzono różne remonty (m.in. remont kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy, termomodernizację kościoła, utworzenie sali duszpasterskiej). Obecnie parafia Świętej Rodziny przygotowuje się na bardzo ważne wydarzenie, jakim jest podniesienie kościoła parafialnego do godności sanktuarium, które nastąpi 9 czerwca. Uroczystość ustanowienia sanktuarium oraz 35. rocznicę obecności Jana Pawła II poprzedzi festyn rodzinny (5 czerwca) i Papieskie Dni Rodziny (6-8 czerwca).

Reklama

Z okazji ustanowienia sanktuarium Świętej Rodziny z komunikatem do wiernych archidiecezji lubelskiej zwrócił się abp Stanisław Budzik:

„Umiłowani w Chrystusie Panu! Za trzy tygodnie zakończy się ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok Rodziny. Jego zwieńczeniem będzie 10. Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie, w dniach 22-26 czerwca 2022 r., oraz towarzyszące mu w tych dniach obchody diecezjalne w naszej archikatedrze, które zakończą się 26 czerwca. Trwajmy w tych dniach na modlitwie także w naszych parafiach i rodzinach.

Trwałą pamiątką obchodów Roku Rodziny w archidiecezji lubelskiej będzie ustanowienie Sanktuarium Świętej Rodziny. Uroczystość ta będzie miała miejsce 9 czerwca o godz. 18.00 w kościele Świętej Rodziny w Lublinie na Czubach, dokładnie w 35. rocznicę wizyty Świętego Jana Pawła II, a jednocześnie w 5. rocznicę konsekracji kościoła. Podczas uroczystości będziemy się modlić za nasze rodziny, aby były Bogiem silne i przekazywały młodemu pokoleniu najcenniejsze wartości. Otoczmy szczególną modlitwą rodziny przeżywające kryzys i borykające się z trudnościami. Będzie to również czas dziękczynienia za dar rodzin, w których wzrastaliśmy i aktualnie żyjemy, oraz za łaski otrzymane w Roku Rodziny.

Serdecznie zapraszam kapłanów i wiernych do uczestnictwa w tych obchodach i z serca Wam wszystkim błogosławię”.

Program uroczystości:

5 czerwca - Festyn Rodzinny w Parku Jana Pawła II (wąwóz Czuby), godz.. 13.00-18.30) godz. 19.00 Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej (kościół Świętej Rodziny)

Reklama

6-9 czerwca Papieskie Dni Rodziny - nauki głoszą Misjonarze Świętej Rodziny

Msze św. o godz. 9.00, 12.00 i 18.00; wieczorne koncerty o godz. 19.00: 6 czerwca - program papieski w wykonaniu Moniki Grajewskiej; 7 czerwca - na cześć Świętej Rodziny zaśpiewają Guadalupiańskie Rodziny i Wspólnota Guadalupe; 8 czerwca - koncert uwielbienia zespołu „Good God”

9 czerwca - ustanowienie sanktuarium Świętej Rodziny

Msze św. o godz. 7.00 i 12.00; godz. 18.00 uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika z oprawą muzyczną chóru Pueri Cantores Lublinenses; po Mszy św. koncert papieski w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej, Jerzyego Zelnika i Roberta Grudnia.

10 czerwca - konferencja naukowa z okazji rocznicy wizyty Jana Pawła II w Lublinie „Amoris laetitia - dobra nowina o rodzinie” (godz. 9.30-13.00 KUL)

11 czerwca - pielgrzymka wspólnot Żywego Różańca; Msza św. o godz. 12.00 (przewodniczy ks. Wojciech Rebeta, moderator Żywego Różańca)

12 czerwca - Pielgrzymka rodzin; Msza św. o godz. 16.30 (przewodniczy ks. Marek Sawicki, moderator diecezjalny Domowego Kościoła); godz. 19.00 Koncert „Duo organowe”

13 czerwca - Msza św. dziękczynna o godz. 18.00 i nabożeństwo fatimskie

14 czerwca - zakończenie obchodów 35-lecia pobytu św. Jana Pawła II w Lublinie, Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczy abp Henryk Józef Nowacki; o godz. 19.00 koncert zespołu „Mazowsze” pt. „Perły Muzyki Sakralnej”

Więcej na https://www.rodzina.lublin.pl/


Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-06-04 20:55

Wybrane dla Ciebie

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Papież do Polaków: módlcie się o pokój

2024-05-01 10:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Módlcie się za Kościół i Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie” - zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst