Reklama

Szlakami Papieskimi na Lipowską

Tadeusz Własiuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Całe jego życie to piękne wspomnienie, a ja miałem szczęście blisko mu towarzyszyć. Pozostawił nam wielkie dziedzictwo doktrynalne i moralne, ale i swoją osobę, ponieważ ktoś taki jak on przemawia nawet wtedy, gdy nie mówi
Kard. Stanisław Dziwisz

Ojciec Święty Jan Paweł II kochał wszystkie polskie góry, ale Beskid Żywiecki, bliski rodzinnym Wadowicom, a więc znany od dziecka - był szczególnie bliski ks. Karolowi Wojtyle. Znał go o każdej porze roku - latem i zimą, ale też i wiosną. W czasie audiencji u Ojca Świętego - wiosną 1980 r. - ks. Józef Piotrowski, proboszcz w Ujsołach, nieżyjący już dzisiaj, usłyszał: „ale teraz tam, pod Lipowską, musi być ładnie”.
Parafianie z wiosek na Żywiecczyźnie pamiętają liczne wizyty duszpasterskie Księdza Biskupa - potem już Kardynała. Cisiec zawdzięcza mu kościół, o którego budowę walczył z władzami, ale tylko kilka osób ze Środowiska było z nim przez kilka dni w lutym 1958 r. na Hali Lipowskiej nad Węgierską Górką, Milówką i Ujsołami. Wspólnie zachwycali się wielkimi białymi przestrzeniami iskrzącego się śniegu, podziwiali barwne smugi cieni o zmierzchu i wspaniałe widoki aż po Tatry, uczestniczyli w Mszach św. odprawianych przez Wujka w pokoju schroniska i z nim rozmawiali. Radosny i młody ks. Karol Wojtyła zjeżdżał z Lipowskiej na nartach, a Jerzy Ciesielski wołał żartobliwie: „Ej, Wujek, styl wadowicki”. W pamiętniku jednej z uczestniczek zanotował: „W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków”. Można się domyślać, że nie chodziło tu tylko o znaki malowane na drzewach, ale o głębsze przemyślenia, o szlak życia.

Byli tam

Reklama

Z grupki narciarzy szusujących na Lipowskiej nie żyje ks. Karol Wojtyła - Jan Paweł II, którego świat już ogłosił świętym. I Jerzy Ciesielski - dzisiaj kandydat na ołtarze, towarzyszył ks. Karolowi Wojtyle, z którym był zaprzyjaźniony, w wielu wędrówkach górskich, także na Lipowską. Student, potem wykładowca Politechniki Krakowskiej, absolwent także drugiej uczelni - Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego był zamiłowanym turystą, sportowcem, należał do harcerstwa. Wzorowy mąż, ojciec trójki dzieci - zginął tragicznie, z dwojgiem z nich, na Nilu. Studenci na uczelni w Sudanie, gdzie wykładał, mówili o nim „Boży Człowiek”. Kard. Wojtyła powiedział w czasie pogrzebu: „Chrześcijanin XX wieku, życiem swym dał świadectwo Boga i bliźniego”. A kard. Stanisław Nagy mówił o tej przyjaźni: „On słyszał dobrze, jak bije rytm serca Karola Wojtyły i odwrotnie - Karol Wojtyła dobrze słyszał tonację bicia serca Jerzego Ciesielskiego”.
Nie żyją Maria Bucholc i Marian Wójtowicz - zdolny inżynier mechanik, który wstąpił do albertynów, pracował z niewidomymi w Laskach, w domu pomocy społecznej w Pcimiu oraz w Krakowie i na Kalatówkach w Zakopanem, gdzie zasłynął z dobroci i świętości. I Magdalena Pikuła-Zielińska, lekarz psychiatra - zginęła w wypadku w Rzymie.
Ks. Włodzimierz Kiwerski - jest proboszczem w Mętkowie w powiecie chrzanowskim. Sprawuje posługę duszpasterską w kościele przeniesionym tam z Niegowici; to w tej parafii ks. Karol Wojtyła był przez rok wikarym. Na Lipowską wrócił ks. Wojtyła na narty jeszcze raz - w styczniu 1970 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocalić ślady

Szlak Papieski na terenie Beskidu Żywieckiego ustaliła Fundacja Szlaki Papieskie na podstawie pracy zbiorowej Środowiska „Zapis drogi”, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2005, oraz licznych wywiadów i zapisów w księgach parafialnych. Pierwszy w diecezji żywieckiej był Szlak Papieski w Węgierskiej Górce.
Rozpoczyna się na placyku w centrum wsi, który został estetycznie zagospodarowany i otrzymał imię Jana Pawła II. Stanął na nim pamiątkowy głaz z papieskim pastorałem i mosiężną tablicą upamiętniającą przyjęcie przez Ojca Świętego honorowego obywatelstwa gminy oraz cytatem: „W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków”. Na placyku posadzono 27 świerków symbolizujących lata pontyfikatu Jana Pawła II i dąb z żołędzia przez Papieża poświęconego. Zostały też oznaczone budynki i miejsca na terenie gminy, które kard. Karol Wojtyła odwiedził w czasie wizytacji duszpasterskich. Szlak górski prowadzi halami z Węgierskiej Górki przez Cięcinę - Romankę - Lipowską - Boraczą - Prusów - Palenicę; kończy się przy kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Ciścu. Oznaczenie Szlaku Papieskiego - sfinansowane przez Urząd Gminy - powstało z inicjatywy Tadeusza Gołucha, mieszkańca wsi współpracującego z Fundacją Szlaki Papieskie.
Następny był Szlak Papieski w Ujsołach. Rozpoczyna się w centrum wsi obok kościoła pw. św. Józefa Robotnika i prowadzi przez przysiółki: Głębokie - Złatną - Złatną Hutę- Rysiankę na szczyt Lipowskiej; na odcinku Złatna Huta - Lipowska wiodą stacje pierwszej w Polsce „Drogi Światła” - czyli nabożeństwa wielkanocnego ustanowionego przez Jana Pawła II, wzorowanego na stacjach Drogi Krzyżowej. Składa się na nią czternaście stacji, opartych na tekstach Ewangelii i Dziejów Apostolskich, opowiadających o spotkaniach zmartwychwstałego Jezusa z bliskimi Mu ludźmi (uczniami, niewiastami, Marią Magdaleną). Stacje są oznaczone w terenie głazami z mosiężną tablicą z wyrytymi na nich nazwami stacji, insygniami papieskimi i wizerunkiem Ojca Świętego. Z Hali Lipowskiej - Szlak Papieski przez Boraczą - Redykalną - Zapolankę i Kręcichwosty schodzi do Ujsół i pętlą przez Muńcuł - Kotarz - Rycerzową - Hytrową - Morgi - Soblówkę znów do nich powraca. Oznaczenie Szlaku Papieskiego - sfinansowane przez Urząd Gminy Ujsoły - powstało z inicjatywy wójta Tadeusza Piętki współpracującego z Fundacją Szlaki Papieskie.

Poświęcenie szlaków

Podczas starannie przygotowanych uroczystości - oba Szlaki Papieskie otworzył i poświęcił jesienią 2006 r. ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy. Warte podkreślenia jest duże zaangażowanie w wytyczenie Szlaków parafii, mieszkańców i miejscowych instytucji. W uroczystościach w centrum Węgierskiej Górki i na Hali Lipowskiej, oprócz oficjalnych gości, brała liczny udział młodzież - uczniowie z okolicznych szkół i harcerze. Pierwszy raz przemierzono też Drogę Światła. W terenie Szlaki zostały oznaczone błękitnymi tablicami i żółtymi na niebieskim tle znakami: krzyżyk wsparty na trójkącie symbolizującym Mons Sanctorum. Starannie wykonane oznaczenie tras to zasługa Tadeusza Gołucha.
Szlaki Papieskie na ziemi żywieckiej są dowodem pamięci, piękną odpowiedzią jej mieszkańców na serdeczne słowa pożegnania Jana Pawła II z mieszkańcami Żywiecczyzny: „Polecam was Matce Chrystusowej w sanktuariach położonych u podnóża Beskidów, Babiej Góry, Pilska i na całej polskiej ziemi”.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Tagle: Leon XIV to misyjny pasterz, który będzie prowadził Kościół słuchając wszystkich

2025-05-16 14:40

Vatican Media

Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada w rozmowie z Mediami Watykańskimi o swoim doświadczeniu konklawe oraz dzieli się refleksjami dotyczącymi pierwszych kroków Leona XIV, którego poznał wiele lat temu, gdy o. Robert Francis Prevost był przełożonym generalnym augustianów. Filipiński kardynał ze wzruszeniem wspomina również papieża Franciszka, od którego śmierci minął prawie miesiąc.

Więcej ...

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego papieża?

2025-05-15 15:40

Vatican Media

Choć Watykan oficjalnie nie ogłosił tej nominacji, to latynoski ksiądz towarzyszący od pierwszych chwil Leonowi XIV nie mógł umknąć uwadze mediów. Chodzi o 36-letniego ks. Edgarda Ivána Rimaycunę, który pracował u boku obecnego papieża jeszcze w Peru, a następnie trafił za nim do Watykanu. Podkreśla się jego ogromną dyskrecję i to, że zawsze trzyma się w cieniu.

Więcej ...

Abp Guzdek do funkcjonariuszy Straży Granicznej: Ojczyznę się kocha, Ojczyzny się nie zdradza

2025-05-16 16:43
Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

„Ojczyznę się kocha, Ojczyznę się szanuje, Ojczyzny się nie zdradza ani się jej nie opuszcza - niezależnie od zmieniających się okoliczności” - te słowa metropolity białostockiego, abp. Józefa Guzdka, wybrzmiały podczas Mszy św. sprawowanej w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej z okazji 34. rocznicy powołania formacji. Uroczystej liturgii w białostockiej archikatedrze towarzyszyło wręczenie medali „Gloria Caritas”, przyznawanych przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, jako wyraz uznania za szczególną postawę służby bliźniemu i Ojczyźnie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Leon XIV

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Kościół

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego...

Kościół

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego...

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

W wolnej chwili

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką