Reklama

Kościół

Bp Bryl: przesłanie Jana Pawła II sprzed 25 lat nie straciło na swej aktualności

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

– Chcemy, żeby Jan Paweł II nie tylko był tym, kogo wspominamy, ale przede wszystkim był dzisiaj dla nas nauczycielem, jak pięknie i dobrze żyć – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci Opieki Świętego Józefa. Odpust połączono z 25. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

Witając przybyłych na uroczystości odpustowe ks. prał. Jacek Plota przypomniał, że początki odpustu Opieki św. Józefa sięgają połowy XVIII w., kiedy to rajcy miasta Kalisza po raz pierwszy udali się przed Cudowny Obraz św. Józefa, aby błagać go o opiekę, by chronił gród od klęsk i nieszczęść. Do tradycji powrócono 30 lat temu.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że chrześcijanin to ten, który otwiera swoje serce i pozwala, żeby Duch Święty mógł przez niego działać. – To ten, który otwierając się na działanie Ducha Świętego nie boi się żyć radykalnie tym dziedzictwem, które zostawił Jezus, czyli Jego Ewangelią – stwierdził kaznodzieja.

Podziel się cytatem

Wskazał, że człowiekiem, który żył nowym życiem, przeniknięty mocą Ducha Świętego bez wątpienia był św. Jan Paweł II, który 4 czerwca 1997 r. odwiedził Kalisz. – Ta wizyta była ważna dla mieszkańców Kalisza i pielgrzymów, którzy tu przyszli, ale także dla Ojca Świętego, który powiedział: „Jakże raduję się, że tę Ofiarę Eucharystyczną sprawuję w sanktuarium św. Józefa. To sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i narodu”– mówił celebrans.

Reklama

Podzielił się świadectwami osób, które były bezpośrednio zaangażowane w pielgrzymkę Jana Pawła II do Kalisza. Przytoczył fragmenty wypowiedzi: pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, ks. Andrzeja Gawła, proboszcza katedry, Wojciecha Bachora, ówczesnego prezydenta Kalisza, i Elżbiety Kałuży-Maniewskiej.

Akcentował, że przesłanie Papieża sprzed 25 lat nie straciło na swej aktualności. Wskazał na trzy myśli Jana Pawła II z tamtej pamiętnej homilii.

Pierwszą z nich jest godność człowieka. – Te słowa, które Papież mocno odnosił do tego, byśmy szanowali szczególnie życie poczętych dzieci i osoby starsze u kresu swojego życia, szczególnie chore. Trzeba nam dzisiaj powtórzyć te słowa w kontekście wojny na Ukrainie i tego okrucieństwa, trzeba nam je przypominać – zauważył hierarcha.

Druga myśl dotyczyła rodziny. – To przesłanie Papieża o rodzinie szczególnie jest nam bliskie we wszystkie pierwsze czwartki. Chcemy wszystkim głosić, ale też świadczyć, jak ważna jest rodzina, jak ważne jest, żebyśmy troszczyli się o jakość życia naszych rodzin, i jak ważne, żebyśmy także dzisiaj modlili się, żeby miłość była rozumiana jako bezinteresowny dar z samego siebie – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Trzecia myśl to wartość życia rozumianego jako dar. Biskup przytoczył najbardziej znamienne słowa Papieża dotyczące życia. – „Miarą cywilizacji – miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury – jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. Choćby nawet miała wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne oraz naukowe” – cytował bp Bryl.

Reklama

Przytoczył też słowa Matki Teresy wypowiedziane przez Jana Pawła II w Kaliszu: „Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali?”.

– Dzisiaj chcemy wspominać wydarzenia sprzed 25 lat, ale chcemy także podjąć twórczy namysł nad tym papieskim wezwaniem – mówił biskup kaliski.

Po Komunii św. bp Damian Bryl odmówił Akt zawierzenia diecezji kaliskiej i miasta Kalisza św. Józefowi.

Podczas uroczystości papieskim medalem Benemerenti uhonorowani zostali: s. Helena Janiszewska ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Małgorzata Chrzanowska, Jolanta Siwak, Ewa Węgier-Szewczyk, Wojciech Bachor.

Na uroczystości jubileuszowe licznie przybyli kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz rządowych, miejskich i powiatowych, organizacji kościelnych i społecznych, uczelni i szkół, a także grupa rowerzystów z Liskowa oraz pielgrzymi z różnych stron diecezji. Po Mszy św. duchowieństwo i wierni przeszli pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie odmówiono modlitwę i złożono kwiaty.

W sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r.

W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej.

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.

W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

2022-06-05 18:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież w muzeum

Niedziela legnicka 42/2015, str. 7

Prace z kolekcji

Ks. Piotr Nowosielski

Prace z kolekcji

Więcej ...

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Więcej ...

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45
Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Polska

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Sport

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Litania do Chrystusa Króla

Modlitwa

Litania do Chrystusa Króla

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko