Reklama

Niedziela Częstochowska

Rozpoczęły się XXI Radomszczańskie Dni Rodziny

Maciej Orman/Niedziela

Mszą św. w kościele św. Lamberta w Radomsku oraz Marszem dla Życia i Rodziny 5 czerwca rozpoczęły się XXI Radomszczańskie Dni Rodziny, przeżywane pod hasłem: „Miłość rodzinna powołaniem i drogą do świętości”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia była również zwieńczeniem rekolekcji ewangelizacyjnych dla małżeństw, które trwały od 3 czerwca pod hasłem: „Umiłowałem cię odwieczną miłością”.

Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Hernoga, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku i rejonowy duszpasterz rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Inauguracja XXI Radomszczańskich Dni Rodziny

Zwracając uwagę na kryzys rodziny, zestawił go z kryzysem, który Apostołowie przeżywali w związku ze śmiercią Chrystusa, czego przejawem była ich nieobecność pod krzyżem, z wyjątkiem św. Jana. Wskazał przy tym na rolę Ducha Świętego. Ks. Hernoga przypomniał, że uczniowie byli „spętani lękiem, strachem i beznadzieją”. Zauważył również, że 50 dni później „Duch Święty zatrząsł Wieczernikiem”, a oni zostali dotknięci taką mocą, że złożyli świadectwo wiary przez śmierć męczeńską. – To jest moc, wicher i rewolucja Ducha Świętego – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny zachęcił, aby w mocy Ducha Świętego spojrzeć na zadanie odbudowania rodziny jako Domowego Kościoła i wspólnoty miłości, gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu. Zaapelował również, aby naśladować życie pierwszych gmin chrześcijańskich, o których poganie mówili: Patrzcie, jak oni się miłują.

Reklama

Ks. Hernoga podkreślił, że „człowiek nosi w sobie trzy wymiary miłości: miłość do samego siebie, która nie ma nic wspólnego z egoizmem, miłość do bliźniego i miłość do Pana Boga”. Przestrzegał, że bez miłości do samego siebie nie nawiążemy relacji ani z drugim człowiekiem, ani z Bogiem.

Rozpoczęcie XXI Radomszczańskich Dni Rodziny, 5 czerwca 2022

Maciej Orman/Niedziela

Rozpoczęcie XXI Radomszczańskich Dni Rodziny, 5 czerwca 2022

Rejonowy duszpasterz rodzin przypomniał, że „miłość człowiecza jest próbą odpowiedzi na wcześniej okazaną nam miłość Pana Boga”. Nawiązując do „Hymnu o miłości” św. Pawła Apostoła, wskazał, że „miłość ma być: bezinteresowna, ufna, stała, wierna, gotowa do ofiary i przebaczenia”. – Miłość to również wybór i wierność – dodał.

Duchowny zachęcił, aby Radomszczańskie Dni Rodziny były czasem uświadomienia sobie ogromnego zadania: „aby nasze rodziny były pięknymi, świętymi, domowymi Kościołami; by ci o słabszej wierze albo niewierzący, patrząc na nas, nasze domy, rodziny i wspólnoty, które mają być wspólnotami miłości, mówili: Patrzcie, jak oni się miłują”.

Maciej Orman/Niedziela

– W mocy Ducha Świętego możemy zrobić wszystko – zakończył ks. Hernoga.

Po Mszy św. ulicami Radomska przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: „Po stronie życia”.

– Cieszmy się i wyraźmy radość z naszych rodzin! – zachęcił na rozpoczęcie jego organizator Grzegorz Nienartowicz, prezes Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II w Częstochowie.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

– Cenimy rodzinę i wartości chrześcijańskie. Chcielibyśmy przekazać je naszym dzieciom i również przez przykład uczestnictwa w Marszu na żywo pokazać, że tak można też bronić rodziny i życia – uzasadniła swój udział w Marszu Sylwia z Radomska, której towarzyszyli: mąż Radosław oraz synowie – Jan i Maksymilian. Trzeci syn – Tymon wyjechał na zieloną szkołę. Zdaniem Sylwii, w rodzinie zyskujemy poczucie bezpieczeństwa, miłość, wzajemną troskę i oddanie. – Żyjąc bez rodziny, nie doświadczamy miłości. Pojawiają się też wszelkiego rodzaju zagrożenia i od tego zaczyna się wszelkie zło na świecie – dodała.

Maciej Orman/Niedziela

Ulicami Radomska maszerowali również państwo Halina i Marek, którzy w tym roku będą świętować 50. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. – Jesteśmy za życiem, po prostu. Trzymamy się cały czas, przez całe życie z miłością – wyjaśniła p. Halina. Podkreśliła, że recepta na długie wspólne życie to: szacunek, dużo pracy, miłości, „no i Bóg na pierwszym miejscu”. – Trzeba o tym pamiętać, bo bez tego nie pójdzie się dalej. Trzeba się cały czas szanować i przebaczać, przebaczać, przebaczać. Codziennie – powiedziała „Niedzieli”. – To, co żona mówi, to wszystko prawda – podsumował p. Marek.

Maciej Orman/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny zakończył się zawierzeniem rodzin św. Janowi Pawłowi II w kościele św. Marii Magdaleny.

Maciej Orman/Niedziela

Program XXI Radomszczańskich Dni Rodziny jest dostępny na stronie: dni-rodziny-radomsko.pl. Zakończą się one w niedzielę 12 czerwca procesją jadwiżańską z kościoła św. Lamberta do kościoła św. Jadwigi Królowej, gdzie uroczystej Mszy św. o Boże błogosławieństwo dla Radomska i jego mieszkańców będzie przewodniczył abp Wacław Depo.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2022-06-05 20:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona pielęgniarka w Radomsku

Damian Krawczykowski/Niedziela

Dzień 5 czerwca 2019r. to dla Szpitala Powiatowego, jak i całego Radomska ważna data - tego dnia bowiem odbyły się w medycznym sercu miasta uroczystości wniesienia do tutejszej szpitalnej kaplicy relikwii błogosławionej pielęgniarki - Hanny Chrzanowskiej

Więcej ...

Trzech Króli w pracy w zamian za wolną Wigilię?

2024-11-14 12:18
Orszak Trzech Króli - Wałbrzych 2024

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Orszak Trzech Króli - Wałbrzych 2024

"Nie uznawanie przez Państwo Polskie święta Trzech Króli jako święta państwowego i dzień wolny od pracy to jeden z symboli ciągłości wpływów komunistycznych w dzisiejszej Polsce", podczas gdy "w świadomości Polaków istnieje przekonanie o ważności tego dnia" - przekonywano w 2011 r., gdy dzięki obywatelskiej inicjatywie 6 stycznia stał się pierwszym od 1960 r. dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy. Dziś niektórzy politycy chcą, aby Trzech Króli ponownie było dniem pracującym, w zamian za wolną Wigilię. Niemal dokładnie 64 lata temu, 16 listopada 1960, wolne w Trzech Króli zostało zniesione ustawą Sejmu PRL.

Więcej ...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych Księży Sercanów

2024-11-14 21:16
ks. Michał Olszewski

sercanie.pl

ks. Michał Olszewski

„Od 1 listopada zablokowanych zostało 28 rachunków Księży Sercanów, to jest 28 domów zakonnych i inicjatyw sercańskich przez bank BNP Paribas” - powiedział mecenas Krzysztof Wąsowski w rozmowie z Wojciechem Biedroniem na antenie Telewizji wPolsce24, ujawniając szokujące informacje na temat działań podejmowanych wobec zgromadzenia do którego należy ksiądz Michał Olszewski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?

Wiara

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?

Śląska Samarytanka

Święci i błogosławieni

Śląska Samarytanka

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Wiadomości

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws....

Kościół

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws....

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...