Reklama

Wędrujące cegły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wykopki się skończyły... Przynajmniej te archeologiczne. Nadszedł czas podsumowań. Mają nad czym się głowić badacze łomżyńskiej przeszłości. Bodaj największe wydarzenie kulturalne naszego miasta w ostatnim czasie - wykopaliska na Wzgórzu św. Wawrzyńca - czekają na naukowe opracowanie. Na razie możemy oglądać pierwsze owoce, a raczej ich zdjęcia, gdyż wystawa w łomżyńskim Muzeum jest, póki co, fotograficzna.

Chociaż... oprócz zdjęć, w ramach oprawy plastycznej, organizatorzy poukładali cegły. A cegły okazują się najlepszym świadkiem tysiącletniej przeszłości miasta, niemym co prawda, ale za to bardzo ruchliwym. Łomżyńska cegła rozpoczęła swoje wędrowanie bardzo wcześnie.

Ale zanim jeszcze powstała, wiele wskazuje na to, że i bez niej łomżyńscy chrześcijanie sobie radzili. Dość wiarygodna legenda mówi bowiem o tym, że na wzgórzu pierwszy kościół - ok. 1000 r. - wybudował św. Bruno z Kwerfurtu, nadając mu wezwanie św. Wawrzyńca Męczennika. Pewne poszlaki wskazują na prawdziwość tej historii. Po północnej stronie prezbiterium odkrytego kościoła gotyckiego znajduje się zakrystia z "piwniczką" z fragmentami ceramiki datowanej na X-XII w. Odkopany w obrębie prezbiterium grób tzw. "księżniczki" sugeruje, że żywe w czasie jej pochówku były tradycje jeszcze pogańskie. Oprócz skórzanej opaski z metalowymi ozdobami oraz szklanych koralików znaleziono w grobie także przęślik. A chrześcijanie nie mieli zwyczaju wkładać do grobu narzędzi pracy. Ten pierwszy domniemany kościół sprzed 1000 lat musiał być drewniany, bo też był to materiał najtańszy i w sam raz na prowincjonalną niewielką budowlę. Ale już niedługo nasi przodkowie musieli się wzbogacić.

Na XIII w., najdalej XIV w. należy datować następną, już ceglaną świątynię, w tym miejscu... no, może nieco z boku. Ponieważ gruzowisko kamieni (zapewne z fundamentów) znajduje się na wschód od prezbiterium odkrytego kościoła. Budowla musiała runąć ze skarpy, stąd następną nieco przesunięto. Nim ją jednak postawiono, posiadamy udokumentowaną "dziurę" czasową. Informacja z 1410 r. mówi o włączeniu wsi Stara Łomża do parafii Najświętszej Maryi Panny, Apostołów Piotra, Pawła i Andrzeja oraz Wawrzyńca Męczennika (!) i Katarzyny na Popowej Górze. Skoro włączono wieś do innej parafii dopiero w tym roku, widać wcześniej nie było potrzeby. Podobnie wezwanie kościoła na Popowej Górze wydaje się dziedziczyć to, które nosiła świątynia w 1410 r. - już nie istniejąca.

Budowla co prawda nie istniała, ale budulec był do wykorzystania, co też uczyniono. Lustracja z 1609 r. wspomina o nowym kościele, który zniknął dwa i pół wieku później. To właśnie fundamenty tego głównie kościoła odkryli archeolodzy. XV-wieczna zapewne świątynia została zbudowana z dwóch rodzajów cegieł, w posadzce znaleziono też dachówki, choć wiadomo, że była kryta gontem. Widać więc budowniczowie musieli wykorzystać stary materiał sprzed 100 czy 200 lat.

W 1765 r. także i ten kościół przestał istnieć, niepotrzebny, zapewne zrujnowany rozebrano. I znowu cegła powędrowała. Z części zbudowano kapliczkę św. Wawrzyńca, którego rzeźba znajduje się obecnie w Łomży, a jej wizerunek stał się swoistym logo jubileuszowych uroczystości. Resztę cegły wykorzystano na budowę klasztoru Ojców Kapucynów w

Łomży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10

PAP/Łukasz Gągulski

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Więcej ...

Rozpoczynają się egzaminy maturalne

2024-05-07 07:10

Adobe Stock

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 11 do 25 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?