Reklama

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Światowa Encyklopedia Filmu Religijnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydawca i pomysłodawca tej unikatowej na skalę światową encyklopedii - Leszek Sosnowski od wielu lat jest zaangażowany w propagowanie kultury chrześcijańskiej. Zanim założył wydawnictwo Biały Kruk, słynne dziś na międzynarodowym rynku książki ze wspaniałych albumów o Janie Pawle II, zajmował się filmem jako recenzent i krytyk filmowy, organizator przeglądów filmów religijnych, tygodni kultury chrześcijańskiej (pisaliśmy o tym obszerniej w „Niedzieli” z 11 lutego 2007). Z jego inspiracji w Białym Kruku ukazała się w 2003 r. monumentalna ENCYKLOPEDIA KINA - stworzona całkowicie przez polskich autorów, której wielkość dorównuje dwóm renomowanym encyklopediom - amerykańskiej Ephraima Katza i francuskiej Larousse’a, jednak przewyższając je aktualnością.
Po czterech latach od tamtego wydarzenia ukazuje się następne epokowe dzieło - ŚWIATOWA ENCYKLOPEDIA FILMU RELIGIJNEGO”. Wydawca, po długich poszukiwaniach, znalazł dwóch redaktorów gotowych podjąć się tego trudu. Są nimi ks. dr Marek Lis - teolog i specjalista od mediów z Opola i krakowianin Adam Garbicz - znakomity historyk i znawca sztuki filmowej, współredaktor wspomnianej już ENCYKLOPEDII KINA. Pozyskali oni do współpracy aż 47 autorów haseł, wybitnych specjalistów od filmu religijnego z całego świata, m.in. o. Ulricha Engela, Reinholda Zwicka i Wolfganga Luleya z Niemiec, Federico Pontiggię, ks. Dario Vigano i Carlo Tagliabue z Włoch, Martę Ochman z Meksyku. W gronie tym znaleźli się również znakomici polscy znawcy kina, wśród nich redaktorzy encyklopedii - Adam Garbicz i ks. Marek Lis, Andrzej Kołodyński, Jan Olszewski, Maria Kornatowska, Tadeusz Lubelski, Tadeusz Sobolewski.
Encyklopedia - owoc czteroletniej mrówczej pracy - zasługuje jak najbardziej na określenie „światowa”, nie tylko ze względu na międzynarodowy zestaw autorów. Hasła prezentują bowiem kino religijne z całego świata - zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, a także animowane i muzyczne. Autorzy omawiają filmy chrześcijańskie z naciskiem na katolickie, ale także buddyjskie, żydowskie oraz dotyczące innych religii i wyznań.
Omówienia w ŚWIATOWEJ ENCYKLOPEDII FILMU RELIGIJNEGO dotyczą m.in. filmów o tematyce biblijnej (np. „Adam i Ewa”, „Chrystus”, „Abraham”, „Estera”), adaptacji dzieł literackich pojmowanych szeroko jako religijne (np. „Doktor Faustus”, „Przed sklepem jubilera”, „Quo vadis”), filmowych biografii zarówno ludzi uznawanych za świętych przez różne religie czy wyznania, jak i osób, które na różne sposoby poświęciły swe życie służbie Bogu i bliźnim (np. „Gandhi”, „Świat Matki Teresy”, „Święty Franciszek z Asyżu”, „Święty Jan Bosco”). W encyklopedii znalazło się także miejsce dla szerszego potraktowania filmowych dzieł, których twórcy dotykają zagadnień moralności motywowanych wiarą, jak również tzw. ukrytej religijności.
W ŚWIATOWEJ ENCYKLOPEDII FILMU RELIGIJNEGO mamy też hasła osobowe (np. Jan Paweł II, Kieślowski Krzysztof, Pasolini Pier Paolo, Zanussi Krzysztof, Zeffirelli Franco) oraz hasła rzeczowe (np. Apokalipsa jako temat filmowy, Biblia w filmie, film religijny w kinie amerykańskim, Jezus w filmie, kino metafizyczne, ksiądz w kinie polskim, motywy religijne w westernie europejskim).
Ks. Marek Lis napisał w odredakcyjnym wstępie, iż współredaktorzy inaczej podeszli do tematyki filmu religijnego, w porównaniu z tym, co do tej pory można było spotkać w podobnych publikacjach na całym świecie, i uzupełnili listę haseł, a także pominęli „większość filmów, które sprowadzają religijność do zjawisk etnograficznych bądź szukania sensu życia, komercyjnie eksploatują pseudoreligijne mity i opowieści (np. o zaświatach czy w horrorach)”.
Czytając poszczególne hasła czy omówienia filmów - a jest ich w tym dziele blisko 1700 - można śmiało powiedzieć, że ŚWIATOWA ENCYKLOPEDIA FILMU RELIGIJNEGO Białego Kruka ukazuje z całą pewnością pogłębioną religijność w filmie. Ani u nas w Polsce, ani za granicą nie ukazało się do tej pory dzieło, które można byłoby z nią porównać - zarówno pod względem merytorycznym, jak i edytorskim. Książka, wydana na znakomitym papierze, zawiera blisko 1200 ilustracji, w tym wiele artystycznych fotografii samego mistrza Adama Bujaka. Należy też zwrócić szczególną uwagę na niezwykle przejrzystą grafikę autorstwa Leszka Sosnowskiego, który także opracował układ typograficzny ENCYKLOPEDII KINA. Układ graficzny encyklopedii pozwala na szybkie odnajdywanie haseł. Bardzo pomocny jest tu także sporządzony przez ks. Marka Lisa i Adama Garbicza, znajdujący się na końcu książki, indeks tytułów w brzmieniu oryginalnym (w nawiasie podano tytuły polskie) z odniesieniami do nazwisk autorów, haseł rzeczowych czy osobowych.
ŚWIATOWA ENCYKLOPEDIA FILMU RELIGIJNEGO Białego Kruka stanowi bez wątpienia niezwykle ważny wkład w dziedzinę badań nad filmem religijnym i stanowi olbrzymią pomoc dla katechetów, studentów, a także uczniów liceów i gimnazjów. Wśród haseł odnaleźć można także katechetyczne wykorzystanie filmu.
W przypadku ENCYKLOPEDII KINA słowo wstępne napisał znakomity polski reżyser Andrzej Wajda, natomiast do ŚWIATOWEJ ENCYKLOPEDII FILMU RELIGIJNEGO wydawcy udało się pozyskać Krzysztofa Zanussiego, który napisał m.in.: „Duchowość w filmie na przestrzeni dziejów jest obecna w niewątpliwy sposób, jednocześnie zaś często jest mało znana. Ufam, że niniejsza Encyklopedia posłuży wypełnieniu tej luki, przynosząc przede wszystkim wiedzę faktograficzną: daje szeroki przegląd przykładów filmowych (również spoza kręgu chrześcijaństwa), podejmowanych w nich tematów oraz przypomina twórców, którzy z punktu widzenia duchowości i religii nie powinni pozostawać nieznani”.

ŚWIATOWA ENCYKLOPEDIA FILMU RELIGIJNEGO
wstęp: Krzysztof Zanussi
redakcja: Adam Garbicz
ks. dr Marek Lis

Objętość 664 stron, papier kredowy
210x290 mm, oprawa twarda
cena detaliczna - 159 zł
DLA CZYTELNIKÓW „NIEDZIELI” SPECJALNA PROMOCJA 10% TANIEJ!

ZAMÓWIENIA:
Wydawnictwo Biały Kruk, ul. Szwedzka 38
30-324 Kraków, tel./fax (0-12) 260-32-90
(0-12) 260-32-40
handlowy@bialykruk.pl
www.bialykruk.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Po 85 latach jezuici opuszczają Sekcję Polską Radia Watykańskiego

2024-07-01 21:14

Monika Książek

Po 85 latach jezuici odeszli z sekcji polskiej Radia Watykańskiego. O. Krzysztof Ołdakowski, który jako ostatni jezuita kierował sekcją polską podkreśla, że była to misja bardzo bliska jezuickiemu charyzmatowi, bezpośrednio w służbie Ojca Świętego.

Więcej ...

To nie jest jakiś piknik parafialny, tu jest Ameryczka!

2024-07-01 09:56

Mat. prasowy

Za tydzień rusza Festiwal Życia. Największy religijny festiwal dla młodzieży w Polsce odbędzie się od 8 do 14 lipca w Kokotku na Śląsku. Tłumy młodych katolików z całego kraju, a nawet z bardzo odległych stron świata, już pakują namioty i plecaki, żeby przeżyć jedyny taki tydzień w roku. Co w programie?

Więcej ...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

2024-07-02 06:51
Protest pod Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu w obronie ks. Michała Olszewskiego

Br. Kacper Grabowski CSsR, Radio Maryja

Protest pod Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu w obronie ks. Michała Olszewskiego

Przed Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu zgromadziły się wczoraj tłumy manifestujących w obronie ks. Michała Olszewskiego. Protestujący sprzeciwiali się skandalicznemu traktowaniu zatrzymanego kapłana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska