Reklama

Włochy

Pasolini: „Legalizacja aborcji to legalizacja morderstwa”. Idol lewicy przeciwko aborcji

Włodzimierz Rędzioch

Pier Paolo Pasolini to jedna z najbardziej znanych postaci włoskiej kultury – pisarz, poeta, reżyser filmowy zaangażowany politycznie. Przez lata był on punktem odniesienia dla ludzi lewicy, libertynów, radykałów i to nie tylko swojego kraju ale i na całym świecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Antykonformista, otwarcie deklarujący się i praktykujący homoseksualista budził podziw ale i krytykę, bo łamał nie tylko konwencje i bariery estetyczne ale również obyczajowe. Był zafascynowany seksem i cielesnością ale i śmiercią, którą postrzegał jako pełnię wolności.

A jego dramatyczna śmierć odzwierciedla jego życie: w noc Wszystkich Świętych 1975 r. znaleziono go martwego w nad morzem, w Ostii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W krótkim czasie zatrzymano 17-letniego chłopaka, Giuseppe Pelosiego, który jechał jego samochodem. Chłopak był męską prostytutką i przyznał się do morderstwa. Pasolini miał go zabrać na kolację spod dworca Termini, później pojechali nad morze, gdzie reżyser zaczął się „dobierać się” do Pelosiego. Chłopak miał go wtedy pobić pałką a następnie przejechać jego własnym samochodem. Pelosi został skazany za zabójstwo chociaż wiele lat później zmienił swoją wersję wydarzeń, twierdząc, że Pasoliniego zamordowało trzech nieznanych mu mężczyzn.

Reklama

Przypomniałem historię życia Pasoliniego ponieważ ostatnio pojawiły się na ulicach Rzymu plakaty z jego portretem. W tym roku obchodzimy 100-lecie jego urodzin ale platakty nie nawiązują do tej rocznicy – obok jego twarzy umieszczono słowa reżysera zawarte z jego wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” z 19 stycznie 1975 r.: Jestem przeciwko aborcji. Jestem wstrząśnięty legalizacją aborcji ponieważ uważam to, tak jak wielu, jako legalizaję morderstwa”.

Plakaty przygotowała włoska organizacja „Pro vita e famiglia” (Za życiem i rodziną). Gdy w poprzednich latach ta sama organizacja zorganizowała kampanię przeciwko aborcji rozwieszając platakty ze zdjęciem dziecka w łonie matki, były one zrywane lub polewane farbą przez „nieznanych sprawców”, a środowiska proaborcyjne zmuszały władze miast do zakazywania ich rozpowszechniania. Tym razem, jak tłumaczy Jacopo Coghe z „Pro vita e famiglia” „postanowiliśmy rzucić ‘im’ wyzwanie na ich własnym terenie, robiąc plakaty z cytatem Pasoliniego”. „Obawiają się – dodaje Coghe – że nasze akcje sprowokują ludzie do zmieny poglądów (jak to się już zdarzało). Dlatego musimy kontynuować i stawiać opór przemocy i zastraszaniu. Stawką jest nasza – moja i twoja - wolność opinii i słowa”.

Kto wie, czy zwolennicy aborcji zaczną zrywać plakaty, by „cenzurować” również słowa Pasoliniego, idola liberalno-libertyńskiej lewicy dlatego, że uważał aborcję za morderstwo.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2022-06-08 11:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: powstał kościół z naturalnych materiałów

Karol Porwich/Niedziela

W Ferrarze we Włoszech powstał niecodzienny kościół pw. Jakuba Apostoła. Na zewnątrz wyróżnia się on lekką i falistą strukturą. Z kolei wnętrze powstało z naturalnych materiałów, pochodzących niekiedy z odzysku.

Więcej ...

Jakub Pankowiak o spotkaniu z biskupami: nie było ekscelencji, byliśmy braćmi

2024-11-28 06:31
Jakub Jankowiak, ks. Leszek Gęsiak, bp Artur Ważny

Jasna Góra News, x.com/JasnaGoraNews

Jakub Jankowiak, ks. Leszek Gęsiak, bp Artur Ważny

"Najważniejsze, co się wydarzyło na tym spotkaniu, to że przeszliśmy z roli ofiar do roli partnerów. I że możemy razem działać dla pewnego konkretnego dobra" - mówi Jakub Pankowiak, jeden z inicjatorów listu osób skrzywdzonych przemocą seksualną przez duchownych do Rady Stałej KEP. - Nie było ekscelencji, eminencji, my byliśmy braćmi. To spowodowało, że opadła kurtyna hierarchiczności i rzeczywiście mogliśmy swobodnie porozmawiać - podkreśla.

Więcej ...

Kielce: spotkanie z Alicją Groszek-Rydzek – przewodniczącą strajku szkolnego we Włoszczowie w obronie krzyży

2024-11-28 19:19

Karol Porwich /Niedziela

„Świadoma konsekwencji, jako przewodnicząca razem z całą społecznością uczniowską, co istotne, bo w jedności siła - stanęliśmy w tamtych dniach w obronie symboli i wartości wiary” - mówi KAI Alicja Groszek-Rydzek, która 40 lat temu w grudniu 1984 r. w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie stanęła na czele strajku uczniowskiego w proteście przeciw usuwaniu krzyży ze szkolnych sal. Będzie ona gościem spotkania w Muzeum Diecezjalnym, które odbędzie się 5 grudnia (czwartek) o godz. 17.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z...

Europa

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z...

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Polityka

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Pełnomocnik diecezji tarnowskiej dementuje

Kościół

Pełnomocnik diecezji tarnowskiej dementuje "rewelacje"...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Wiadomości

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...