Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na 2000. urodziny

Rok św. Pawła

Ogłoszenie Roku św. Pawła z okazji dwutysięcznej rocznicy jego urodzin zaproponował 28 lutego kard. Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, który od niespełna dwóch lat jest archiprezbiterem Bazyliki św. Pawła w Rzymie. Zdaniem kardynała, jego propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony Benedykta XVI i jest w tej chwili przedmiotem dyskusji. Rok św. Pawła miałby się rozpocząć 29 czerwca 2008 r. i zakończyć dwanaście miesięcy później.

Unia Europejska

Religia ważna czy nieważna?

Między krajami Unii Europejskiej istnieją znaczące różnice w ocenie znaczenia religii w życiu ich obywateli - wynika z opublikowanych 26 stycznia br. danych urzędu statystycznego Eurostat. Dla 88 proc. Maltańczyków i 87 proc. Polaków religia jest ważna w ich życiu. Natomiast dla 72 proc. Belgów i 70 proc. Czechów religia nie odgrywa żadnej roli. W łonie samych Niemiec stosunek obywateli do znaczenia religii jest bardzo zróżnicowany. Jest ona ważna dla 53 proc. Niemców z zachodniej części kraju, a dla mieszkańców jego wschodniej części - tylko w 26 proc. W Grecji, na Cyprze i Rumunii ich mieszkańcy przykładają dużą wagę do religii w swoim życiu (86 proc.), a dla większości Szwedów i Estończyków (po 69 proc.) oraz Hiszpanów (65 proc.) jest ona bez znaczenia. Średnio dla 53 proc. obywateli UE religia jest ważna, a dla 46 proc. nie ma większego znaczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ukraina

Jubileusz kapłański w Zaporożu

Biskup charkowsko-zaporoski Stanisław Padewski OFMCap obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Uroczystości miały miejsce w Zaporożu, w konkatedrze rzymskokatolickiej pw. Boga Ojca Miłosiernego.
Na Eucharystię przybyli wierni ze wszystkich parafii diecezji oraz z całej Ukrainy i z Polski. Obecni byli także przedstawiciele Episkopatu Ukrainy (wraz z Nuncjuszem Apostolskim na Ukrainie), a Episkopat Polski reprezentował bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap z Drohiczyna. Przybyli także współbracia zakonni Jubilata z wikariuszem prowincji - br. Robertem Cielickim i wiceprowincjałem Ukrainy - br. Błażejem Suską.
Zebranych powitał oraz słowo wstępne wygłosił wikariusz generalny miejscowej diecezji - ks. Jan Sobiło. Mszy św. w koncelebrze 10 biskupów i 50 kapłanów przewodniczył sam Biskup Jubilat. Kazanie wygłosił nuncjusz apostolski na Ukrainie - abp Iwan Jurkowicz. Ukazał on drogę życiową Jubilata i dziękował mu za 30 lat posługi kapłańskiej w Ojczyźnie oraz 20 lat na Ukrainie, dziękował również za wierność powołaniu kapłańskiemu.
Po Mszy św. życzenia Dostojnemu Jubilatowi składali: przedstawiciel władz miejscowych, przedstawiciel Ambasadora RP w Kijowie, Konsul Generalny w Charkowie, wierni z diecezji, rodziny zakonne i bliscy z rodziny Jubilata.
Diecezja charkowsko-zaporoska obejmuje obszar siedmiu województw. Na jej terenie mieszka 18 mln ludzi. W większych miastach i miejscowościach powstają na nowo parafie rzymskokatolickie i miejsca kultu, zniszczone przez rewolucję w 1917 r.

Reklama

O. Jan Maria Sochocki OFMCap

Izrael

Tania sensacja

Izraelski archeolog prof. Amos Kloner uznał za bezsensowny pogląd, jakoby koło Jerozolimy odkryto „grób Jezusa”. Tezę taką lansuje film dokumentalny amerykańskiego reżysera Jamesa Camerona pt. „Lost Tomb of Jesus” (Zaginiony grób Jezusa), który 4 marca miał swoją premierę.
Cameron, który sławę międzynarodową zdobył dzięki „Titanicowi”, nakręcił obecnie obraz mający udowodnić, że w miejscowości Talpiot na przedmieściach Jerozolimy znaleziono grób, w którym miał być pochowany Pan Jezus. Obok Amerykanina nad filmem pracował reżyser izraelski Simcha Jacobovici, i to przede wszystkim on jest zwolennikiem tego poglądu.
W zbiorowym grobowcu znaleziono w sumie 10 osuariów, czyli kamiennych sarkofagów, z których na pięciu wyryto imiona: Jezus, Maria, Józef, Maria Magdalena i Judasz, syn Jezusa. Ten ostatni był, według Camerona i Jacoboviciego, synem Pana Jezusa i Marii Magdaleny. W grobowcu mieli być pochowani jeszcze inni „krewni założyciela chrześcijaństwa”.

Ludzie

Ennio Morricone

Ennio Morricone, włoski kompozytor muzyki filmowej, zdobywca Oscara za całokształt twórczości, wyraził przekonanie, że talent, któremu zawdzięcza swój sukces, jest darem Bożym.
- Nie wiem, czy Najwyższy ma coś wspólnego z tym, co robię. Tak naprawdę, w obliczu wielkich tajemnic, ludzkiej duchowości i mistycyzmu, są to rzeczy maleńkie. Nie wiem więc, czy Najwyższy ma z tym coś wspólnego. Dar Boży to przede wszystkim posiadanie talentu - powiedział kompozytor w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.
Morricone zgodził się z opinią, że udaje mu się łączyć kompozycję z duchowością. - Wiele osób ma mnie za autora mistycznego. Nawet kiedy piszę muzykę rozrywkową, twierdzą, że mam w duszy sacrum - zauważył.
Za swój najlepszy utwór pisany dla kina uważa muzykę do filmu „Misja”. Zapytany o chorał gregoriański, Morricone odpowiedział, że ma on fundamentalne znaczenie, i wyraził ubolewanie, że jest nieobecny w liturgii. Na zakończenie wywiadu kompozytor ujawnił, że jest wierzącym i praktykującym katolikiem.

Krótko

Moskiewski sąd odrzucił 1 marca wniosek o uznanie Polaków zamordowanych przez NKWD w 1940 r. za ofiary represji politycznych.

Polska firma PGNiG kupiła od amerykańskiego koncernu ExxonMobile udziały w dwóch złożach ropy i gazu u wybrzeży Norwegii. Jest to krok w kierunku dywersyfikacji źródeł energii. Koszt transakcji wyniósł blisko miliard złotych.

Z pierwszych stron gazet nie schodzi Iran. Tym razem Teheran ogłosił, że wystrzeli w kosmos pierwszą rakietę. Oficjalnie jest to program badawczy, ale komentatorzy nie mają wątpliwości, że program kosmiczny jest ściśle związany z programem jądrowym.

Masakra muzułmanów w Srebrenicy w 1995 r. była ludobójstwem - orzekł Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze. Odpowiedzialność nie spoczywa jednak na Serbii jako na państwie.

14 osób zginęło w zamachu na bazę wojskową w Bagramie (Afganistan). W tym czasie w bazie przebywał wiceprezydent USA Dick Cheney. Do zamachu przyznali się Talibowie, oświadczając, że celem był Cheney. Wskazywałoby to, że mają dostęp do najściślej strzeżonych informacji, bo taką była wiadomość o wizycie amerykańskiego wiceprezydenta.

Chaled Masza - lider palestyńskiego Hamasu, przez UE i USA uważanego za organizację terrorystyczną, przebywał w Moskwie. To już druga wizyta w tym roku w Rosji Palestyńczyków, którzy nie uznają państwa Izrael. Komentatorzy uważają, że jest to próba zdobycia przez Kreml większych wpływów na Bliskim Wschodzie.

Nie udało się ostatecznie rozbić Al-Kaidy. Brytyjski kontrwywiad ocenia, że zagrożenie terrorystyczne ze strony tej organizacji jest największe od 11 września 2001 r.

Stany Zjednoczone chcą zorganizować w połowie marca w Bagdadzie konferencję na temat zakończenia wojny w Iraku. Zaproszenia na nią otrzymały Iran i Syria.

Poszukiwany listem gończym komunistyczny zbrodniarz Salomon Morel, który uciekł przed procesem do Izraela, zmarł w wieku 87 lat. Morel dowodził obozem w Świętochłowicach i - jak wykazało śledztwo - znęcał się nad więźniami.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty Filip Apostoł

Filip Apostoł

pl.wikipedia.org

Filip Apostoł

Więcej ...

11 lat temu zmarła Maria Okońska – współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia

2024-05-06 11:14
Maria Okońska z mamą

Kadr z filmu „Spełniona w Maryi”

Maria Okońska z mamą

11 lat temu, 6 maja 2013 r., zmarła Maria Okońska, jedna z najbliższych współpracowniczek prymasa Stefana Wyszyńskiego, założycielka Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. „Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” – głosiła jej najważniejsza dewiza.

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?