Reklama

Umie trwać przy cierpiących

Niedziela rzeszowska 40/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wieku 20 lat trudno pochylić się nad tym, co w życiu trudne, co niesie ból.
W radosne życie Ani Pukały z podrzeszowskiego Załęża, jednej z tegorocznych laureatek Samorządowego Konkursu "8 Wspaniałych", nieoczekiwanie wpisała się postępująca, nieuleczalna choroba babci. Ania nie umiała przejść obok tego obojętnie. Od 2 lat całkowicie zaangażowała się w opiekę nad babcią, poświęcając jej swój czas. Dziewczyna każdego ranka, jeszcze przed wyjściem na uczelnię, a przedtem do szkoły, podejmuje obowiązki w domu mieszkających po sąsiedzku rodziców mamy, tj. sprzątanie, pranie, gotowanie i czyni to natychmiast po powrocie. Jak mówi, nie może pozwolić, by dziadek, będący w podeszłym wieku opiekował się obłożnie chorą babcią sam. Ania wraca pamięcią do tego przykrego momentu, kiedy ujawniły się u babci początki choroby Alzheimera. "To było podczas ferii świątecznych. Ubierałyśmy wspólnie choinkę i babcia zaczęła płakać, że coraz bardziej się zapomina - opowiada dziewczyna. Pocieszałam ją, że może nie będzie tak źle, a babcia dalej płakała, że niedługo umrze. Przeżyliśmy wówczas smutno to Boże Narodzenie. Parę tygodni później babcia już leżała. Potem miała operację z powodu ropienia na mózgu". Po powrocie do domu normalnie się poruszała, ale od roku w ogóle nie wstaje z łóżka. Nastąpił częściowy zanik mięśni, a co za tym idzie odleżyny.
Tak jakoś smutno rozmawia się z młodą dziewczyną o chorobie, przemijaniu kogoś dla niej bliskiego, wszak tyle jest weselszych tematów, odpowiednich dla młodych ludzi. Ale to właśnie cała ta trudna sytuacja, krzyż jaki spadł na tę rodzinę, ujawnił w niej najpiękniejsze cechy: wrażliwość i poświęcenie się za wszelką cenę. Ania nie patrzy na to, że jest zmęczona po szkole, że od dźwigania babci kręgosłup zaczął odmawiać posłuszeństwa.
Przez ostatni rok wytrwale przygotowywała się do matury, którą zdała w maju Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie. Kilka tygodni temu Ania Pukała rozpoczęła naukę w 2,5--letniej Szkole Policealnej Pracowników Służb Społecznych w Rzeszowie na kierunku pracownik socjalny, a od października rozpocznie zaoczne studia wyższe z inżynierii ochrony środowiska w Trzcianie k. Rzeszowa, gdzie mieści się filia krakowskiej Akademii Rolniczej.
Do Samorządowego Konkursu "8 Wspaniałych 2002" zgłosiła ją koleżanka z klasy. Opowiedziała o wrażliwości Ani szkolnej pedagog. Ania w swojej skromności nie za bardzo chciała do tego konkursu przystąpić, ale przyjaciółka przekonała ją, że dobro powinno być ukazywane, aby promieniowało. Koleżanki niejednokrotnie zastanawiały się, skąd ona czerpie tyle siły i optymizmu, aby sprostać trudnym obowiązkom, nie załamać się i być radosną na co dzień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kilka słów o życiu zakonnym: czystość to coś więcej niż brak współżycia seksualnego

2025-02-03 08:13

Karol Porwich/Niedziela

Życie w czystości to więcej niż brak współżycia seksualnego. Dotyczy ono przede wszystkim stosunku do Boga i drugiego człowieka: czy szanuję go w jego inności, czy nie próbuję go w jakiś sposób wykorzystać dla własnych celów - powiedział PAP kapucyn, brat Konrad Baran, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Więcej ...

Irlandia: minister kultury zachęcał do świeckiego obchodzenia dnia św. Brygidy

2025-02-03 08:03

Wikipedia

W Irlandii 1 lutego rozpoczyna się wiosna i obchodzony jest "Lá Fhéile Bríde" - Dzień Św. Brygidy. Dla miejscowych katolików była to zawsze znacząca data, ponieważ ta żyjąca na przełomie V i VI w. święta jest współpatronką tego kraju wraz ze świętymi Patrykiem i Kolumbą. Od 2023 jest to święto państwowe w Republice Irlandii, nazwane przez rząd „Dniem św. Brygidy / Imbolc” (ten drugi człon nazwy oznaczał święto pogańskie, związane z nadejściem wiosny). Dzień ten zaczął być wykorzystywany do uczczenia św. Brygidy, ale wyobrażanej jako bogini przedchrześcijańska.

Więcej ...

Warszawa: 11 lutego obchody 33. Światowy Dzień Chorego

2025-02-04 09:04
33. Światowy Dzień Chorego już 11 lutego

Adobe Stock

33. Światowy Dzień Chorego już 11 lutego

W 33. Światowym Dniu Chorego - 11 lutego - centralne uroczystości w Warszawie odbędą się w stołecznym sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. Tego dnia abp Adrian Galbas będzie przewodniczył mszy św. w hospicjum Caritas Archidiecezji Warszawskiej oraz spotka się z chorymi i personelem placówki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Dozór policji i nakaz milczenia… za komentarz o szefie...

Wiadomości

Dozór policji i nakaz milczenia… za komentarz o szefie...

„Błażejki”. Dlaczego święci się świece we...

Kościół

„Błażejki”. Dlaczego święci się świece we...

Błażejowe błogosławieństwo świecami

Wiara

Błażejowe błogosławieństwo świecami

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Skandal w szkole. Nauczyciel bił się w klasie z uczniem

Wiadomości

Skandal w szkole. Nauczyciel bił się w klasie z uczniem