Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowi szafarze

Piotr Lorenc

Bp Grzegorz Kaszak ustanowił dwóch nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Najświętszego Sakramentu. Uroczystość odbyła się 11 czerwca w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu. Do grona szafarzy posługujących w naszej diecezji dołączył Grzegorz Kajca z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sosnowcu – Ostrowach Górniczych i Marcin Kozak z parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu.

Uroczystej liturgii z obrzędem ustanowienia Nadzwyczajnych Szafarzy Najświętszego Sakramentu przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Wspólnie z nim Msze św. sprawował ks. Marcin Lech, diecezjalny moderator szafarzy, który kandydatów do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji przygotował. W liturgii uczestniczył proboszcz miejsca ks. Andrzej Jasiński. Przybył także ks. Krzysztof Bendkowski, proboszcz z Ostrów Górniczych.

W naszej diecezji obecnie posługuje 56 szafarzy. - Posługa szafarza w obecnej formie została ustanowiona przez papieża Pawła VI ze względu na to, że w wielu kościołach brakowało kapłanów do udzielania Komunii św. Oprócz tego szafarze są powołani do udzielania Komunii chorym, którzy przebywają w domach, powiedział ks. Marcin Lech. I dodał, że szafarze w naszej diecezji, by mogli sprawować powierzoną funkcję, są objęci permanentną formacją. - Oprócz rozwoju życia duchowego w parafii spotykamy się 4 razy do roku na dniach skupienia, w których uczestnictwo jest obowiązkowe, zaznaczył diecezjalny moderator.

Na zakończenie uroczystości za udzieloną godność podziękował Marcin Kozak. - Pragniemy serdecznie podziękować za ustanowienie nas Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii św. Będziemy się starać, aby pełniej żyć Ofiarą Eucharystyczną i do niej się upodabniać. Będziemy troszczyć się również zrozumieć duchowe znaczenie i istotę czynności, które będziemy wykonywać. Dziękujemy także naszym wspólnotom parafialnym i proboszczom za obdarzenie nas zaufaniem, powiedział Marcin Kozak.

2022-06-12 15:14

Wybrane dla Ciebie

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54
Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Więcej ...

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

Więcej ...

WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY. List pasterski Metropolity Lubelskiego na Adwent 2022 r.

2022-11-27 16:21

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama