Reklama

Niedziela Lubelska

Z końca świata. Franciszkanki Misjonarki Maryi

Archiwum zgromadzenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszkanki Misjonarki Maryi trafiły do Polski z Indii przez Rosję.


Znamy przykłady, że narodzone na polskiej ziemi zgromadzenie zakonne staje się międzynarodowe. Tak jest w przypadku sióstr nazaretanek czy felicjanek oraz braci albertynów. Osobliwym faktem jest obecność w Polsce dwóch zakonów żeńskich, które przybyły do nas z dalekich Indii. Mowa o Misjonarkach Miłości (św. Matki Teresy z Kalkuty) oraz Franciszkankach Misjonarkach Maryi (FMM).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Początek w Łabuniach

Reklama

Swoje korzenie siostry franciszkanki mają w indyjskim Ootacamund w końcu XIX w. Stamtąd poszły na cały świat, a do Polski trafiły dokładnie sto lat temu. Pierwszym ich domem stały się Łabunie. W tym przypadku Opatrzność posłużyła się rękami bolszewików; zaraz po rewolucji w Rosji władze zaczęły usuwać wspólnoty zakonne. Dwa największe ośrodki służby franciszkanek znajdowały się wtedy w Petersburgu i Odessie. Właśnie stamtąd siostry ewakuowały się do darowanego im przez ród Szeptyckich pałacu w Łabuniach. „Miejscowość z klimatem korzystnym dla zdrowia. Można będzie dokonać tu dużo dobra dla dusz i na pewno nie będzie brakować powołań. W nowym domu w Łabuniach znajdą schronienie siostry, które muszą opuścić Petersburg i Odessę” - popierał lokację zaprzyjaźniony ze zgromadzeniem o. Jacek Woroniecki. Obecnie siostry posługują w kilku miejscach w Polsce, ale ważnym terenem ich misji jest archidiecezja lubelska i sąsiadująca z nią diecezja zamojsko-lubaczowska. W Łabuniach zgromadzenie ma nowicjat, a w Lublinie postulat dla prowincji Europy Środkowej i Wschodniej. Siostry znajdziemy także w parafii św. Barbary w Łęcznej.

Jubileusz 100-lecia obecności sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Polsce to dwudniowe uroczystości w Łabuniach k. Zamościa 29 czerwca i 1 lipca, którym będzie przewodniczył biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek.

W więzieniach i z bezdomnymi

Siostry odnajdują się w różnych dziełach w Polsce. Prowadzą domy rekolekcyjne, w których tworzą dobrą atmosferę dla grup modlitewnych czy odnowy. W Lublinie spotkamy je w miejscach, gdzie ważne jest świadectwo miłosierdzia. S. Marta przekracza mury zakładu karnego i organizuje tam spotkania niosące umocnienie i ożywienie wiary więźniów. S. Irenę wielokrotnie zastać można przy nalewaniu zupy bezdomnym, a s. Magdalenę w gabinecie terapeutycznym. W taką służbę angażowane są już postulantki na pierwszym etapie wtajemniczenia w życie zakonne. Bardzo oryginalną i potrzebną inicjatywą, animowaną przez s. Bożenę, jest projekt Sieć Bakhita, której celem jest zapobieganie współczesnym formom niewolnictwa oraz niesienie pomocy ofiarom handlu ludźmi. W sumie w Polsce posługuje ponad 100 sióstr, wśród nich mamy też zakonnice pochodzące z Konga, Indonezji i Wietnamu. Z kolei siostry urodzone w Polsce są na misjach na wszystkich kontynentach. W trudnej sytuacji powołań radością napawa 7 postulantek i 6 nowicjuszek w prowincji.

Z pomocą dla Ukrainy

Zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie, franciszkanki zrobiły w swoim lubelskim klasztorze miejsce dla uchodźców. To było dla nich oczywiste i wynikało z doświadczenia w innych miejscach na świecie, gdzie przyjmowały samotne kobiety. Od razu pomyślały także o wysyłaniu pomocy do Ukrainy. W pierwszym rzędzie zadbały o swoje placówki za Bugiem. W dalekim Krzywy Rogu w tamtejszej parafii pracuje kilka polskich sióstr, posługują w parafii, prowadzą grupy duszpasterskie od dzieci po dorosłych oraz jadłodajnię dla ubogich. W obliczu wojny nie zamierzają opuszczać już ostrzeliwanego miasta. Do nich skierowany został ostatnio wielotonowy transport humanitarny z Lublina. W pomoc zaangażowały się również siostry z drugiego klasztoru w Ukrainie w Dunajowcach. Zbierane w Polsce produkty kierowane były m.in. do walczących na froncie, a kierowcą był tata jednej z zakonnic.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2022-06-12 21:16

Wybrane dla Ciebie

Panie, niech Twoja łaska będzie dla mnie pomocą na drogach życia

2024-09-12 11:20

Adobe Stock

Jezus uczy, że nasze wyobrażenia o Nim nie pasują w żadnej mierze do prawdziwego Boga. W Jezusie Chrystusie wszystko stało się nowe. Piotr tego jednak nie rozumie. Aby to pojąć, musi się gruntowanie zmienić. Jego „stare” serce, myślenie starymi kategoriami, nie może przyjąć „nowości”, o której mówi Jezus.

Więcej ...

Nowenna do św. Ojca Pio

"Głos Ojca Pio"

Nowenna do św. Ojca Pio odmawiana między 14 a 22 września.

Więcej ...

Wiara Chrystusowa jest żywa

2024-09-15 10:42
Z zamku pielgrzymi przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski

Karolina Krasowska

Z zamku pielgrzymi przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski

„Świadectwem ożywiamy wiarę i polskość". Pod takim hasłem w sobotę 14 września odbyła się doroczna pielgrzymka mężczyzn do Międzyrzecza.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Jezus centrum naszego życia

Wiara

Jezus centrum naszego życia

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Wiara

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...