Reklama

Wiara

30 czerwca

#LudzkieSerceBoga: Święci i ich rozkosze – tu chodzi o ciebie!

Anna Wiśnicka

Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich świętych… To już ostatnie wezwanie litanii i ostatnie nasze czerwcowe rozważanie. Kryje ono w sobie tak wiele treści!

Serce Jezusa, zjednoczenie z Nim na wieczność będzie… rozkoszą. Może nas dziwić nieco użycie tego słowa, które kojarzy nam się przede wszystkim ze sferą zmysłową. Niech więc nas zdziwi. Ma nam bowiem uzmysłowić (sic!), że zbawienie, którego pragniemy, nie będzie tylko „moralnym zwycięstwem”, ale ostatecznym i całkowitym uszczęśliwieniem nas całych. Będzie spełnieniem i nasyceniem wszystkich naszych pragnień i tęsknot. Zjednoczenie z Jezusem „usatysfakcjonuje” nas we wszystkich wymiarach i aspektach naszego człowieczeństwa. Nie tylko duchowo, moralnie czy intelektualnie. Na dodatek – ponieważ Bóg jest nieskończony – nie będzie to „satysfakcja” jednorazowa. Świetnie ujął to C.S. Lewis, fragmenty powieści którego przytoczyliśmy wczoraj, kiedy w zakończeniu sagi, opisując egzystencję zbawionych, „refrenem” swojego opowiadania uczynił wezwanie: „Dalej wzwyż i dalej w głąb!”, sugerując wyraźnie czytelnikowi, że egzystencja ta nie ma w sobie nic statycznego, ale jest niekończącą się podróżą we wciąż przyspieszającym tempie w głąb tego, co Dobre, Prawdziwe i Piękne.

Red.

Serce Jezusa i zjednoczenie z Nim w wieczności będzie więc rozkoszą wszystkich świętych. Najpierw „weźmy na warsztat” owych świętych. W niebie – oprócz samego Boga i Jego aniołów – nie ma i nie będzie nikogo innego, niż święci. Być w niebie, być zbawionym, to znaczy być świętym. I to wcale w pierwszym rzędzie nie jest o naszych zasługach, dokonaniach, wielkich dziełach. Często mówimy o „zdobywaniu” świętości. Ale tak naprawdę, to świętość mamy jedynie utrzymać. Podarowana nam została w godzinie naszego chrztu. Bez naszych zasług, za darmo. Święty jest Bóg. A my nosimy w sobie odblask Jego jedynej świętości. Nad grobem św. Franciszka w Asyżu wisi lampa oliwna, na której ktoś genialny umieścił cytat z „Boskiej komedii” Dantego: „Altro non è che di suo lume un raggio” – „Nie jest niczym innym, jak promieniem jego światła”, co może odnosić się zarówno relacji miedzy Franciszkiem a lampą, jak do relacji miedzy Franciszkiem a Bogiem. Raz po raz tracimy to zapalone w nas za darmo światło świętości, wybierając ciemność grzechu. I raz po raz je odzyskujemy w sakramencie pokuty i pojednania. Dzisiaj jesteś święty, czy potrzebujesz pozwolić Panu na nowo zapalić twoje światło?

Reklama

Nie bez kozery w wezwaniu tym podkreślone zostało, że Serce Jezusa jest i będzie „rozkoszą wszystkich świętych”. Wszystkim razem, bo niebo będzie wielką wspólnotą, wielkim Razem. Dlatego pierwszorzędne znaczenie w naszym życiu ma umiejętność bycia razem, bycia z innymi i dla innych. To „umiejętność” nieba, „ćwiczenia” z bycia zbawionym. Jeśli zamknę się w swoim egoizmie, to na widok nieba sam ucieknę w bezdenną samotność piekła, choćby mnie aniołowie za uszy ciągnęli do szczęśliwej wspólnoty zbawionych.

Ale w tej wielkiej wspólnocie Serce Jezusa będzie też osobistą radością każdego ze zbawionych. Tak osobistą, intymną, jak bardzo każde z nas jest niepowtarzalne i jedyne. Twoja „droga świętości” nie ma być i nie może być kopią czyjejkolwiek innej – choćby to był twój ulubiony święty, czy najlepszy przyjaciel. Twoja droga jest i ma być jedna, jedyna w swoim rodzaju. Niezależnie od tego, ile masz lat, weź dziś do siebie słowa, które papież Franciszek napisał wspominając bł. Carlo Acutisa:

„Nie wpadł w pułapkę. Widział, że wielu ludzi młodych, chociaż zdawali się inni, ostatecznie stają się tacy sami jak pozostali, uganiając się za tym, co narzucają im możni, posługując się mechanizmami konsumpcji i ogłupienia. Tak więc nie pozwalają oni, by rozwinęły się dary, jakie dał im Pan, nie dzielą z tym światem osobistych i wyjątkowych zdolności, jakie Bóg zasiał w każdym z nich. Jak mówił Carlos: «wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jak kserokopie».

Podziel się cytatem

Reklama

Nie pozwól, aby tobie to się przydarzyło. Nie pozwól, by skradziono ci nadzieję i radość, aby cię oszołomiono, chcąc użyć cię jako niewolnika do własnych interesów. Odważ się być kimś więcej, ponieważ twoje życie jest ważniejsze niż cokolwiek innego. Nie musisz posiadać ani udawać. Możesz stać się tym, czym Bóg, twój Stwórca, wie, że jesteś, jeśli przyznasz, że jesteś powołany do wielkich rzeczy. Przyzywaj Ducha Świętego i idź z ufnością do wielkiego celu: świętości. W ten sposób nie będziesz kserokopią. Będziesz w pełni sobą samym” (adhortacja „Christus vivit”, 106-107).

Rozważanie - wersja PDF

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej, a do wykorzystania duszpasterskiego podczas nabożeństw można je pobrać w wersji pdf.


Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#LudzkieSerceBoga
<a href="https://www.niedziela.pl/ludzkieserceboga"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-ludzkieserceboga-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #LudzkieSerceBoga" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#LudzkieSerceBoga
<a href="https://www.niedziela.pl/ludzkieserceboga"><img src="https://www.niedziela.pl/download/banerludzkieserceboga-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #LudzkieSerceBoga" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-06-29 21:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: To pocieszające, kim dla Niego jesteś

Monika Książek

Serce Jezusa, źródło wszelkiej pociechy… W Biblii wielokrotnie mowa jest o pocieszaniu. Temat pociechy powraca raz po raz zwłaszcza u proroków. W proroctwach Izajasza wyróżnia się nawet osobną część, zwaną Księgą Pociechy. Zaczyna się ona od słów: „Pocieszcie, pocieszcie mój lud! - mówi wasz Bóg” (Iz 40,1).

Więcej ...

Toruń: Sfera bajek, baśni i filmów

2022-08-19 10:05

Materiał prasowy

W scenerii średniowiecznego zamku 4 września odbędzie piknik dla dzieci i dorosłych. W programie zaplanowano mnóstwo atrakcji, m.in. parady bajkowych postaci, żywe posągi spektakle, występy klaunów i szczudlarza, warsztaty teatralne i zaplatania wianków i kreatywnych fryzur.

Więcej ...

2 lata temu zmarł Piotr Szczepanik. "Goniąc Kormorany" nadal gra w naszych uszach

2022-08-19 22:55

Karol Porwich/Niedziela

"Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać", "Nigdy więcej" to utwory, które zna cała Polska. Piotr Szczepanik wylansował ballady, które obecnie można określić standardami polskiej piosenki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz

Wiadomości

W wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz

Znany dziennikarz Tomasz Wolny w pielgrzymce na Jasną...

Kościół

Znany dziennikarz Tomasz Wolny w pielgrzymce na Jasną...

Włochy: przygotowania do beatyfikacji papieża Jana Pawła...

Kościół

Włochy: przygotowania do beatyfikacji papieża Jana Pawła...

Kard. Dziwisz: w Łagiewnikach Jan Paweł II postawił...

Kościół

Kard. Dziwisz: w Łagiewnikach Jan Paweł II postawił...

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Wiara

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny....

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kapłańskie odejścia

Kościół

Kapłańskie odejścia

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...

Kościół

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...