Reklama

Kościół

ONZ: 100 mln uchodźców na całym świecie

Karol Porwich/Niedziela

Liczba uchodźców na świecie wciąż rośnie, a ciężar ich przyjmowania ponoszą głównie kraje najuboższe. W tym roku liczba uchodźców przekroczyła 100 mln. „W związku z wojną na Ukrainie, liczba osób zmuszonych do opuszczenia kraju w poszukiwaniu ratunku ujawniła się w całej swej dramaturgii” – powiedziała Radiu Watykańskiemu Chiara Cardoletti, rzecznik prasowy Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR).

Według raportu Global Trends 23 kraje są nowymi obszarami działań wojennych. 83 proc. uchodźców pochodzi obecnie głównie z pięciu krajów: Syrii (6,8 mln), Wenezueli (4,6 mln), Afganistanu (2,7 mln), Sudanu Południowego (2,4 mln) i Birmy (1,2 mln). 100 mln uchodźców w tym roku oznacza 8 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Tylko w 2021 r. odnotowano 40 nowych przypadków nagłych zagrożeń powodujących migracje. Wojna na Ukrainie spowodowała ucieczkę 7 mln ludzi.

Jak stwierdziła Cardoletti, uchodźcy często mają tendencję do pozostawania blisko granic swojego kraju z nadzieją na powrót. „Jedyne pozytywne informacje, to fakt, że po raz pierwszy od wielu lat obserwujemy tendencję do powrotu niektórych uchodźców do domu: ponad 430 tys. osób mogło powrócić do Sudanu Płd., a 310 tys. do Wybrzeża Kości Słoniowej. Są to pocieszające dane, nawet jeśli dla 100 mln ludzi wciąż nie widać rozwiązania” – zaznaczyła rzecznik.

Odnosząc się do procederu deportowania przez Wielką Brytanię uchodźców do Rwandy, Cardoletti zaznaczyła, że jest ona nie do zaakceptowania. „W chwili obecnej kraje najsłabiej rozwinięte, wytwarzające mniej niż 1,3 proc. światowego PKB, przyjmują 27 proc. światowej populacji uchodźców, podczas gdy kraje o wysokim dochodzie przyjęły tylko 17 proc. Fakt, że Wielka Brytania postanowiła uchylić się od odpowiedzialności i odesłać do Rwandy uchodźców, z którymi z łatwością poradziłaby sobie na własnym terytorium, jest zaniedbaniem, którego Wysoka Komisja nie może usprawiedliwić” – podkreśliła rzecznik.

2022-06-16 16:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież sprowadził kolejną grupę uchodźców

Grzegorz Gałązka

Dzięki pomocy papieża Franciszka do Rzymu dotarła druga grupa syryjskich uchodźców. Tym razem jest to dziewięć osób, w tym dwoje chrześcijan. Dzięki zorganizowanemu przez Wspólnotę św. Idziego korytarzowi humanitarnemu przybyli oni do Włoch wczoraj z obozu na greckiej wyspie Lesbos.

Więcej ...

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Więcej ...

Zgierz: 20 lat działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

2022-11-27 18:30

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Reklama