Reklama

Nieść w świat kulturę Zmartwychwstania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Wielkanocne ukazują człowiekowi, że jest on przeznaczony do życia, a nie do śmierci. Śmierć w obliczu zmartwychwstałego Chrystusa jest sprawą wręcz małej wagi! Zmartwychwstanie umieszcza człowieka w wielkiej filozofii życia. Zmartwychwstanie mówi, że każdy człowiek, który odnajduje się w Chrystusie, nie zginie, ale będzie obdarzony życiem wiecznym. Dlatego trzeba, byśmy jak najczęściej myśleli o Chrystusie Zmartwychwstałym. Ta tajemnica pozwoli właściwie przeżywać nasze życie.
Chrześcijanin to człowiek, który powinien nieść w świat kulturę Zmartwychwstania. Polega ona na tym właśnie, że ponad grzechem i śmiercią widzi się coś więcej, że nasze ludzkie słabości lokuje się na właściwym miejscu i nie utożsamia grzechu z grzesznikiem. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na Apostołów. Jak wszyscy ludzie - też byli słabi, grzeszni i niedowierzający słowom Chrystusa. Oni także byli zaskoczeni faktem zmartwychwstania, choć Chrystus przygotowywał ich do tego, a nawet ukazał się niektórym z nich w postaci przemienionej. Pamiętamy jednak, jak to debatowali w drodze do Emaus i jak rozpoznali Pana Jezusa dopiero przy łamaniu chleba (por. Łk 24, 13-35). A przecież zrozumieli - choć nie wszyscy (zob. przypadek Judasza) - że życie każdego człowieka ważniejsze jest dla Pana Boga niż jego grzechy.
Niełatwo jest uwierzyć w Zmartwychwstanie, niełatwo dostrzec rzeczywistość, która objawiła się w fakcie zmartwychwstania Pana Jezusa. Bo przerasta ono ludzki sposób patrzenia na egzystencję człowieka, ukazuje ją w Bożym zamyśle. Jeżeli jednak człowiek potrafi choć trochę odczytać Bożą perspektywę, to jego życie zmienia się. Tak jak zmieniło się życie Apostołów. Ci słabi ludzie, pochłonięci trudnymi ludzkimi sprawami, po spotkaniu zmartwychwstałego Chrystusa zaczęli myśleć inaczej. Weszli w wielką kulturę Zmartwychwstania, która doprowadziła ich, patrząc od strony ludzkiej - do bohaterstwa, a od tej Bożej - do świętości. Po zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a zwłaszcza po zesłaniu Ducha Świętego, stali się ludźmi mocnymi, niezłomnymi w wierze, prawdziwymi wyznawcami Zbawiciela świata. Przeżycie Zmartwychwstania całkowicie odmieniło ich sposób patrzenia na wszystko, co działo się dotychczas, także na to, co było treścią nauczania Chrystusa, którego dotąd nie rozumieli.
Święta Zmartwychwstania Pańskiego to czas, który dokonuje nowej klasyfikacji myślenia, nowego sposobu patrzenia na życie. Jak niegdyś zrewolucjonizowała myślenie człowieka definicja Boga, dana przez Niego samego Mojżeszowi - JESTEM, KTÓRY JESTEM (por. Wj 3,14) - tak i dziś każdy, kto dowiaduje się o zmartwychwstaniu Jezusa, powinien stać się nowym człowiekiem, nowym stworzeniem. Życzę tego serdecznie wszystkim Czytelnikom i Przyjaciołom naszej „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...