Reklama

Apel Lwowian

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwracamy się z gorącą prośbą o modlitewne wsparcie dla parafian kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie.
Kościół ten został zamknięty, jako ostatni we Lwowie, w 1962 r. i zamieniony najpierw na salę zabaw tanecznych i klub Politechniki Lwowskiej, a potem na salę koncertową. Przed wojną we Lwowie było 50 kościołów, a w czasach radzieckich - tylko dwie czynne świątynie. Po rozpadzie ZSRR i uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę nie został oddany wiernym ani jeden z zamkniętych kościołów.
W 1991 r. została zarejestrowana prawnie wspólnota parafialna kościoła św. Marii Magdaleny i od tego czasu trwają starania o zwrot świątyni. Pomimo wielu obietnic ze strony władz i podpisania przez prezydenta postanowienia o zwrocie wiernym zagarniętych przez komunistów świątyń, nie mamy do tej pory żadnego oficjalnego pozwolenia na odprawianie Mszy św. w kościele, a główne wejście do kościoła, do dziś zamknięte i zamurowane, przypomina nam o czasach bezbożnej ideologii.
Nabożeństwa przez 9 lat były odprawiane na stopniach kościoła, a od 2000 r. - najpierw nieregularnie, a ostatnio raz dziennie są odprawiane we wnętrzu świątyni, przy ołtarzu. Dyrekcja sali koncertowej wciąż czyni przeszkody w sprawowaniu kultu. 17 marca o godzinie, kiedy miały się rozpocząć wielkopostne rekolekcje, urządzono w kościele koncert, na który zostali spędzeni wojskowi, studenci szkoły pożarniczej. Wierni trwali pod kościołem, a wojskowi byli przez dyrekcję zatrzymywani w kościele. Przygotowując się do odprawienia rekolekcji na stopniach kościoła, parafianie powiesili nad zamurowanym wejściem krzyż. Po wspomnianym incydencie - 20 marca 2007 r. dyrektor sali koncertowej p. Julian Winnicki zwołał konferencję prasową, na której oczerniał i szkalował parafian oraz obrażał proboszcza parafii - bp. Leona Małego i księży. W odpowiedzi dwie parafianki kościoła św. Marii Magdaleny podjęły protest głodowy. Do poparcia protestu przyłącza się coraz więcej ludzi - razem z głodującymi, nie zważając na odbywające się w kościele próby i koncerty, modlą się parafianie, a kiedy dyrekcja sali koncertowej wyrzuca modlących się z kościoła - oni modlą się na stopniach, mając przed sobą wciąż zamknięte i zamurowane główne wejście, nad którym nadal wisi krzyż.
W dniu dzisiejszym, tj. 23 marca, na balkonie nad krzyżem został zawieszony plakat, informujący obywateli miasta Lwowa o tym, co odbywa się w środku. „My chcemy Boga! Głodujemy! Bronimy kościoła!”. Pod kościołem stali do późna wierni, modląc się i śpiewając pieśni wielkopostne i maryjne. Szczególny wydźwięk w tej sytuacji miała pieśń „My chcemy Boga”...
Również dziś informacje o proteście podało lwowskie Radio MAN, a za nim i inne lokalne rozgłośnie radiowe we Lwowie. Pod kościół przyjechali reporterzy telewizji polskiej. Parafianie zredagowali kolejny list z prośbą o zwrot kościoła - tym razem do prezydenta Wiktora Juszczenki.
Bardzo prosimy o pomoc - o modlitwę w intencji głodujących i w intencji parafii.
Chciałabym zaznaczyć, że kościół św. Marii Magdaleny jest bardzo drogi sercom harcerskim, ponieważ w swoim czasie sprawował tu posługę kapłańską ks. Gerard Szmyd.
Ufamy, że nasz wysiłek i nasze wyrzeczenia nie pójdą na marne, a modlitwy zostaną wysłuchane!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Abp Crepaldi: obecny kształt projektu europejskiego niezgodny z wizją katolicką

2024-04-30 14:29

pixabay.com

Zielony Ład, ataki na własność prywatną, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji - są niezgodne z wizją katolicką - twierdzi w wywiadzie dla portalu „La Nuova Bussola Quotidiana” abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu, który przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate CCEE (Rady Konferencji Episkopatów Europy), w latach 1994-2001 był podsekretarzem, zaś 2001-2009 sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax zdecydowanie krytykuje obecny kształt projektu europejskiego. Przestrzega też przed przekształceniem się europejskiego „marzenia” w ideologiczny europeizm.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego