Reklama

Drogi do (i dla) młodzieży

Niedziela Ogólnopolska 14/2007, str. 30

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga: - Niedziela Palmowa to święto młodzieży. Właśnie młodzież jest przede wszystkim w orbicie kapłańskiej działalności Księdza i towarzyszy od początków kapłańskiej drogi.

Ks. Andrzej Drapała: - Rzeczywiście tak jest. Moje kapłańskie powołanie zrodziło się późno - już po wojsku i podjęciu pracy, gdy na mojej drodze stanął kapłan, który znakomicie pracował z młodzieżą. Było to w rodzinnej parafii Bukowno k. Olkusza, gdzie ks. Stanisław Malec (obecnie proboszcz w Chełmcach, moderator Kościoła Domowego Ruchu Światło-Życie) pracował z grupą oazową. Z tej inspiracji zrodziło się we mnie pragnienie służby młodym właśnie na drodze kapłaństwa. Gdy zapytano mnie w kieleckim seminarium, dlaczego chcę zostać kapłanem, odpowiedziałem, że kocham Boga i młodzież, że chcę nieść Chrystusowe orędzie właśnie do młodzieży. Pan Bóg daje mi siłę do tej pracy już szesnasty rok.

- Dzisiaj jest Ksiądz liderem największego na Kielecczyźnie i uznawanego za najlepszy w Polsce systemu profilaktyki uzależnień. Jakie były etapy dojrzewania tego dzieła?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Najpierw, jako osoba świecka, animowałem grupę modlitewną w rodzinnym Bukownie. Dzięki zrozumieniu ówczesnego rektora WSD ks. prof. Stanisława Czerwika, jako student seminarium w każde wakacje odbywałem kilka turnusów oazowych i podtrzymywałem kontakty z młodzieżą w różnych parafiach. Pracę duszpasterską rozpoczynałem w Białogonie, gdzie byłem współtwórcą Parafialnego Klubu Sportowego „Polonia Białogon” oraz Domu Parafialnego „Alfa i Omega”, co działo się przy wydatnej pomocy parafii, rodziców, miejscowych społeczników. Prowadziłem tam także oazę, ministrantów i inne formy pracy z młodzieżą. Trwało to pięć lat - ok. 300 młodych ludzi uczestniczyło w tych zorganizowanych formach zajęć. Roczna praca w parafii Daleszyce zaowocowała np. powołaniem PKS „Razem”. Mowa tu cały czas oczywiście o współpracy - choćby z obecnym burmistrzem Daleszyc, nauczycielami - oraz o zrozumieniu i wsparciu ze strony księży proboszczów, zarówno w Białogonie, jak i w Daleszycach. Potem było 3-letnie dyrektorowanie w Radiu Jedność i przekształcanie go w Radio Plus. Niby inna specyfika pracy - ale ciągła obecność spraw młodzieży na antenie, emitowanie bloków poświęconych młodzieżowym inicjatywom parafialnym. Właśnie wtedy dostrzegłem wyraźniej problem uzależnień. Rodzajem traumy była śmierć Piotra, „klejarza”, który pomagał przy powstawaniu Ogrzewalni Caritas przy ul. Żelaznej. Z plecaczkiem, z bródką, w ubraniu przesiąkniętym całą tą chemią. Nagle zniknął. Jego śmierć - spłonął niczym żywa pochodnia, podpalony na tyłach radia podczas kłótni o „działkę” z innym narkomanem, wstrząsnęła wieloma ludźmi, także mną. Zrozumiałem, że nie można udawać, iż nie ma problemu, nie można chować głowy w piasek. W audycjach radiowych kontynuowaliśmy tematy uzależnień młodych od środków psychoaktywnych, częstym gościem naszego radia był lekarz wiejskiego ośrodka zdrowia w Bielinach dr Halina Olendzka - dzisiaj posłanka PiS, której wrażliwość na sprawy społeczne była dla mnie bardzo inspirująca. Z tych dyskusji i marzeń rodził się konkretny pomysł pracy z młodymi, z którego powstał obecnie system profilaktyki i terapii uzależnień, popularny w całej Polsce.

- Ale był to już czas, gdy pełnił Ksiądz funkcję wicedyrektora Caritas diecezji kieleckiej.

- Zajmowałem się wówczas różnymi sprawami, ale choćby dzięki organizacji kolonii Caritas nie traciłem z oczu młodzieży. Swoim doświadczeniem i sugestiami wspierał mnie zawsze dyrektor - ks. Stanisław Słowik.
Na bazie istniejącego od 1995 r. Punktu Konsultacyjnego, Caritas powołała w 2002 r. Poradnię Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych, pierwszą tego typu placówkę zakontraktowaną w Kasie Chorych. Skala problemu, z jakim zetknęliśmy się w poradni, zmobilizowała grupę osób wrażliwych na dramaty ludzkie, a w szczególności młodzieży, do stworzenia dla niej dobrej oferty przeciwdziałającej wchodzeniu w narkotyki i alkohol. Z pragnienia niesienia pomocy powstało właśnie Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”, do którego włączyło się wielu partnerów.
I powstał system, który minister Zbigniew Religa i wiceminister Joanna Kluzik-Rostkowska zaproponowali jako wzorcowy przykład profilaktyki dla całej Polski. Kielce pochwaliły się swoim doświadczeniem podczas konferencji w Sali Kolumnowej Sejmu w dniu 21 marca br.
Budowanie systemu ewaluowało do dzisiejszych rozwiązań, które określamy jako „Regionalny System Profilaktyki i Diagnozy Zachowań Problemowych Dzieci i Młodzieży”. Udało się m.in. uruchomić 6 klubów dziecięco-młodzieżowych i młodzieżowych, Zakład Profilaktyki i Terapii Uzależnień NZOZ „Nadzieja Rodzinie” oraz wiele działań profilaktycznych i oświatowych w obrębie województwa świętokrzyskiego. W działalności profilaktycznej trzeba wyróżnić trzy etapy: profilaktykę pierwszorzędową, realizowaną głównie w szkołach i osiedlowych klubach młodzieżowych; drugorzędową - w środowiskach lokalnych, na osiedlach i blokowiskach oraz trzeciorzędową - odbywającą się w Zakładzie Terapii Uzależnień, realizowaną przez „Nadzieję Rodzinie”.
Przykładem tych działań niech będzie proponowanie całego wachlarza warsztatów profilaktycznych poza terenem szkoły, formuła rozwijania zainteresowań i dostarczania wzorców, m.in. w klubach „Młoda Strefa” i „Wolna Strefa”.
Trochę liczb: warsztaty od 4 lat objęły 75 386 osób, z Poradni w ub.r. skorzystało 1037 osób, przynależność do klubów deklaruje 520 młodych osób.

- A co jest w opinii Księdza najważniejsze w pracy z młodzieżą?

- Przede wszystkim być z nimi, być dla nich i oczywiście kochać ich, wierząc w nich.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków!

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...