Reklama

Kościół

Światowa Rada Kościołów wybiera nowego sekretarza generalnego

Logo Światowej Rady Kościołów

materiały prasowe

Logo Światowej Rady Kościołów

Po raz pierwszy od 2018 roku obraduje Centralny Komitet Światowej Rady Kościołów (ŚRK). Podczas spotkania w Genewie, które potrwa do 18 czerwca, zostanie wybrany nowy sekretarz generalny ŚRK. Wybór był planowany na 2020 rok, ale termin kilkukrotnie przesuwano z powodu pandemii koronawirusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponadto Komisja odniesie się do „poważnych kryzysów na świecie”. Jednym z tematów będzie też prawdopodobnie podejście do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w związku z poparciem udzielonym przez patriarchę moskiewskiego Cyryla dla agresji Rosji na Ukrainie. Z tego powodu pojawiły się głosy wzywające do usunięcia tego największego Kościoła członkowskiego z szeregów ŚRK. Obserwatorzy nie spodziewają się jednak większości dla takiego wniosku.

Jednocześnie panuje „nastrój radosnego oczekiwania” na XI Zgromadzenie Ogólne ŚRK, które odbędzie się w Karlsruhe w dniach 31 sierpnia – 8 września.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Funkcja sekretarza generalnego ŚRK jest nieobsadzona od 1 kwietnia 2020 roku. Przez dwie pięcioletnie kadencje sekretarzem generalnym był norweski luteranin pastor Olav Fykse Tveit, który od maja 2020 roku jest biskupem swego Kościoła w Norwegii. Na jego miejsce został wówczas tymczasowo powołany prawosławny duchowny, ks. Ion Sauca z Rumunii, dotychczasowy zastępca sekretarza generalnego.

Na urząd sekretarza generalnego ŚRK proponuje dwoje kandydatów: dyrktorkę ekumenicznej organizacji Churches Together in England (Kościoły Razem w Anglii) Elisabeth Joy z Kościoła syromalankarskiego, która byłaby pierwszą kobietą sprawującą tę funkcję, oraz pastora Jerry’ego Pillaya, historyka Kościoła na uniwersytecie w Pretorii i członka Kościoła prezbiteriańskiego w RPA.

Na początku posiedzenia Centralnego Komitetu delegaci we wspólnym nabożeństwie uczcili pamięć zmarłego 1 czerwca w wieku 71 lat prawosławnego metropolity Genadiusza (Limouriosa) z Sasimy. Duchowny z Patriarchatu Konstantynopola pełnił w minionych latach liczne funkcje, m.in. w ŚRK oraz w Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). Przez kilka lat był on współsekretarzem i członkiem Wspólnej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem rzymskokatolickim i prawosławnym. Ostatnio jako wiceprzewodniczący Centralnego Komitetu ŚRK metropolita kierował też pracami komitetu przygotowującego najbliższe zgromadzenie ogólne ŚRK w niemieckim Karlsruhe.

Reklama

Światowa Rada Kościołów ma swoją siedzibę w Genewie. Powstała w 1948 roku w Amsterdamie, jej członkami było wówczas 147 Kościołów. Obecnie skupia 352 Kościoły ewangelickie, prawosławne, anglikańskie, wschodniochrześcijańskie i starokatolickie z ponad 120 krajów, liczących łącznie blisko 580 mln wiernych. Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 roku blisko z nią współpracuje.

Podziel się cytatem

Na obrady zgromadzenia generalnego ŚRK na przełomie sierpnia i września przyjedzie do Karlsruhe delegacja watykańska z przewodniczącym Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurtem Kochem. List z pozdrowieniami dla uczestników obrad skieruje papież Franciszek.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2022-06-17 13:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rada Kościołów Bliskiego Wschodu wzywa do solidarności z Libanem

Rada Kościołów Bliskiego Wschodu apeluje do świata o solidarność z Libanem. Wskazuje, że po wybuchach, które dwa tygodnie temu zniszczyły Bejrut, powodując ok. 200 ofiar, tysiące rannych i setki tysięcy ludzi pozbawionych dachu nad głową, sytuacja jest naprawdę tragiczna. „Kraj jest na kolanach, lokalne Kościoły nie są w stanie same sprostać dziełu odbudowy” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Rouphael Zgheib.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...