„Każda rodzina na świecie może więc wziąć udział w tym spotkaniu, zaplanowanym w szóstą rocznicę «Amoris laetitia» i cztery lata po «Gaudete et exsultate»” - podkreślił to papież Franciszek w swoim przesłaniu wideo. „Tym razem - dodał papież - będzie to zrządzenie Opatrzności, aby zrealizować ogólnoświatowe wydarzenie, w którym będą mogły wziąć udział wszystkie rodziny, które chcą czuć się częścią wspólnoty kościelnej”.
Franciszek zachęcił wspólnoty diecezjalne, aby w miarę możliwości zaplanowały inicjatywy oparte na temacie Spotkania. „Proszę was, abyście byli żywiołowi, aktywni i kreatywni, abyście organizowali się wraz z rodzinami, zgodnie z tym, co będzie miało miejsce w Rzymie. Jest to cenna okazja, aby z entuzjazmem poświęcić się duszpasterstwu rodzin: małżonkowie, rodziny i duszpasterze razem. Odwagi, dlatego drodzy duszpasterze i drogie rodziny, pomagajcie sobie nawzajem w organizowaniu spotkań w diecezjach i parafiach na wszystkich kontynentach. Życzymy udanej podróży na następne Światowe Spotkanie Rodzin!” – powiedział Ojciec Święty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Do Światowego Spotkania Rodzin Franciszek odniósł się po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” 19 czerwca: „Dziękuję biskupom, proboszczom i pracownikom duszpasterstwa rodzin, którzy zwołali rodziny na chwile refleksji, celebracji i świętowania. Przede wszystkim dziękuję małżonkom i rodzinom, które będą dawać świadectwo o miłości rodzinnej jako powołaniu i drodze do świętości. Dobrego spotkania!” - życzył papież.
X Światowe Spotkanie Rodzin rozpocznie się w środę 22 czerwca Festiwalem Rodzin w obecności Ojca Świętego w watykańskiej Auli Pawła VI. Tam też będą się odbywać wszystkie konferencje i panele dyskusyjne.
W czwartek 23 czerwca tematem dnia będzie miłość rodzinna. Po pierwszej konferencji pt. „Kościół domowy i synodalność”, dwa panele dyskusyjne podejmą temat: „Małżonkowie i kapłani razem w budowaniu Kościoła” oraz „Młodzi i osoby starsze razem dla Kościoła jutra”. Po drugiej konferencji „Towarzyszenie w pierwszych latach małżeństwa” odbędą się dwa kolejne panele: „Miłość rodzinna w czasie próby” (mowa będzie m.in. o zdradzie małżeńskiej i porzuceniu) oraz „Towarzyszyć ojcostwu i macierzyństwu” (w tym również o adopcji). Dzień zakończy się koncertem i zwiedzaniem Pałacu Laterańskiego.
Reklama
Tematem piątku 24 czerwca będzie powołanie. Pierwsza konferencja dotyczyć będzie tożsamości i misji rodziny chrześcijańskiej. Nastąpią po niej dwa panele „Być chrześcijaninem w erze cyfrowej” oraz „Powołanie i misja na peryferiach egzystencjalnych” (wśród migrantów, osób pogrążonych w nałogach, gdy w rodzinie panuje przemoc”. Po drugiej konferencji tego dnia „Katechumenat małżeński” odbędzie się panel na temat formacja osób towarzyszących i wychowawców, a następnie przejazd do parafii rzymskich, w których odbędzie się panel o komunii rodzinnej „w stylu komunii kościelnej”.
Tematem soboty 25 czerwca będą „drogi świętości”. Dzień rozpocznie adoracja eucharystyczna, po której uczestnicy spotkania wysłuchają konferencji „Beltrame Quattrocchi: Rodzina drogą świętości”. Dróg świętości dotyczyć będzie też przedostatni panel dyskusyjny, a na ostatnim zostanie przedstawione subsydium o Świętych Małżonkach Beltrame Quattrocchi. Wieczorem na placu św. Piotra papież odprawi Mszę św. dla uczestników spotkania.
W niedzielę 26 czerwca ponownie zgromadzą się oni na placu św. Piotra, by wziąć udział w modlitwie „Anioł Pański” i wysłuchać papieskiego przesłania dla rodzin.
Na Spotkanie udała się też delegacja Kościoła w Polsce. W jej składzie znajduje się pięć małżeństw z kilku diecezji z bp Wiesławem Śmigilem, przewodniczącym Rady ds. Rodziny KEP, biskupem sosnowieckim Grzegorzem Kaszakiem, członkiem Rady ds. Rodziny, ks. Przemysławem Drągiem i ks. Robertem Wielądekiem (ustępującym i nowym dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin) oraz Beatą Choroszewską, krajową doradczynią życia rodzinnego.
Do Rzymu udał się ponadto wraz z 50 przedstawicielami rodzin polonijnych z całego świata bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Obecna jest także rodzina z Ukrainy, której pobyt w Rzymie sfinansował Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Światowe Spotkania Rodzin zainicjował św. Jan Paweł II. Pierwsze odbyło się w Rzymie w 1994 r. pod hasłem „Rodzina sercem cywilizacji miłości”. Kolejne organizowane są zazwyczaj co trzy lata. X Światowe Spotkanie Rodzin zakończy trwający od 19 marca 2021 r. Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Hasłem spotkania są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”. Światowe Spotkania Rodzin mają na celu prowadzenie dialogu, ukazywanie roli rodziny w ewangelizacji, a także umocnienie tożsamości rodziny.