Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Andrespol: nie ma piękniejszej świątyni, niż człowiek!

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wybudowaliście przepiękny kościół – ksiądz proboszcz mówił o wielkim trudzie, z jakim budowaliście tę świątynię, ale chcę wam powiedzieć, że nie ma piękniejszej świątyni, niż człowiek. Najpiękniejszym i najważniejszym tabernakulum jest człowiek! – mówił metropolita łódzki.

Niedzielnym uroczystościom konsekracji kościoła i ołtarza w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Andrespolu przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś. Eucharystię koncelebrował ks. kan. Marian Górka, proboszcz parafii, oraz księża z dekanatu Łódź Olechów. Na wspólnej modlitwie obecnych było bardzo wielu parafian, którzy własną pracą przyczynili się do budowy świątyni oraz upiększania jej wnętrza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zgromadziliśmy się tutaj, aby podziękować, uwielbić Boga za to wielkie wspólne dobro – duchowe i materialne, którego najwymowniejszym znakiem jest ta świątynia. Prosimy księdza arcybiskupa by w naszym imieniu tej naszej wspólnoty swoją posługą biskupią i sakramentalną oddał na wyłączność Bogu tę świątynię. Jest ona nade wszystko owocem żarliwej modlitwy, cierpliwej pracy, bezinteresownej ofiarności tak wielu ludzi, którzy od początku istnienia parafii nieustannie się tutaj gromadzą i ciągle budują to duchowo – materialną świątynię. – mówił podczas powitania ks. kan. Marian Górka – proboszcz parafii w Andrespolu.

Reklama

Po słowach wprowadzenia metropolita łódzki odmówił modlitwę błogosławieństwa i poświecił mury kościoła oraz ołtarz do sprawowania Najświętszej Ofiary.

O poszczególnych etapach konsekracji Kościoła, które nawiązują swoją kolejnością do liturgii Sakramentu Chrztu Świętego mówił w swojej homilii metropolita łódzki. – wszystkie te znaki chcą pokazać jak dalece to wydarzenie – konsekracji kościoła – jest analogiczne do Chrztu Świętego każdego z nas. Pierwszym znakiem było pokropienie tej świątyni, nas wszystkich i nowego ołtarza – tak, jak pierwszym znakiem Chrztu jest polanie wodą głowy człowieka. Drugim znakiem będzie namaszczenie ołtarza i namaszczenie ścian kościoła w czterech miejscach – tak, jak my też byliśmy namaszczeni Krzyżem we Chrzcie, a potem ponownie w Bierzmowaniu. Kolejnym znakiem będzie rozświetlenie tej świątyni światłem. Wniesiemy światło i zapalimy świece – tak, jak dobrze pamiętacie przy Chrzcie Świętym, ostatnim wydarzeniem w tej liturgii jest wręczenie zapalonego światła rodzicom chrzestnym dziecka. Jest jeszcze znak otrzymania białej szaty – nasz ołtarz też będzie nakryty białym obrusem. Wszystko dlatego, byśmy zobaczyli, że konsekrowanie tej pięknej budowli ma sens o tyle, o ile my wszyscy tu obecni żyjemy swoim własnym Chrztem. – zauważył abp Ryś.

Reklama

- Wybudowaliście przepiękny kościół – ksiądz proboszcz mówił o wielkim trudzie, z jakim budowaliście tę świątynię, ale chcę wam powiedzieć, że nie ma piękniejszej świątyni, niż człowiek. Najpiękniejszym i najważniejszym tabernakulum jest człowiek! – podkreślił łódzki pasterz.

- Dlaczego człowiek jest najpiękniejszą świątynią? – pytał hierarcha. - Dlatego, że człowiek jest wolny! Dlatego, że człowiek - ponieważ jest wolny - potrafi kochać i przyjmuje Boga do siebie w swojej wolności i swoją miłością. Tego nie potrafi żaden kamień – nawet najpiękniej ułożony, nawet najpiękniej ozdobiony, nawet kamień przez Pana Boga stworzony. Kamień jest kamieniem. Wy jesteście najpiękniejszą świątynią Jezusa, wy jesteście najpiękniejszym tabernakulum, a piękno tego miejsca ma tylko wyrażać całą prawdę o tym, jak wy jesteście świątyniami Boga, jak żyjecie własnym chrztem. – zaznaczył kaznodzieja.

- Ten ołtarz będzie namaszczony – my wszyscy byliśmy namaszczeni we chrzcie, w bierzmowaniu i zobaczcie, nie wyobrażamy sobie myśleć i traktować tego ołtarza inaczej jak tylko jako rzecz, jako rzeczywistość, która jest oddana całkowicie Bogu. Nikt sobie nie wyobraża, by na tym ołtarzu robić imprezę i zamiast Ciała i Krwi Chrystusa kłaść na nim wódkę. Wszyscy mamy wyczucie co do inności tego miejsca, skoro zostało namaszczone. Chrześcijanin jest kimś takim pomazanym - namaszczonym Duchem Świętym. – dodał metropolita łódzki.

Po zakończeniu homilii i wyznaniu wiary, zebrani odśpiewali litanię do wszystkich świętych, po której metropolita łódzki odmówił modlitwę konsekracyjną i olejem krzyżma namaścił ołtarz, a współkonsekratorzy także ściany kościoła. Następnie na ołtarzu zostało spalone kadzidło i okadzony ołtarz jak i cały kościół. Ostatnim elementem konsekracji, było zapalenie świec na ołtarzu i Zacheuszkach zawieszonych na ścianach świątyni, oraz zapalenie świateł. Tak zakończył się obrzęd konsekracji kościoła. Po Komunii Świętej odśpiewano uroczyste Te Deum, dziękując Bogu za dzisiejszą uroczystość.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Andrespolu została erygowana przez arcybiskupa Władysława Ziółka 11 września 1994 roku. W kwietniu 2000 r. przystąpiono do budowy nowej świątyni wg projektu arch. Aleksego Dworczaka i inż. Janusza Freya. Kościół trzynawowy z boczną kaplicą dedykowaną św. Franciszkowi, która wykorzystywana jest do liturgii w dni powszednie. W bryłę świątyni wkomponowana jest wieża z krzyżem. Kościół oddany do użytku i poświęcony 4 V 2003 r. przez abpa Władysława Ziółka, a konsekrowany przez arcybiskupa Grzegorza Rysia 19 czerwca 2022 roku.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-21 14:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Obchody uroczystości Wojska Polskiego

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Jak nie zmarnować Wielkiego Postu?

Bozena Sztajner/archiwum Niedzieli

Czy w ogóle zauważamy, że powoli mija nam czas kolejnego Wielkiego Postu? Czy ma on szansę nas obudzić, zatrzymać w codziennym pędzie? Jak z perspektywy duszpasterzy i świeckich wygląda tych kilka tygodni?

Więcej ...

Odkryli powołanie do miłości

2025-04-03 23:38
Rekolekcje PZC

s. Joanna Smagacz

Rekolekcje PZC

Wieloletnią tradycją Caritas Diecezji Rzeszowskiej jest organizowanie wielkopostnych rekolekcji dla członków Parafialnych Zespołów Caritas. W 2025 r. takie rekolekcje zostały przeprowadzone podczas 3 weekendów w ośrodku w Myczkowcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!