Reklama

Niedziela Legnicka

Pogrzeb śp. ks. kan. Władysława Janickiego

Dzień 20 czerwca 2022 r., był dniem uroczystości pogrzebowych śp. (emerytowanego) kan. gremialnego Legnickiej Kapituły Katedralnej ks. Władysława Janickiego.

Miejscem Mszy i modlitwy pogrzebowej była bazylika św. Piotra i Pawła w Strzegomiu, przy której, w niedalekiej odległości mieszkał przez ostatnie lata swojego życia na emeryturze ks. Kanonik.

Uroczystości przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk, w gronie 20 koncelebransów i licznego grona wiernych, które tworzyły osoby miejscowej parafii, jak również z tych w których Zmarły pracował wcześniej.

Żegnany był przez przedstawicielkę Rady Parafialnej; ks. Jana Pazgana proboszcza parafii Rudna, która była dla Zmarłego ostatnią przed przejściem na emeryturę; ks. Marka Babuśkę proboszcza parafii w Strzegomiu. Odczytane zostały także kondolencje przesłane przez Biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, oraz ks. Adama Golca pallotyna, obecnie pracującego w Rzymie, a pochodzącego z Damianowa, filii parafii w Konarach, w której ks. Władysław był proboszczem.

- Wszystko jest łaską Boga. Jego łaską jest też to, że mogliśmy być świadkami pięknego, niezwykle ofiarnego kapłańskiego życia ks. Władysława Janickiego, przyjaciela Jezusa i przyjaciela ludzi. Dlatego gromadzimy się aby podziękować za jego spełnione życie - mówił biskup świdnicki Marek Mendyk podczas sprawowanej Eucharystii.

- Rok temu cieszyliśmy się z nim 80. rocznicą urodzin. Przeżywał ją bardzo, wzruszał się, cały czas tylko dziękował. Ileż miał powodów do podziękowań: za swoje życie, za kapłaństwo, za rodziców, za rodziny. Zawsze budowaliśmy się jego postawą. Dzisiaj licznie uczestniczymy w ostatnim pożegnaniu. Nie rozpaczamy. Bo w duchu wiary przyjmujemy że ta ofiara się Panu Bogu się podoba i przyjmuje go do siebie. Drogi ks. Władysławie. Chcemy żebyś wiedział, że na długo pozostaniesz w naszych sercach. Modlimy się za ciebie, by Nieśmiertelny Król wieków, przyjął cię do swoich przyjaciół w niebie. Ale też prosimy, wstawiaj się za nami, bo teraz możesz więcej niż wtedy, kiedy byłeś pośród nas, kiedy z nami się modliłeś, do nas uśmiechałeś… Wstawiaj się za nami, abyśmy do końca swoich dni, wypełnili swoje życiowe powołanie. Do zobaczenia w gronie przyjaciół Boga w niebie – dodał Bp Marek.

Reklama

śp. ks. Władysław Janicki - urodził się w 1941 r. w Gogołowie (diec. przemyska). W 1948 r. rozpoczął naukę w SP w Poniatowicach. W 1955 r. rozpoczął naukę w LO w Sycowie. W 1959 r. po zdaniu matury, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wyświęcony na kapłana został 29 czerwca 1965 r. przez bpa Pawła Latuska, w Poniatowicach, w nowo wybudowanym wtedy kościele.

Jako wikariusz pracował w parafiach: w Miliczu (1965-68), pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie (1968-73), Wrocławiu-Leśnicy (1973-77) i w Sycowie (1977). W tym samym roku przybył do parafii w Konarach, w której od 1978 r. został ustanowiony proboszczem. Pracował w niej przez 24 lata. W międzyczasie, za gorliwą pracę duszpasterską odznaczony został tytułem kanonika EC (1985 r.) i RM (1990 r.). Natomiast w nowo utworzonej diecezji legnickiej, został włączony do grona kanoników honorowych (2004 r.) a następnie gremialnych Kapituły Katedralnej (2011 r.)

W 2001 r. został przeniesiony i objął probostwo w parafii w Rudnej, które pełnił do roku 2016, kiedy przeszedł na emeryturę. W międzyczasie, szczególnie uroczyście obchodził w 2015 r. Złoty Jubileusz Kapłaństwa, w parafii w Konarach, jako pierwszej w której został ustanowiony proboszczem.

Na emeryturze, osiadł w Strzegomiu i w tamtejszej bazylice, służył w miarę swoich sił posługą kapłańską.

15 czerwca 2022 r., w 81 roku życia i 57 roku kapłaństwa, został odwołany do wieczności.

Po uroczystościach pogrzebowych, trumna z jego ciałem, została złożona do grobu na cmentarzu przy ul. Świdnickiej w Strzegomiu.

Zmarłego ks. Kanonika polecamy pamięci modlitewnej i składamy wyrazy współczucia Wszystkim których ta śmierć dotknęła.

Reklama


  

Zobacz zdjęcia: Msza pogrzebowa śp. Ks. Janickiego


2022-06-21 19:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Śp. abp Stanisław Nowak był człowiekiem bez reszty oddanym Kościołowi, Ojczyźnie i Maryi

Karol Porwich/Niedziela

Zakończyły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe śp. abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolity częstochowskiego, człowieka bez reszty oddanego Kościołowi i Ojczyźnie. Zgodnie ze zwyczajem odbywały się na Jasnej Górze i w archikatedrze. Ciało zmarłego w niedzielę 86-letniego abp. seniora zostało złożone w krypcie biskupów częstochowskich w podziemiach bazyliki archikatedralnej.

Więcej ...

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

Więcej ...

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...