W dniach 9-10 lutego 2006 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy urzędzie Marszałka Senatu VI kadencji. Rada ta jest powołana na mocy uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z 21 czerwca 2002 r., także jako wypełnienie zobowiązań Senatu wobec przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą oraz organizacji działających na ich rzecz, poczynionych przez przedstawicieli Senatu w czasie II Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy oraz na plenarnym posiedzeniu Senatu RP 30 kwietnia 2002 r., w całości poświęconym debacie polonijnej. Zadaniem Polonijnej Rady Konsultacyjnej jest wyrażanie opinii w sprawach istotnych dla Polonii i Polaków za granicą, na temat projektów aktów normatywnych dotyczących Polonii i Polaków za granicą oraz kierunków działań Senatu i jego organów w sprawach Polonii i Polaków za granicą.
13 marca 2007 r. Polonijna Rada Konsultacyjna zgromadziła się na II sesji w Senacie RP pod przewodnictwem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.
Członkowie Rady Konsultacyjnej podkreślali znaczenie i potrzebę szybkiego uchwalenia ustaw dotyczących Polonii, zwłaszcza Karty Polaka, która dla wielu będzie dokumentem przynależności do narodu polskiego.
BP RYSZARD KARPIŃSKI, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji, omówił działalność Kościoła na rzecz Polonii i Polaków za granicą oraz poruszył problemy wymagające większej współpracy z przedstawicielami różnych resortów naszych władz. Do nich należą np. szkoły prowadzone przez polskie misje katolickie czy parafie. Wystarczy wspomnieć, że 80% polskich dzieci i młodzieży w Europie Zachodniej korzysta z polskich szkół uzupełniających, prowadzonych przez polskie misje katolickie, bez żadnych subsydiów ze strony władz RP. W niektórych szkołach brak jest nauki religii, mimo że rodzice sobie tego życzą. Pożądana jest większa współpraca w organizowaniu uroczystości patriotycznych z okazji świąt narodowych, takich jak np. 3 Maja czy 11 Listopada. Pożądana jest także interwencja władz polskich, aby duszpasterze polscy mogli otrzymywać wizy na dłuższy pobyt w tych krajach, gdzie są one wymagane.
R. K.
Pomóż w rozwoju naszego portalu