Reklama

Akademia odpowiedzialności

Niedziela Ogólnopolska 17/2007, str. 25

Obserwując życie współczesnej polskiej szkoły, można zauważyć zarówno wiele pozytywnych, jak i negatywnych zjawisk. Media coraz częściej informują o zaskakujących wydarzeniach, jakie mają miejsce w środowisku szkolnym, przedstawiając nie najlepszy obraz sytuacji, niestety, często odpowiadający rzeczywistości. Wydaje się, że wyobraźnia młodych ludzi niekiedy nie ma granic. Rodzina - najważniejsze środowisko w życiu każdego człowieka, musi stać się też siłą szkoły.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Negatywne zachowania młodzieży z czasów szkolnych często utrwalają się w dorosłym życiu, a braki w wychowaniu i edukacji prowadzą do wytworzenia się coraz większej przepaści pomiędzy ludźmi wykształconymi i zamożnymi a ludźmi niewykształconymi i biednymi - przepaści zwykle niepokonywalnej. Dlatego współczesna polska szkoła musi szukać rozwiązań i pomysłów, które choćby w najmniejszy sposób przyczynią się do poprawy sytuacji - wszczepią młodym ludziom zapał do nauki i rozwoju, a człowieka uczynią odpowiedzialnym za swoje życie. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest pokazanie młodym ludziom wzorca prawidłowej rodziny (jeśli nie mają go w domu) bądź umocnienie już posiadanych, pozytywnych rodzinnych doświadczeń. Szkoła w tym zakresie musi wspierać rodzinę w trzech perspektywach: rodzinę funkcjonującą w doświadczeniach i wspomnieniach młodych ludzi, rodzinę taką, jaka jest - tu i teraz, oraz rodzinę przyszłości, jaką w perspektywie uczniowie założą i która będzie szansą na poprawę sytuacji całego społeczeństwa.
Bardziej od akcji potrzebne są rozwiązania systemowe, angażujące wszystkie podmioty zainteresowane procesem edukacji. Celem ich działania powinno być uświadomienie młodym ludziom faktu, że pomimo trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej, a w konsekwencji utrudnionym dostępie do edukacji, można przezwyciężać trudności. Każdy mały krok w tym kierunku jest ważny i potrzebny, bo przybliża do osiągnięcia celu. Jednym z przykładów takich inicjatyw jest nowy projekt realizowany przez Centrum Służby Rodzinie w Łodzi, które w 1998 r. powołał Arcybiskup Łódzki. Jak większość programów Centrum, ten również finansowany jest przez dotacje publiczne pozyskiwane w konkursach dla organizacji pozarządowych. Tym razem instytucją wspierającą jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, które dystrybuuje środki Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt nosi nazwę „Szkolna Akademia Innowacji i Odpowiedzialności” i zdobył pierwsze miejsce w konkursie, na 65 podmiotów zakwalifikowanych do oceny merytorycznej.
Głównym celem trwającego 13 miesięcy projektu jest wsparcie wybranych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta Łodzi. Projektem objęta zostanie zarówno infrastruktura szkoły, jak i nauczyciele, uczniowie i rodzice. Projekt jest inspirowany nauczaniem Jana Pawła II oraz zawiera wiele elementów systemowych rozwiązań prorodzinnych, wypracowanych z udziałem różnych środowisk w Centrum Służby Rodzinie. Wszystkie działania mają zmierzać do zmiany oblicza placówek na miejsca przyjazne rodzicom, uczniom i nauczycielom.
W ramach „Szkolnej Akademii Innowacji i Odpowiedzialności” dla uczniów organizowane będą m.in. zajęcia pozalekcyjne i warsztaty - jednym z tematów jest odpowiedzialne rodzicielstwo. Tym uczniom z biednych rodzin, których nie będzie stać na dojazd na zajęcia pozaszkolne i warsztaty, Centrum zrefunduje koszty przejazdu. Również nauczyciele będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach przygotowanych specjalnie dla nich, dotyczących np. edukacji przez zabawę, radzenia sobie z trudnymi uczniami, współpracy szkoły z rodziną. Dla szkół zakupiony zostanie sprzęt sportowy, książki i inne pomoce dydaktyczne. Zostaną też wydane publikacje, m.in. poradnik dla uczniów, w którym poruszone będą najważniejsze zagadnienia dotyczące młodych ludzi. Znajdziemy tam zarówno informacje na temat metod rozpoznawania płodności, jak i radzenia sobie w sytuacjach najtrudniejszych.
Liczymy na to, iż efektem programu będzie wyrównanie szans między uczniami biednymi a bogatymi oraz pochodzącymi zarówno z rodzin dysfunkcyjnych, jak i prawidłowych, aby wszyscy mogli zrealizować pragnienia dotyczące własnej rodziny i pracy, bez względu na ograniczenia. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, skutkiem może być porzucanie szkoły, niechęć do dalszej nauki, a ostatecznie niezdolność do uczenia się w przyszłości. Takie konsekwencje wpływają na zdolność do założenia silnej rodziny, a to w prostej linii przekłada się na kondycję całego społeczeństwa.
Stawiamy na dobrze pojmowaną innowację i odpowiedzialność: rodzice odpowiedzialni za szkołę, nauczyciele - za uczniów, uczniowie - za swoje życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Stanisław, Biskup i Męczennik

Konfesja św. Stanisława w Katedrze na Wawelu

I, Bogitor / pl.wikipedia.org

Konfesja św. Stanisława w Katedrze na Wawelu

Św. Stanisław urodził się między 1030 a 1035 r. w Szczepanowie. Na miejscu, gdzie znajdował się dom rodzinny Świętego postawiono kaplicę.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

Kosowo/ Szefowa MSZ: Rosja przeprowadziła atak hybrydowy na nasz kraj

2024-05-08 07:20

Adobe Stock

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...