Reklama

Intronizacja obrazu Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 7 i 8 września br. Hrubieszów i w pewnym sensie cała diecezja zamojsko-lubaczowska przeżywały intronizację słynącego cudami i łaskami, starodawnego obrazu Matki Bożej Pocieszenia - Sokalskiej. Ten wyjątkowy wizerunek Pani Ruskiej Częstochowy znajdował się od 1951 r., a więc od bolesnego tzw. wyrównania granicy wschodniej, w klasztorze ojców bernardynów w Krakowie i czekał na lepsze czasy.
Do Hrubieszowa Maryja w znaku Obrazu Sokalskiego przybyła, zatrzymując się po drodze w Tarnowie, Rzeszowie, Przeworsku i Zamościu. W sobotę 7 września o godz. 16.00. Pani Sokalska została, gestem wręczenia kluczy do bram miasta, powitana przez władze samorządowe na granicy Hrubieszowa, a następnie w korowodzie samochodów przybyła do kościoła św. Mikołaja i została powitana przez dziekanów dekanatów hrubieszowskich: ks. kan. Kazimierza Gawlika i ks. kan. Andrzeja Puzona. Stąd po krótkim czuwaniu, w uroczystej procesji pod przewodnictwem bp. Jana Śrutwy i Prowincjała Ojców Bernardynów o. Romualda Kośli, została ulicami miasta przeniesiona do nowego domu - kościoła św. Stanisława Kostki na Skarpie nad Huczwą. Mieszkańcy Hrubieszowa z wielką radością witali swoją Matkę: dzieci, młodzież, rodzice, burmistrz Jarosław Woźniak i kustosz nowego sanktuarium o. Gabriel Kudzia. Wśród witających byli także obecni mieszkańcy Sokala, jak również dawni sokalalanie, którzy w wyniku zawirowań dziejowych mieszkają obecnie w Ustrzykach Dolnych w Bieszczadach. Miłym akcentem powitalnym, bogatym w treści historyczne i religijne, była deklamacja okolicznościowego wiersza hrubieszowskiej poetki Stanisawy Burdy. Uroczystej Mszy św. intronizacyjnej przewodniczył Pasterz diecezji, którego krótkie, ale dobitne słowo można chyba podsumować cytatem z Pisma Świętego: "Oto dzień, który Pan uczynił: radujmy się zeń i weselmy" (Ps 118, 24). Okolicznościowe kazanie w czasie tej wygłosił o. Andrzej Szczypta z Dukli. Wyraził on radość, że Matka Boża Sokalska - Matka Tułaczka, znalazła swój nowy dom. "Oby znalazła ten dom także w sercach ludu tej ziemi" - podkreślił. Uroczystości sobotnie zgromadziły kilkanaście tysięcy czcicieli Matki Najświętszej.
O północy z 7 na 8 września pod przewodnictwem dziekana ks. Kazimierza Gawlika rozpoczęła się Pasterka Maryjna, która z kolei zgromadziła najwierniejszych czcicieli Maryi.
W święto Narodzenia Najświetszej Maryi Panny miał miejsce drugi dzień uroczystości intronizacyjnych, a zarazem pierwszy odpust w nowym sanktuarium. Mszę św. dla dzieci i młodzieży odprawił ks. Andrzej Puzon. W kazaniu wyraził m.in. radość z faktu, że ziemia hrubieszowska wzbogaciła się duchowo poprzez wizerunek Matki Bożej Sokalskiej. Uroczystą Sumę celebrował Ojciec Prowincjał z Krakowa.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do pomyślnego i owocnego przebiegu uroczystości Ojcowie Bernardyni składają serdeczne Bóg zapłać. Niech Pani Sokalska obdarza mieszkańców wschodnich rubieży Rzeczypospolitej i wszystkich pielgrzymów największym skarbem, który warto posiadać: Jezusem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież ogłosił kanonizację bł. Carlo Acutisa

2024-11-20 10:19

carloacutis.com

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty ogłosił, że w przyszłym roku, w Dniu Dzieci i Młodzieży w kontekście Jubileuszu (30 maja do 1 czerwca), dokona kanonizacji błogosławionego Karola Acutisa.

Więcej ...

Szopka bożonarodzeniowa 11-letniej Patrycji trafi na wystawę do Watykanu

2024-11-19 15:15
Szopka bożonarodzeniowa wykonana przez 11-letnią Patrycję

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Szopka bożonarodzeniowa wykonana przez 11-letnią Patrycję

W Watykanie zostanie zaprezentowana bożonarodzeniowa szopka autorstwa 11-letniej Patrycji. Uczennica Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie została za nią nagrodzona w ubiegłym roku w konkursie „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki” organizowanym przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Więcej ...

Nowe obrzędy pogrzebu papieża

2024-11-20 14:50

Vatican Media

Opublikowano nowe wydanie obrzędów pogrzebowych papieża. Najważniejsze nowości to stwierdzenie zgonu nie w pokoju, lecz w prywatnej kaplicy papieża, natychmiastowe złożenie ciała do trumny, wystawienie ciała już w trumnie, a nie na samym katafalku, oraz zastąpienie trzech tradycyjnych trumien z cyprysu, ołowiu i dębu, dwiema: z cynku i drewna. Jak wyjaśnia papieski ceremoniarz abp Diego Ravelli, nowe obrzędy mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Inżynieria świętości – św. Rafał Kalinowski

Święci i błogosławieni

Inżynieria świętości – św. Rafał Kalinowski

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Europa

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Być księżniczką

Niedziela Małopolska

Być księżniczką